שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הסרט שיביא סוף לסיינטולוגיה?

  ההשמצות והאיומים לא עזרו: אמריקנים רבים צפו בסרט התיעודי "Going Clear" שחושף עדויות מצמררות על פעילות כנסיית הסיינטולוגיה ומנהיגיה, שמנהלים כעת קרב מאסף על דעת הקהל. אז האם הבמאי אלכס גיבני יביא לסופה של הכת? זה תלוי בתגובת רשויות המס לגילויים, וגם בזו של טום קרוז

  יש סתירה שמוטמעת בקיומה של קהילה שחבריה מנסים למגר את המלחמות, העוולות ואת אי השפיות מעולמנו, ובד בבד מאמינים באמת ובתמים בחייזרים שנטעו את זרעי האנושות בהרי געש. הם קוראים באופן מוצהר להפצת חום, אהבה וטוב לכולם ברחבי העולם, אך המאבק הגדול ביותר שהם מנהלים הוא על הטבות מס. זוהי קופת השרצים של הקופה הרושמת של הסיינטולוגיה, והסרט "Going Clear" (יוקרן בפסטיבל דוקאביב ב-9 במאי, וישודר ב-yes דוקו ב-18 במאי) חודר עמוק אל תוך הסתירה הזאת.

   

  לפני שבוע שודר ברשת HBO סרטו הדוקומנטרי של הבמאי המוערך אלכס גיבני, המבוסס על ספרו של לורנס רייט "Going Clear: Scientology, Hollywood, and the Prison of Belief" מ-2013. העיתונאי זוכה פרס פוליצר ערך תחקיר מעמיק על פעילותה של הכנסיה הסיינטולוגית, וראיין כמה מחבריה - ובראשם הבמאי פול האגיס ("התרסקות", "גוף שלישי"). למעשה, עבודתו היא התשתית העובדתית ליצירה התיעודית. התרומה העיקרית של גיבני היא אומץ הלב בהבאתו למסך.  

   

  ספרו של לורנס רייט "Going Clear" ()
  ספרו של לורנס רייט "Going Clear"
   

  לגיבני יש ביצים גדולות והוא הוכיח עד כמה בסרטיו הקודמים שיצאו נגד תאגידי ענק והצבא האמריקני ("Taxi to the Dark Side" שזכה באוסקר ב-2007). הפעם הוא שם נפשו בכפו, כשהוא מתנגח בסרטו בכנסיה הסיינטולוגית התמנונית, הכוחנית, והמאוד מאוד עשירה. הוא שם ללעג את המייסד שלה ל. רון הבארד (ושאת סיפורו הביא פול תומאס אנדרסון למסך ב-2012 בסרטו "המאסטר"), ושם מטרה על הראש של המנהיג הנוכחי של הכנסיה דיוויד מיסקוויג'. 

   

  גילויים חדשים אין כאן - כאמור, כמעט הכל כבר נחשף בספרו של רייט, שגם מתראיין למצלמה - אבל התוצאה של הפרזנטציה הנועזת היא כתב האשמה נוקב ואפקטיבי. והתגובות החריפות של נציגי הסיינטולוגיה בהתאם. אלו נמצאים בקרב מאסף נגד הסרט בו צפו כ-1.7 מיליון אמריקנים (הכי הרבה מאז 2006).

   

  סיינטולוגיה - כת או דת? שאלת מפתח ב"Going Clear" ()
  סיינטולוגיה - כת או דת? שאלת מפתח ב"Going Clear"

  לקראת הקרנת הבכורה של הסרט בפסטיבל סאנדנס (תחת אבטחה כבדה) החלה מתקפה רבתי נגד גיבני והמרואיינים לסרטו, בניסיון לקעקע את האמינות שלהם ואף להכפישם. הקמפיין כלל סרטוני יוטיוב משוללי רסן ומודעות ענק בעיתונים, וכן הטרדות חוזרות ונשנות, איומים בתביעות ואף אלימות של ממש. אבל לגיבני כאמור יש ביצים, והוא מורגל בהתמודדות עם הפחדות וניסיונות סחיטה. הוא גם למד מהניסיון של מושל מדינת ניו יורק לשעבר, אליוט ספיצר - גיבור סרטו "קליינט 9", שעבר זובור ציבורי בעקבות מאבקו בכרישי וול סטריט (פרסום על היותו לקוח של בית זונות הביא להדחתו). 

     

  אלכס גיבני. יש לו ביצים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אלכס גיבני. יש לו ביצים(צילום: רויטרס)

  "Going Clear" מבוסס על העדויות המצולמות שמספקים בכירים בארגון לשעבר כמו קצין המבצעים של הארגון מרטי רת'בון, הדובר מייק רינדר, האגיס, השחקן ג'ייסון ביג ואחרים. כולם מוכפשים כיום בקמפיין של Freedom (מגזין הבית של הסיינטולוגיה) שמבקש להוציא לאור שלדים מהארון או מתיעוד מפגשי האודיטינג שלהם (מפגשים שנועדו לנפות את ההפרעות ורעשי הרגע ולהגביר לטענת הפרקטיקה הסיינטולוגית את היכולות הרוחניות של האדם). למרות זאת, כולם מופיעים ללא חשש מול המצלמה ומדברים בכנות על הנסיון המר שלהם, שכלל גם התנכלויות נוראיות לפני ואחרי פרישתם.

   

  הטריילר של "Going Clear"

   

  לצד העדויות המצמררות של המרואיינים, משבץ גיבני גם תיעודים מצולמים מדהימים מכנסים של הסיינטולוגיה. אירועים נוצצים ומפוארים שנראים כמו שילוב של טקס האוסקר לבין מפגן ראווה של ברית המועצות הקומוניסטית. וכמו המנהיגים הסובייטים, זהו מיסקוויג' שעומד במרכז.

   

  ואם לשאול מהזכרון ההולך ומתרחק של האומה הסובייטית, הרי שאפשר להמשיל את האברד לוולדימיר איליץ' לנין, ואת יורשו מיסקוויג' ליוסיף סטאלין. או לחילופין למקרים אחרים שהניעו מהכוח אל הפועל: כמו ישו ופאולוס, או משה ויהושע בן-נון. בעוד שהאב המייסד האברד היה תיאורטיקן בעל יומרות ספרותיות (ונחשב לסופר המדע הבדיוני הפורה אי פעם), חוקר ופילוסוף בעיני עצמו, יורשו הוא מגלומן נכלולי, רודף שררה ובעל אגרוף ברזל - כך לפחות מציגים אותו גיבני ומרואייניו. המשותף לשניהם: תאוות הבצע, שמזינה את תמרוני ההתחמקות שלהם מרשויות המס.

   

  "Going Clear" נחלק בעצם לשני חלקים: המורשת המפוקפקת והמופרכת של האברד, והמשטר הכפייתי שמיסקוויג' מנהיג כדי לרכז את נכסיה האדירים של הכנסיה הסיינטולוגית וכדי להשליט משמעת על עבדיו הנרצעים. "הנביא" היה שקרן ושרלטן שהגה מיתולוגיה הזויה, אמונה מבולבלת שמסתמכת עליה, ופרקטיקה מאולתרת למימושה. בעוד שהוא הסתתר מרודפיו (ביניהם אנשי מס הכנסה), מיסקוויג' האגרסיבי נלחם ראש בראש ברשויות, תוך הפעלת לחץ פוליטי וכלכלי אדיר על נציגיהן. הוא מנהיג משטר של הפחדה, שטיפת מוח ועבודות כפיה על החברים, ונמנע מהופעות לתקשורת. 

   

  מיסקוויג' וראשי הסיינטולוגיה בקליפ מיוחד. חלקם מופיעים כיום בסרט

   

  ובהשראת "Going Clear": הפארודיה של סאטרדיי נייט לייב

   

  למרות שלסיינטולוגיה יש אחיזה משמעותית בהוליווד ובתעשיית הבידור האמריקנית, רוב רובם של החברים הסלבריטאים (בהם טום קרוז, בק, ג'נה אלפמן ואחרים) נמנעים מלצאת באופן ישיר נגד הסרט, שכונה על ידי הכנסיה עצמה כ"סרט תעמולה עם אג'נדה, המבוסס על שקרים". השחקן דני מסטרסון (סטיבן מ"מופע שנות ה-70") אמר לקראת הקרנת "Going Clear" בסאנדנס: "אני תוהה אם הם היו מאפשרים הקרנה של סרט תיעודי שנותן במה לשמונה אנשים ששונאים את היהדות. אבל במקרה של הדת שלי, מותר הכל, כי היא חדשה".

   

  מי שעוד חזר לכותרות הוא נער הפוסטר של הכנסיה הסיינטולוגית, השחקן ג'ון טרבולטה. כידוע, הוא הצטרף לקהילה המפוקפקת שהקים האברד בסוף שנות ה-70, ובניגוד לרבים אחרים לא נטש אותה עד היום. הסרט רומז כי הסיבה שהוא עדיין שם נוגעת לכך שלאנשי הכת יש מידע רגיש לגביו - שנצבר בדו"חות האודיטינג שלו. לכאורה מדובר במידע אישי וסודי, אך יש מי שעשוי לעשות בו שימוש אם יערוק. כפי למדו אלו שכן הסכימו להתראיין לסרט. 

   

  ג'ון טרבולטה. סיינטולוג מאמין (gettyimages) (gettyimages)
  ג'ון טרבולטה. סיינטולוג מאמין(gettyimages)
   

  "אני שמח על החוויה הסיינטולוגית שלי בארבעים השנה האחרונות, כך שאין לי כל כך מה להגיד שישפוך אור על הסרט שמוטה כל כך באופן שלילי", אמר טרבולטה, והוסיף כי לא צפה כלל בסרט ואין לו עניין בו, "לא התנסתי בשום דבר שנטען, אז מה יש לי להגיב על משהו שאינו אמת מבחינתי? אין בזה הגיון, ואני מניח שכך חושב גם טום (קרוז)".

   

  עם כל הכבוד לטרבולטה, קרוז הוא הסלבריטי העדכני ו'הנכון' ביותר של הסיינטולוגיה כיום. הסיבה לכך אינה רק הפופולריות הגדולה יותר שלו. בניגוד לטרבולטה, שעוד היה שם לצד האב המייסד האברד, קרוז הוא ליהוק של מיסקוויג'. השניים חולקים מערכת יחסים אישית וקרובה וזו נבחנת גם לעומק על ידי גיבני ושאר הפורשים מהכנסיה. אלו טוענים כי סופו של הארגון המסתורי הזה יגיע כשרשויות המס האמריקניות יחליטו לפעול כנגדה, או כשקרוז יפתח את הפה. הם סבורים ששתי אפשרויות אלו לא מתממשות בגלל הלחץ שמפעיל מיסקוויג' ואנשיו.

   

  טום קרוז מקבל את "תואר הגבורה" ממיסקוויג' בטקס של הסיינטולוגיה

   

  על פי רת'בון הוא התבקש לעקוב אחר קרוז כשזה שהה ביחד עם אשתו דאז, ניקול קידמן, באנגליה, לצורך צילומי הסרט "עיניים עצומות לרווחה". רת'בון מספר שהכוכב ההוליוודי ניתק קשר, ומיסקוויג' - במה שיכול אולי להיחשב כהתקף קנאה - דרש שיעשה הכל כדי להפריד בינו לבין בת זוגו (שהיא גם בתו של פסיכולוג ידוע באוסטרליה רחמנא ליצלן). וכך, דלו רת'בון וסוכניו מודיעין על חיי הזוג, תוך מעקב וציתות לטלפון. בסופו של דבר הצליחו להפריד בין קידמן לקרוז שחזר לחיקו החם של פטרונו. בסרט מסופר כיצד המנהיג דאג מיד לבת זוג מחליפה לבן המועדף.

   

  טום קרוז וניקול קידמן ב"עיניים עצומות לרווחה" (צילום: Gettyimages Imagebank) (צילום: Gettyimages Imagebank)
  טום קרוז וניקול קידמן ב"עיניים עצומות לרווחה"(צילום: Gettyimages Imagebank)
   

  בשבועות האחרונים צצו דיווחים בסביבתה של קייטי הולמס (אשתו לשעבר) שסורי - הבת המשותפת לה ולקרוז - לא ראתה או שוחחה עם אביה כמעט שנה. טרבולטה מצדו, מסביר כי הסביבה התומכת של הסיינטולוגיה היא שאיפשרה לו להתמודד עם מות בנו, ג'ט, ב-2009. "או אלוהים. לא הייתי שורד את זה", הוא אומר ומשבח את האמונה הסיינטולוגית כ"מבריקה".

   

  על פי חברתו הקרובה לשעבר, ספנקי טיילור, הסיבה שהיא פרשה מהכת היתה דווקא הריחוק שכפו עליה המנהיגים מבתה התינוקת שסבלה מהזנחה. כך גם מרואיינים אחרים בסרטו של גיבני המדווחים על התערבות חודרנית של הסיינטולוגים בחיי המשפחה.

    

  ספנקי טיילור. נמלטה מכלא הסיינטולוגיה עם בתה שנלקחה ממנה ()
  ספנקי טיילור. נמלטה מכלא הסיינטולוגיה עם בתה שנלקחה ממנה

  בסרטם גיבני ורייט מגדירים את כנסיית הסיינטולוגיה ככת, לא כדת, וקוראים לרשויות ללכת בעקבותיהם (מה שנשקל בוודאי כרגע במשרדי מס הכנסה בעקבות הסרט). עם זאת, כשהם מנסים לבדל את הסיינטולוגיה משאר הדתות, הם לא תמיד מצליחים בכך. רגע חמוץ/מתוק בסרט מספר על הגילוי המפתיע של תלמידיו החכמים ביותר של האברד, אחרי שעלו בדרגה הגבוהה ביותר של תודעה, היטהרו מכל הרחש מסביב, בדרך לייעד האולטימטיבי שהוא going clear (ומכאן שם הסרט).

   

  התגמול: חשיפה ישירה לכתבי הקודש של "הנביא" - כמה פסוקים כתובים בכתב יד על בני אנוש קדומים, חייזרים, והרי געש - זהו סוד האמונה הסיינטולוגית. האור הגנוז שלה. נדרשת תקופה ארוכה של אימון ולימוד כדי להיות ראויים, ובעיקר אדוקים מספיק כדי לקבל את קודש הקודשים. סביר להניח שאלו ביניכם שיצפו בסרט, יעשו באופן טבעי את הקישור לכתבי ספר הזוהר של היהדות. והרי כמו הסיינטולוגיה, כך גם הקבלה - ואינספור אמונות אקסקלוסיביות אחרות. קסמה נובע מהמסתורין שלה, מהאקזוטיות, היומרה לפצח את היקום, מהסקרנות שהיא מעוררות והמחויבות התובענית שהיא דורשת.

   

  ההתנהלות האלימה והכפייתית של הסיינטולוגים קיצונית, אבל האטרקטיביות שלה דומה לזה של כתות שונות ומשונות אחרות (בין אם הן מכירות בעצמן ככאלה, ובעיקר כשלא). הסוד הזה מפתה ומושך מאמינים לכנסיה, וגם צופים לסרט. הסקרנות מגיעה מאותו מקור סודי, מסתורי, כביכול גדול מהחיים. כמו מיסקוויג' ודומיו, גם גיבני ורייט רוצים שתישאר שבויים שלהם - לא כלואים במתקן לחינוך מחדש חס וחלילה, אבל דבוקים למסך.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: gettyimages
  טום קרוז וג'ון טרבולטה. אבירי הסיינטולוגיה תחת מתקפה ב"Going Clear"
  צילום: gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים