שתף קטע נבחר

השופט לאברך: "אין כסף למזונות? צא לעבוד"

אב ל-5 טען שהכנסתו החודשית היא 2,000 שקל שאותם הוא מקבל מהכולל, והציע שאשתו תעבוד ותממן את הילדים. השופט לא הסתיר את סלידתו

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב דחה לאחרונה את דרישתו של אברך גרוש, אב לחמישה, וחייב אותו לשלם מזונות בסך יותר מ-6,000 שקל, אף שטען שהכנסתו מהכולל עומדת על 2,000 שקל בחודש בלבד. השופט יהורם שקד הדגיש כי דינם של אברכים כדין כל אב אחר.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

את התביעה למזונות הגישה האם בשם חמשת הילדים – בני 4 עד 13.5 – הנמצאים במשמורתה המלאה ומתראים עם אביהם, לבקשתו, פעם בשבועיים בלבד. היא העמידה את סכום התביעה על כ-9,395 שקל בחודש ועתרה גם לחייב את האב במחצית מהוצאות החינוך והרפואה של הילדים. לטענתה, האב כשיר לעבוד ולהרוויח מעבר למה שהוא מקבל עכשיו מהכולל.

 

האב טען שהמזונות שדרשה האם מופרכים לנוכח העובדה שהמשפחה חיה בצמצום ומעולם לא הוצאו סכומים כאלה על הילדים. הוא הוסיף שכשהתחתנה עמו היא ידעה שאורח החיים יהיה צנוע ביותר ושהוא אינו מתכוון לעבוד בשנים הקרובות.

 

השופט שקד התעקש כאמור שכל אב – גם אברך בכולל - מחויב לעשות ככל יכולתו כדי לפרנס את ילדיו. הוא ציין שלא מדובר באדם שאינו יכול לעבוד אלא באדם שהחליט שלא להצטרף למעגל העבודה. מכיוון שהוא לא עבד מבחירה במשך שנים, קשה לחשב כמה היה מתפרנס לו היה מממש את פוטנציאל ההכנסה שלו.

 

השופט התייחס גם לדרישה מקוממת שהעלה הבעל בכתב ההגנה שלו: "לא אוכל שלא להביע פליאה, ואף מעבר לכך, עת מצא לנכון האב לטעון מחד כי הוא תלמיד כולל ללא פוטנציאל תעסוקתי ולכן יש להניח לו ולכבד את דרכו, ומאידך טען בכתב הגנתו כי האם בעלת תעודת הוראה... ו'יכולה לצאת לעבוד'. על זה נאמר 'נאה דורש, נאה מקיים', וניכר כי כל המוסיף גורע".

 

לאחר בחינת הוצאותיהם של הקטינים הגיע השופט שקד למסקנה כי הבעל והאישה, שבזמן הנישואים נעזרו בהוריהם, הוציאו כ-9,000 שקל בחודש על הילדים, כך שאמנם המשפחה לא חיה בראוותנות, אבל גם לא בצמצום כפי שניסה האב לטעון.

 

בסופו של דבר החליט השופט שבמקרה הזה אין כל סיבה שלא לחייב את האב לשלם לכל הפחות את מינימום המזונות שנקבע בפסיקה.

 

"עם כל הכבוד לדרכו של האב ולבחירתו, פעולותיו אלו אינן פועלות בחלל ריק ואין הן משפיעות עליו בלבד", סוכם פסק הדין. "הוא הינו בראש ובראשונה אב לחמישה ילדים שפרנסתם עליו ולעת הזו, טוב יעשה... באם ישית ליבו לעובדה זו".

 

האב חויב לשלם לחמשת ילדיו מזונות של 6,000 שקל בחודש בתוספת מחצית הוצאות החינוך והרפואה שלהם.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד שמעון פרץ
  • ב"כ הנתבע: עו"ד הראל בן יצחק
  • עו"ד אברהם הופרט עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים