שתף קטע נבחר

עדות מהאסון בהלוויה: "נפלו אחד על השני"

המשטרה חוקרת חשד לרשלנות מצד מארגני הלוויית "פוסק הדור" החסידי, הרב שמואל הלוי ואזנר, שבה נרמס למוות האברך מרדכי גרבר (27) מאלעד. משתתף בהלוויה שבה נכחו קרוב ל-100 אלף איש: "הייתה דרמה מטורפת מול העיניים"

זעזוע בעולם החרדי בעקבות האסון במהלך הלווייתו של "פוסק הדור" החסידי: המשטרה ממשיכה לחקור הבוקר (יום א') את נסיבות מותו של האברך מרדכי גרבר, בן 27 מאלעד, שנרמס הלילה למוות במהלך מסע ההלוויה ההמוני של הרב שמואל הלוי ואזנר בבני ברק.

 

גרבר, נשוי ואב לתינוק, נפגע בעת הוצאת הארון שנשא את גופת הרב המנוח ברחוב דסלר בעיר. צוות של מד"א העניק לו טיפול ראשוני שכלל החייאה, אולם בבית החולים איכילוב נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. צוותי ההצלה טיפלו בעוד שלושה נפגעים קשה שפונו לבתי החולים שיבא ובילינסון.

 

מרחב דן במשטרה פתח בחקירה בחשד לרשלנות מצד המארגנים. במהלך היום ייגבו עדויות ויבדקו אם האישורים למסע ההלוויה התקבלו כנדרש. גורם במרחב דן ציין כי "אנחנו לא שוללים שייעצרו מעורבים, הכול כמובן בהתאם להתקדמות בחקירה".

 

אפי פלדמן, ראש ארגון איחוד הצלה בבני ברק, סיפר כי "לצערנו, במהלך הוצאת המיטה מבניין הישיבה אירעה קריסה אנושית ומספר רב של מלווים נפלו אחד על השני, כמה בני אדם נרמסו. לצערנו בבית החולים נקבע מותו של אחד הנפגעים". בסך הכול העניקו צוותי מד"א טיפול ל-65 נפגעים.

הותיר אישה ותינוק. מרדכי גרבר ()
הותיר אישה ותינוק. מרדכי גרבר

אברך שהשתתף בהלוויה סיפר כי "ברחוב דסלר, שבו החל מסע ההלוויה, היה צפוף מאוד. זה היה מפחיד, המוני אנשים זה על זה, שרק ביקשו לחלוק לו כבוד אחרון, כי הרב היה מנהיג דגול".

 

ההרוג מרדכי גרבר התגורר כאמור באלעד והיה נשוי ואב לתינוק. בעירו סיפרו עוד כי הוא היה יתום מאב ואם ושהרב ואזנר היה "כמו אבא בשבילו". מכריו של גרבר ציינו כי הוא ואשתו המתינו הרבה שנים לילד ובאחרונה נולד בנם. עוד סיפרו המכרים כי גיסו של גרבר, בן ציון קורמן, נמנה עם ההרוגים בפיגוע במומבאי ב-2008. מסע ההלוויה של גרבר ייצא בשעה 15:00 מביתו ברחוב המאירי באלעד, והוא ייטמן בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.

 

העיתונאי שהתריע בשידור חי

מני גירא-שוורץ, פרשן רדיו קול חי, צפה במתרחש מעמדת השידור של התחנה שהוקמה במרפסת אחת הדירות ברחוב דסלר 20 - הבניין שמול ישיבת חכמי לובלין. "זו הייתה פשוט דרמה מטורפת מול העיניים, מחזה מזעזע ממש, וכמה שקשה לומר - גם די צפוי".

 

העיתונאי הוסיף כי "עוד כשראיתי את נחשול האדם ואת תנועות הלחץ בקהל, התרעתי בשידור חי ברדיו מפני אסון. קראנו לציבור לא להתקרב לאזור, אבל כשזה המונים בהיקף כה גדול, ועם אירוע שיוצא לפועל בתוך שלוש שעות, כנראה אין דרך לשלוט בדברים".

 (צילום: מד"א) (צילום: מד
(צילום: מד"א)

 (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")

גירא-שוורץ מספר כי גרם מדרגות ארוך מוביל מהרחוב לכניסה לבית הכנסת שבקומה השנייה,  ו"פרץ המלווים שיצאו משם יצרו מאסה אדירה של לחץ. אנשים מעדו במדרגות ואלו שאחריהם לא יכלו לעצור, לא יכלו להימנע מלדרוך או להתגלגל על הנופלים במורד. במשך כמה דקות התקשו כונני ההצלה לעלות אל הנפגעים בשל השטף העצום של ההמון.

 

"בתוך דקות הובנו ממדי האסון. צוותים-צוותים נעמדו על גרם המדרגות והחלו בעיסויים ופעולות החייאה על פצוע, ועוד פצוע, ופצוע נוסף על הכביש. ובכל הזמן הזה אלפי אנשים נמצאים מסביב, ואמבולנסים מתקשים להגיע קרוב".

 (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")

 (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")

ההלוויה ההמונית יצאה הלילה מישיבת חכמי לובלין שבראשה עמד הרב ואזנר לכיוון בית העלמין "זיכרון מאיר" בעיר. רבבות בני אדם החלו לנהור בשעת ערב מאוחרת למקום, ולפי הערכות שונות מספר הנוכחים בשיא מסע ההלוויה עמד על קרוב ל-100 אלף איש.

 

הרב שמואל ואזנר, מפוסקי ההלכה החשובים בעולם, הלך לעולמו ביום שישי, ערב ליל הסדר, והיה בן 102 במותו. הוא נפטר בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק, שם היה מאושפז בשבועות

האחרונים, כשלצדו עשרות מבני משפחתו ותלמידיו הקרובים. הרב נודע כ"פוסק הדור" של החרדים החסידים, אך פסיקותיו השפיעו והתקבלו גם בזרמים דתיים אחרים בארץ ובעולם.

 

הרב ואזנר לא השתייך לקהילה חסידית מסוימת, אך היה מקורב לחוגי סאטמר האנטי-ציוניים, שבמוסדותיהם התחנך. ככזה, הסתייג באופן חלקי ממדינת ישראל – למשל בהחרמת הבחירות לכנסת. חלק מצאצאיו נושאים תפקידים רבניים בקהילות סאטמר בעולם וב"עדה החרדית" בירושלים.

 

חיבורו התורני המפורסם ביותר של הרב ואזנר היה סדרת ספרי השאלות והתשובות "שבט הלוי", שאף הפך לכינויו ("בעל שבט הלוי"). במסגרת זו הרבה לעסוק, בין היתר, בפסיקות הנוגעות ליישום ההלכה בחיים המודרניים לנוכח התפתחות הטכנולוגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אסון בהלוויה
צילום: עידו ארז
בן 27 במותו. גרבר
מומלצים