שתף קטע נבחר

"אלמלא השוטרים התוצאה הייתה קשה יותר"

סוגיית האחריות למוות ברמיסה של משתתף בהלוויית הרב שמואל ואזנר תגיע ככל הנראה לפתחה של ועדת בדיקה פנימית במשטרה. מפקד מרחב דן: "אנשים רצו באקסטזה לעבר ארון הרב". עיריית בני ברק: "מה שקרה לא קשור אלינו"

מי אחראי לאסון בהלוויית "פוסק הדור" החרדי? מפלג ההונאה של מחוז תל אביב במשטרה צפוי לבדוק את נסיבות מותו של האברך מרדכי גרבר (27) מאלעד, שנרמס הלילה (יום א') במהלך הלווייתו של "פוסק הדור" החסידי, הרב שמואל הלוי ואזנר. במשטרה טוענים כי ההיערכות למסע ההלוויה בוצעה כראוי, ועיריית בני ברק טוענת כי לא היא ארגנה את ההלוויה. בראיון ל-ynet אמר מפקד משטרת מרחב דן, ניצב משנה שמעון לביא, כי "אלמלא השוטרים התוצאה הייתה קשה עוד יותר".

 

האברך גרבר ומשתתפים נוספים בהלוויה נרמסו בעת שהמוני מתאבלים ניסו להתקרב לבניין ישיבת חכמי לובלין בבני ברק, שממנה הוצאה המיטה ועליה גופת הרב המנוח. נצ"מ לביא, שפיקד על

האירוע, סיפר כי "באחת וחצי בלילה יצא הארון מבית המדרש. בנקודה הזו, אלפים שנמצאים ברחוב טסלר וחזון איש, מתחילים בנהירה עצומה, ממש מתחילים לרוץ באקטסטזה אל הארון, לגעת בו. כתוצאה מכך, חלק מהמשתתפים נופלים ונרמסים על ידם. במקביל מתחילה התהלוכה לבית העלמין".

 

לביא אמר עוד כי לאחר שהתקבל דיווח על רמיסת המשתתפים "הכוח המשטרתי משנה משימה וכשנשמעו צעקות הוא מגיע לחלץ אנשים ולפנות נפגעים מתוך ההמון. גם שוטרים נפצעו, יש לנו שוטרים שפונו לעבר האמבולנסים. תוך כדי אנחנו מאבטחים את מסע ההלוויה". לדברי מפקד האירוע, כ-300 שוטרים אבטחו את האירוע ובמקום נכחו עשרות חובשים ופרמדיקים וכן כוחות כיבוי אש.

"גם שוטרים נפצעו ופונו לאמבולנסים" (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
"גם שוטרים נפצעו ופונו לאמבולנסים"(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")

ההרוג גרבר. "התוצאה עצובה מאוד" ()
ההרוג גרבר. "התוצאה עצובה מאוד"

"הרב נפטר ביום שישי בבוקר, בכניסת החג, והתחלנו את ההכנות להלוויה כדי להבטיח את בטיחות הציבור", סיפר לביא. "המשכנו במהלך החג, אך היה קשה לעשות זאת כי המארגנים שומרים שבת. מדובר במסע הלוויה שהתחיל בבית המדרש ונמשך לאורך קילומטר וחצי עד לבית העלמין. השתמשנו גם באמצעים

טכנולוגיים ובמערכת להעברת מסרים לקהל לא להידחף ולהישמע להוראות השוטרים. שברנו גם חלק מהחומה של בית העלמין כדי לגשר על פער בטיחותי שהיה שם, והעלינו מסוק לאוויר". במקביל חסמו הכוחות רחובות רבים בעיר והציבו חפ"ק.

 

לדברי מפקד האירוע, "ציפינו לכמות כזאת של אנשים, שבועיים לפני היה אירוע דומה עם 50 אלף איש, אנחנו ערוכים לאירועים כאלה. התוצאה עצובה מאוד, יש לנו נפגעים והרוג. אני מפקד האירוע, האחריות היא על כתפיי, שאלתי את עצמי מאתמול בערב אם הייתי עושה משהו אחרת, צפיתי את מירב התרחישים, אני מכיר את התנהלות הקהל ויש דברים שאי אפשר לצפות להם. אני מניח שתהיה ועדת בדיקה ואני מוכן לכל בדיקה. מפלג ההונאה במחוז יחקור את האירוע, בסופו של דבר התוצאות טרגיות".

 

דובר עיריית בני ברק, אברהם טננבוים, אמר בהתייחסו לאסון כי "העירייה לא ארגנה את ההלוויה, היא לא מארגנת הלוויות. העירייה בסך הכול התבקשה לעזור בכמה דברים טכניים, ומה שהתבקשה היא עשתה. מה שקרה לא קשור לעירייה. לא אנחנו מאבטחים ולא אנחנו עושים את כל הדברים האלה. ממתי עירייה עושה את כל הדברים האלה? מה, זה אירוע עירוני? היתה הלוויה. מי ארגן את הלוויה? זה לא עניין שלנו".

 

טננבוים אמר עוד כי "העירייה התבקשה לעזור בדברים טכניים בשטח בית העלמין ולא מחוצה לו, למשל בבית העלמין להרוס קירות - היא הרסה קירות. בית העלמין קטן וצפוף. ביקשו מאיתנו להרוס קיר בבית העלמין כדי שיותר אנשים יוכלו להיכנס, אז שלחנו פועלים באמצע הלילה כדי להרוס את הקיר. ביקשו מאיתנו להאיר את בית העלמין – העירייה האירה את בית העלמין, כי הכול היה חשוך שם. העירייה התבקשה לספק מים – העירייה סיפקה מים. יותר מזה, האבטחה הוא לא תפקידה של העירייה, היא לא עוסקת באבטחה, בשטח בית העלמין לא הייתה בעיה ומה שקרה ברחובות לא קשור אלינו".

 

טננבוים הוסיף כי יידרשו הסקת מסקנות והפקת לקחים: "נאמר שהטעות הייתה שהיו צריכים להוציא את הנפטר שלא דרך המדרגות. דובר תחילה שיעבירו אותו מכיוון רחוב הלפרין. ברחוב הזה אין מדרגות ולא היה קורה דבר כזה. ברחוב רגיל אין בעיה, אבל מישהו החליט ברגע האחרון להוציא את הנפטר דרך המדרגות של בית המדרש, שם הוא היה. כשיש הרבה מדרגות והמוני אנשים מצטופפים – אני לא איש משטרה ולא חוקר, אבל המשטרה צריכה להגיד מה קרה פה. אנחנו לא מארגני הלוויות ולא מאבטחי הלוויות. המשטרה תחקור ותבדוק. בהלוויה כזו המונית צריכים להסיק מסקנות. זה דבר רציני מאוד".

 

אמו של פצוע: "זה פשוט מחדל" 

בתוך כך, בבתי החולים שיבא בתל השומר ובילינסון בפתח תקווה מאושפזים שלושה משתתפים בהלוויה שנפגעו באורח קשה. סוזן אלקובי, אמו של תומר (36), שמאושפז במחלקת טיפול נמרץ בבילינסון, סיפרה כי ידעה שבנה הולך להלוויה אך היא לא דאגה לרגע. "לא חשבתי שזה יקרה, אני עדיין לא מאמינה. ב-5:00 בבוקר קיבלתי טלפון מכלתי שהוא בטיפול נמרץ. הייתה שם מפולת של אנשים, עלו לו על הראש וכל הגוף ועכשיו הוא בלי הכרה. אני מבקשת מכל עם ישראל שיתפללו לרפואת תומר תנחום בן סוזן שושנה, שיהיה בריא".

 

האם הוסיפה כי "הוא ילד לתפארת, נשמה ענקית, הוא פייטר שהיה בצנחנים. לפני כמה שנים הוא חזר בתשובה, יש לו תינוקת בת שנה, מקסימה". אלקובי טוענת כי מדובר במחדל: "אני לא יודעת איזה גוף אחראי על כל ההלוויות האלה אבל בכל פעם זה קורה. אחד כבר הלך לעולמו. אם יודעים שבאים אלפים אז שיתכוננו לזה, זה פשוט מחדל. אני מקווה שזה לא יחזור על עצמו ושהבן שלי יחזור להיות בריא. אם קורה כזה דבר ויש נפגעים

 והוא זרוק ברצפה עד שהחילוץ הגיע אז יש מחדל".

 

היא אמרה עוד: "אני מקווה שיהיה מרפא לפגיעה שלו, עלו עליו אנשים, כנראה הייתה מפולת, התמוטטות כמו של קיר אבל של אנשים". האם סיפרה עוד שתומר התגורר בארה"ב אך חזר לארץ כדי לעזור לטפל בבעלה שנפטר לפני כשנה וחצי. "הוא לא זז מהמיטה שלו, הוא נשמה ענקית, תורם ודואג לכל העולם".

 

ההרוג מרדכי גרבר התגורר באלעד והיה נשוי ואב לתינוק. בעירו סיפרו עוד כי הוא היה יתום מאב ואם ושהרב ואזנר היה "כמו אבא בשבילו". מכריו של גרבר ציינו כי הוא ואשתו המתינו הרבה שנים לילד ובאחרונה נולד בנם. עוד סיפרו המכרים כי גיסו של גרבר, בן ציון קורמן, נמנה עם ההרוגים בפיגוע במומבאי ב-2008. מסע ההלוויה של גרבר יצא בשעה 15:00 מביתו ברחוב המאירי באלעד, והוא נטמן בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת"
"אלפים מתחילים בנהירה עצומה"
צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת"
צילום: אלי סניור
"האחריות היא על כתפיי". נצ"מ לביא
צילום: אלי סניור
ההרוג מרדכי גרבר
מומלצים