שתף קטע נבחר

דו"ח אמריקני: המל"טים המתאבדים של איראן

לפי גורמי מודיעין, טהרן ממשיכה לפתח את צי המל"טים שלה - בזמן שהיא מדברת עם המעצמות על הסכם סופי. עיתון סעודי ציטט דיווח זה בהרחבה

שבוע לאחר ההגעה להסכם הבנות בין איראן למעצמות, נחשף כי טהרן ממשיכה לפתח מל"טים מתאבדים, שבהם היא עלולה להשתמש נגד ישראל ונגד מטרות אמריקניות במפרץ. העיתון האמריקני "וושינגטון טיימס" דיווח על כך מפי גורמי מודיעין אמריקנים, ובכתבה צוין כי צבא איראן ניסה ככל הנראה את המל"טים המתאבדים באימון בדצמבר האחרון נגד ספינות במצרי הורמוז.

 

עוד בחדשות

זו היא או הם: הילרי קלינטון רצה לנשיאות

שוטר ואישה נהרגו בתאונות, 10 רוכבים נפצעו

צבא שמיים: התוכנית בצה"ל - לוויין לכל מג"ד

 

בדו"ח המודיעין נכתב: "אמנם קל לבטל את החשיבות של מל"טים מתאבדים בעידן של טילי שיוט, אבל שימוש במל"טים שכאלו הוא אסטרטגיה א-סימטרית שמאפשרת לאיראן להתמודד בשדה לחימה לא שוויוני. הסכנה הגדולה היא שהמפעילים יכולים לבחור את המטרות במהלך טיסת המל"ט".

מסוכן במיוחד במפרץ הפרסי. מל"ט איראני ()
מסוכן במיוחד במפרץ הפרסי. מל"ט איראני

רשת "אל ערבייה" שנמצאת בבעלות סעודית ציטטה את אותו דיווח, וכנראה לא במקרה - על רקע העימות האזורי בין טהרן לריאד, שהגיע לשיא לאחרונה במלחמה בתימן. בסיכומו של דו"ח המודיעין נאמר: "כנראה שבאף אספקט בתוכנית הצבאית האיראנית לא היה פיתוח כה גדול, כמו בתחום המל"טים. ההתמקדות האיראנית בתחום זה מבטיחה שפעולות אמריקניות במפרץ יהיו מסובכות בהרבה, וקיימת גם סכנה שמל"טים אלו יועברו לארגונים כמו חיזבאללה ולאנשיו של בשאר אסד בסוריה".

 

לפי הדו"ח שצוטט ב"וושינגטון טיימס", איראן חולקת את טכנולוגיית המל"טים עם חמאס ועם חיזבאללה. במהלך צוק איתן שיגר חמאס לפחות פעמיים מל"טים מעזה, ואלו יורטו מעל שמי ישראל. בדיווח נכתב כי המל"טים עלולים להסב נזקים הדומים לאלו של הקמיקזות במלחמת העולם השנייה. "מל"טים מתאבדים יכולים להיות אפקטיביים במיוחד במימי המפרץ הפרסי הצר", אמר לעיתון האמריקני המומחה הצבאי מייקל רובין.

 

בינתיים, הקשיים בדרך להסכם גרעין סופי רק מתרבים. האייתוללה עלי חמינאי ונשיא איראן חסן רוחאני הבהירו כי ללא הסרת כל הסנקציות, לא יהיה הסכם. "דבריו מוכיחים שיש עוד עבודה רבה", אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס. בארצות הברית, בינתיים, לא מאמינים לאיראנים - סקר שפרסמה רשת NBC מצא כי לא פחות מ-68% אינם מאמינים שאיראן תעמוד בתנאי הסכם המסגרת שנחתם עמה בשבוע שעבר עם המעצמות בנושא הגרעין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים