שתף קטע נבחר

מפסיקים להיות עבדים לתאווה ולתשוקה

חודש ניסן סימנו מזל טלה ומי שנולד בו יהיה סוג של "מלך" הרוצה להוביל. מלכות מציבה אתגרים רבים שאחד מהם הוא היכולת למלוך על האגו והתאוות. יצחק אהרון מסביר על ההתחדשות שמביא איתו חודש ניסן ועל חג החירות - החירות מהתאווה. כך משפיע המזג החם של הטלאים על כולנו בתקופה זו

חלפו עברו ימי החורף. ענני גשם אחרונים מרווים את האדמה, השמים נצבעים בתכלת והצומח מוריק בשלל צבעיו. תשוקת החיים פועמת בלב וממתינה לימים חדשים, שיביאו איתם בשורות טובות של תקופה חדשה.

 

 

והנה חודש ניסן עושה פסיעותיו הראשונות, בא להתארח ולפתוח את לוח השנה העברית, ככתוב "ראשון הוא לכם לחודשי השנה" וכל התחלה היא בבחינת פריצה והתחדשות ולכן, מזל החודש הוא "טלה": צעיר, נמרץ ורענן.

 

תשוקת החיים פועמת בלב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תשוקת החיים פועמת בלב(צילום: shutterstock)
 

 

בקבלה נאמר, כי שנים עשר המזלות, הם כנגד שנים עשר השבטים. חודש ניסן שייך לשבט יהודה "שבט המלוכה". החודש נקרא "חודש האביב" כמובא בתורה "היום אתם יוצאים בחודש האביב" (שמות יג, ד). ראש החודשים מרומז בשם "אביב" ואותיות אביב הן צירוף אב + י"ב חודשים. דהיינו, ראש לכל חודשי השנה, המציין את עונת השנה, בה מבשילה התבואה עת הטבע מתרענן בכוחות חדשים.

 

אם כן, חודש ניסן סימנו מזל טלה ומי שנולד בו יהיה סוג של "מלך", הרוצה להוביל, ולהיות בראש. מלכות מציבה אתגרים לא פשוטים ואחד מהם הוא היכולת להשתמש במלוכה על מנת למלוך על האגו, התאוות והרצונות. בני מזל זה צריכים לקחת את תכונת המלוכה, כדי למלוך על תאוותיהם ורצונותיהם, להשתחרר מהעבדות לתאוות.

 

זו הסיבה שבאמצע החודש אנו חוגגים את "חג החירות" - חירות מהתאוות. על פי תורת הקבלה, השנה מחולקת לארבע עונות כנגד ארבע אותיות השם המפורש - יהו"ה. האות הראשונה (י') מייצגת את האביב ואת ספירת חכמה, המיוחסת ליסוד האש. הכוכב השולט במזל טלה הוא מאדים, שמאז ימי קדם שימש סמל למלחמה ושפיכות דמים. בני מזל זה מצויים ב"מלחמה" - הם סולדים משיגרה חונקת וילחמו נגד מגבלות ומעצורים.

 

מזל טלה שייך לקבוצת מזלות האש, וכשם שהאש מפיצה אנרגיה עצומה, כך אף בני מזל טלה יהיו עם אש פנימית ואנרגיה אישית שופעת. יסוד האש, המאפיין את המזל, משפיע באופן ניכר על הגאווה והאגו. אכן, ידוע כי לאגו קיים גם צד חיובי – מדרבן ומעורר לפעולה ואלמלא היה קיים לא ניתן לצאת למסעות חדשים ולפרוץ את גבולות הידע הקיימים ולהרחיב את ראיית העולם.

 

למה טלה = דם?

לפיכך, מזל טלה, מבין כל המזלות, הוא בבחינת היוזם והמניע לפעולה ומתאפיין במרץ ובתעצומות נפש שיחודים לו בלבד. ניתן למצוא רמזים נוספים לכוחו של מזל טלה בשמו. "טלה" בגימטרייה 44, וכך גם המילה דם. תהלוכת הדמים בגוף האנושי מלמדת על חיים וזרימה של שפע.

 

כך משפיע המזג החם של הטלאים על כולנו בתקופה זו. עם כניסתו של חודש ניסן, בו אנו מקבלים מעין "דם חדש" שחודר לחיינו וממריץ אותנו, בא חודש האביב ומעיר את הטבע בכללותו משנת החורף ומזרים לעולם אנרגיה של התחדשות שמניעה את גלגל החיים.

 

אכזריות מעוורת

לעומת זאת, יש באגו גורם אכזרי ומעוור, המצמצם את האדם לראות את טובתו האישית בלבד אפילו אם זה בא על חשבון טובת האחר ובכך מונע מלראות את מצוקת הזולת ואף לנהוג בו בחוסר רגישות. לפיכך, בני המזל הטיפוסיים עלולים ליפול למקום שבו "הרצון לקבל לעצמי" אוחז בנפשם וממסך את המציאות שמחוץ להם.

 

בנוסף, יש בתוכם המון רעש פנימי וחוסר מנוחה, שלא מותירים מקום להכיל אינפורמציה המגיעה מבחוץ. לפיכך, ידוע שבני מזל טלה נוטים "ללכת עם הראש בקיר" ואינם לומדים מטעויות לכן, לעיתים קשה לחיות עימם הואיל והם עלולים למרוד ולפרוק עול מתוך אימפולסיביות להיות מרדנים ללא תקנה, ילדותיים וחסרי רגישות.

 

יחד עם זאת, הם מתאהבים בקלות ומתלהבים כילדים ובנפשם יהיו צעירים לנצח, ולכן מי שסולד משעמום כדאי שיהיה במחיצתם. על שותפי הטלאים להבין שאלה מטבעם מוכרחים להיות בראש.

 

זמן לצאת מעבדות לתאווה לחירות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
זמן לצאת מעבדות לתאווה לחירות(צילום: shutterstock)
 

 

כדאי אפוא להפקיד בידיהם תפקידים שבהם ירגישו מובילים ומובטח שיבצעו מלאכתם נאמנה וביסודיות. לעומת זאת, במרוצתם קדימה יסירו כל מכשול העומד מולם בכל מחיר. חכמת הקבלה נותנת שיעור ותיקון לבני מזל טלה ומלמדת שעליהם לנהוג בענווה ולגלות רגישות ואכפתיות כלפי הזולת, לתת דרור וביטוי מעשי לאהבה הבוקעת מהלב, להימנע מכעסים והתפרצויות זעם, לגלות סבלנות ואורח רוח בדרך להגשמת המטרה.

 

מזל טלה מתאפיין בפוטנציאל של אנרגיה רוחנית גבוהה מאוד וצריך לדעת לתעל את האנרגיה המתפרצת לכיוונים חיוביים. ללמוד להאט את קצב החיים המהיר ואת הריצה המתמדת אחר הדחפים הפנימיים. עליו לרסן את הטבע המלחמתי ולהיות הגיבור הכובש את יצרו, עליו ליישם את כוח ההתנגדות - כסוף מעשה במחשבה תחילה, להקשיב היטב לתחושות הבטן, הן בד"כ אינן טועות, ואז ירגיש את החדווה האמיתית וטעם החיים.

 

עם תחילתו של חודש ניסן, כל אחד מאיתנו יכול להתחבר לכוחו של הטלה שמסמל את ההתחדשות המתבקשת, וזה גם סודו של חג הפסח - היציאה מעבדות כבלי העבר אל חירות והתחדשות שהנפש עורגת להן.

 

  • יצחק אהרון, "חכמה ", מרכז לקבלה

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מזגו החם של הטלה
צילום: shutterstock
צילום:  יצחק אהרון
יצחק אהרון
צילום: יצחק אהרון
מומלצים