שתף קטע נבחר

קלינטון: הייתי צריכה להשתמש במייל אחר

המועמדת האפשרית לנשיאות ארה"ב התייחסה בפומבי לראשונה לפרשת המיילים שסיבכה את השקת הקמפיין שלה. לדבריה, השתמשה בכתובת מייל אחת כי כך היה נוח יותר. "בדיעבד, היה חכם יותר להשתמש בשתיים"

פרשת המיילים - התגובה: המועמדת הפוטנציאלית לנשיאות הילרי קלינטון עורכת היום (יום ג') מסיבת עיתונאים שבה תנסה למזער את הנזקים שהניבה לה פרשת המיילים, לפיה השתמשה במייל פרטי עבור עבודתה כמזכירת המדינה האמריקנית בניגוד לנהלים. קלינטון הודיעה כי השתמשה בכתובת הפרטית משום שכך היה נוח יותר, וטענה כי מחלקת המדינה אישרה זאת. היא הוסיפה כי בדיעבד, אולי היה חכם יותר להשתמש בשתי כתובות נפרדות. ynet העביר בשידור חי את מסיבת העיתונאים.

 

עוד חדשות בעולם :

הניח פצצה במרתון, ברח וקנה חלב. וידאו חדש

חשש לחייו: ראש עיר פרש בשל מפגן ניאו-נאצי

תיעוד: רגע התנגשות מסוקי הספורטאים

 

מסיבת העיתונאים נערכת לאחר נאומה במטה האו"ם בניו יורק. קלינטון, מועמדת אפשרית מטעם המפלגה הדמוקרטית לבחירות לנשיאות ב-2016, ספגה "אש כבדה" בשבוע האחרון בשל חשיפת העובדה כי השתמשה בשרת מייל לא-ממשלתי עבור תכתובותיה במחלקת המדינה בעודה עובדת תחת ממשלו של הנשיא ברק אובמה

 

 

המיילים הפרטיים עסקו בחתונת בתי והלוויית אמי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המיילים הפרטיים עסקו בחתונת בתי והלוויית אמי(צילום: רויטרס)

קלינטון הוסיפה כי היא "שמחה מאוד לשמוע" על תוכניות מחלקת המדינה לפרסם מיילים באתרה. לדבריה, "רובם הגדול" של המיילים היה ממוען לכתובות מחלקת המדינה ולכן נשמרו בשרתי המערכת של מחלקת המדינה. קלינטון נשאלה כיצד הציבור יכול להיות בטוח שכאשר מחקה מיילים אישיים לא מחקה מיילים שקשורים בעבודתה בממשל האמריקני. היא ענתה: "שאלה זו צריכה להיות מופנית לכל עובד פדרלי. זו הדרך שבה עובדת המערכת שלנו. אנחנו סומכים על שיקולם של אלפים ואולי מיליוני אנשים לקבל החלטות אלו".

 

מזכירת המדינה לשעבר אמרה כי העבירה 55 אלף מיילים כשהתבקשה לעשות זאת. קלינטון סיפרה כי בתהליך ארוך ומעמיק לא העבירה מיילים פרטיים הקשורים בחתונת בתה, הלוויית אמה. "אף אחד לא רוצה שתכתובות אישיות שלו יפורסמו ברבים ואני חושבת שרבים מבינים זאת". היא הבהירה כי שרת הדואר הוקם לראשונה עבור בעלה, הנשיא לשעבר, ביל קלינטון, ולכן אובטח על ידי השירות החשאי.

שרת הדואר הוקם עבור ביל קלינטון ולכן היה מאובטח (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שרת הדואר הוקם עבור ביל קלינטון ולכן היה מאובטח(צילום: רויטרס)
 

קלינטון ניסתה להדוף את הביקורת בשבוע שעבר כשהפצירה במחלקת המדינה לבצע בדיקה מהירה ולשחרר את המיילים המדוברים. אך פוליטיקאים מהצד הרפובליקני של המפה הפוליטית המשיכו להטיל ספק בשקיפותה ובערכי האתיקה שלה בעוד כמה דמוקרטים ביקשו ממנה גילוי נאות.

 

היום ביקשו הדמוקרטים מקלינטון להסביר באופן פומבי את שימושה בחשבון המייל הפרטי, שלראשונה פורסם ב"ניו יורק טיימס". "עליה לבוא ולהסביר את המצב", אמר ריצ'רד דורבין, סנאטור דמוקרטי מאילינוי, ל-MSNBC. "אני רוצה לשמוע אותה מסבירה מדוע הסתירה את זה", הוסיף. "זה רק הוגן לומר להילרי קלינטון: 'ספרי לנו את הצד שלך בסיפור'.

 

המחלוקת סביב פרשת המיילים סיבכה את תוכניותיה של קלינטון להשקת הקמפיין שלה, שעתיד להיפתח בשבועות הקרובים. גורמים רשמיים ממחלקת המדינה אמרו כי בדיקת המיילים של קלינטון תימשך כמה חודשים.

 

קלינטון, שעזבה את מחלקת המדינה ב-2013, סיפקה העתקים של 55 אלף דפים של

"תכתובות עבודה", לטענת משרדה, בתגובה לבקשת המדינה בשנה שעברה. המיילים אוכסנו בשרת פרטי שהיה רשום על ביתה של קלינטון ולא על שרתי המערכת הממשלתית.

 

בשבת התייחס אובמה לפרשה ואמר כי שמע עליה רק מדיווחי התקשורת. דוברו הבהיר כי אובמה ידע מה כתובת המייל של קלינטון אך לא היה מודע לכך שמקורה היה בשרת פרטי.

 

אנשיה של קלינטון טענו כי גם מזכירי מדינה קודמים השתמשו במיילים אישיים. ג'ון קרי הוא הראשון שפועל בשירות מייל המגיע משרת של מחלקת המדינה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים