שתף קטע נבחר

חמאס מסתבך עם איראן: תמך בסעודים בתימן

הארגון הסוני השולט בעזה הודיע כי הוא תומך במדינות המפרץ הסוניות שפתחו במבצע צבאי בתימן כדי לסלק את המורדים השיעים, בני בריתה של איראן. רק לפני שנתיים יצא הארגון נגד אסד, שותפה של איראן, מה שגרם לקרע ביחסים איתה ולסילוק אנשי חמאס מדמשק

שנתיים אחרי הקרע בינו לבין איראן בעקבות החלטתו לתמוך במורדים נגד אסד בסוריה, ארגון חמאס שוב מותח את החבל ומסתכן בערעור היחסים עם פטרונו הראשי בטהרן.

 

עוד חדשות בעולם :

 

חמאס לקח אתמול סיכון משמעותי כשפרסם הודעת תמיכה בנשיא תימן המודח, עבד רבו מנסור האדי, ובכך למעשה גם במבצע הצבאי בתימן שאליו יצאו מדינות המפרץ בראשות סעודיה במטרה להביס את המורדים החות'ים השיעים, בני בריתה של איראן שכבשו חלקים נרחבים מהמדינה ומוטטו את השלטון הסוני.

משעל. מסתכן בקרע נוסף (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משעל. מסתכן בקרע נוסף(צילום: AFP)

"חמאס עומד לצד הלגיטימיות הפוליטית בתימן ומאחורי בחירת העם התימני, שנעשתה באופן דמוקרטי", נכתב בהודעת חמאס. הארגון הפלסטיני, שמקבל כסף

רב מהמפרץ לשיקום רצועת עזה, הדגיש כי הוא מצדד באחדותה של תימן וביציבותה, וקרא לדיאלוג לאומי בין הפלגים השונים בתימן.

 

הודעת חמאס מאתמול מנוסחת אמנם בשפה דיפלומטית וזהירה, אך הארגון יוצא בה למעשה חוצץ נגד איראן בפעם השנייה בתקופה קצרה יחסית. הפעם הראשונה הייתה לפני כשנתיים, כשחמאס הביע תמיכה במורדים הסונים במלחמת האזרחים בסוריה. הייתה זו הפניית גב לבשאר אסד, בן בריתו החשוב של המשטר השיעי באיראן, והדבר עלה אז לחמאס ביוקר: בכירי הלשכה המדינית שלו נאלצו לעזוב את דמשק, ויחסיו עם איראן וחיזבאללה התקררו.

בחודשים האחרונים חלה הפשרה מסוימת ביחסים בין חמאס לאיראן, אבל נראה שליציאה של חמאס נגד המורדים השיעים בתימן יהיו השלכות משמעותיות על

היחסים בין הארגון השולט בעזה לבין טהרן גם הפעם. חמאס גם בוחר באמירה זו להתייצב לצד קטאר, התורמת הפיננסית הראשית לשיקום עזה כיום.

 

איראן היא בת בריתם הראשית של המורדים החות'ים השיעים שהפילו את השלטון הסוני בתימן, שלטון שהיה בן בריתה של סעודיה - יריבתה הסונית הגדולה של איראן. ביום רביעי בלילה פתחו סעודיה ומדינות המפרץ, מלוות בכמה מדינות סוניות אחרות, במבצע צבאי למיטוט שלטון החות'ים בתימן והשבת השלטון הסוני. המבצע הזה פילג את מדינות ערב והאיסלאם, כשהשיעים ובני בריתם מתייצבים לצד טהרן, וכל השאר - לצד ריאד. בין הגורמים השיעים שיצאו להגנת איראן והמורדים החות'ים - חיזבאללה, שהוא בעצמו ארגון שיעי. חמאס, לעומת זאת, הוא ארגון סוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בסוף-בסוף, זה סונים נגד שיעים. משעל
צילום: AFP
מומלצים