שתף קטע נבחר

שבדיה נכנעה לפלסטינים: תוכנית בישול נגנזה

ערוץ טלוויזיה שבדי נכנע למחאה נגד פרק שצולם בישראל ובו אמרה המנחה כי "ירושלים היא לבה של ישראל". הפלסטינים איימו בחרם, השידור החוזר בוטל והפרק הוסר מהארכיון

ערוץ טלוויזיה שבדי ביטל שידור חוזר של פרק בתוכנית בישול, ואף הסיר אותו מהארכיון הדיגיטלי שלו, מאחר שהמנחה הגדירה בו את ירושלים כ"לבה של ישראל". הסרת הפרק בוצעה בעקבות לחץ שהפעילו גורמים פלסטיניים במדינה על הנהלת הערוץ. צפו בקטע מהתוכנית שהוסרה. 

 

 

"ערוץ 4" הוא ערוץ הטלוויזיה הפרטי הגדול ביותר בשבדיה. לפני כשנה צולמה בישראל תוכנית שעסקה בתיירות ובישול. המנחה היא טינה נורדסטרום, שפית מוכרת ואשת טלוויזיה מצליחה, שמגישה תוכנית בישול ותיירות בכל העולם. לצורך הפרק המדובר היא ביקרה בישראל, פגשה שפים מקומיים, סיירה בשווקים וסיקרה באהדה את האוכל הישראלי.

 

בדברי ההקדמה בפרק לקראת הביקור בירושלים אמרה נורדסטרום ש"ירושלים הינה הלב של ישראל". הפרק שודר כמה פעמים, ובקרוב היה אמור להיות משודר שוב. אלא שהמשפט הכעיס את ארגוני הגג של הפלסטינים בשבדיה, שדרשו שהתוכנית לא תשודר יותר וגם תוסר מאתר האינטרנט של הערוץ, שבו הייתה זמינה לצפייה. "ערוץ 4" נענה ללחץ והודיע שכדי שלא לפגוע ברגשות הצופים שפנו אליו הוא מסיר את התוכנית מהאתר ולא ישוב להקרינה.

 

שגריר ישראל בשבדיה, יצחק בחמן, שלח מכתב גלוי להנהלת הערוץ שבו מחה בתוקף על הסרת התוכנית. "ללא קשר לשכנוע הפוליטי והאידיאולוגי, אין דרך לתרגם את הביטוי הזה בכל דרך פוגענית או מעליבה, אלא אם מישהו יהיה תחת השפעה של דעה קדומה אנטי ישראלית מהסוג האלים ביותר", כתב. "כמובן, אי אפשר לדמיין את זה במקרה של הערוץ. המונח 'ירושלים היא לבה של ישראל' הוא כמובן לא הצהרה פוליטית. זהו ביטוי רגשי למרכזיותה של ירושלים עבור רוב הישראלים ורוב היהודים. גם מי שמביע את הרעיון שירושלים צריכה להיות בירת שני העמים – לא יחלום על לשלול את העובדה שירושלים תמשיך להיות לבה של ישראל.

 

 

"רק אם אתה שולל את הלגיטימיות של ישראל כמדינה יהודית אתה יכול להגיע למסקנה שמדובר במונח בלתי מתקבל על הדעת בגלל שהוא פוגע בפלסטינים. זה עצוב מטריד ומאוד מפתיע שערוץ הטלוויזיה שלכם נכנע ללחץ קיצוני כזה, שמטרתו לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל.

הפרק שעליו מדובר כבר שודר בעבר ונמצא מתאים לכל הדעות. הצורך לצנזר גם את הסיקור החיובי המתון ביותר של מדינת היהודים מעורר דאגות רציניות. אני משוכנע שאם תחשבו על זה שוב – תחזרו בכם ממצב בלתי נסבל זה של הטיה וצנזורה".

 

פרשת תוכנית האוכל לא הייתה היחידה שעסקה בתקופה האחרונה בלחץ פלסטיני אנטי-ישראלי בשבדיה: החברה המקומית "אואטלי", שמייצרת תחליפי חלב בטעמים שונים המבוססים על שיבולת שועל, הודיעה שבעקבות איום של פלסטינים בחרם, היא תפסיק לרכוש בישראל ויטמין די. מדובר בספק ישראלי בתוך הקו הירוק ולא בהתנחלויות.

 

שגרירות ישראל בשבדיה יזמה מחאה נגד החברה, ובקשת השגריר להיפגש עם ראשיה לא נענו. החברה פרסמה התנצלות אך למרות זאת לא חזרה בה מהצעד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נורדסטרום בתוכנית בישראל
מומלצים