שתף קטע נבחר

חמינאי: להסיר כל הסנקציות יחד או שאין הסכם

מנהיג איראן מבהיר בנאום דרמטי שלמרות החגיגות בטהרן ובמערב הדרך להסכם גרעין ארוכה: "הסכם המסגרת מלוזאן אינו סופי ואינו מחייב. לא נסכים להסרה הדרגתית של הסנקציות - יש להסיר את כולן מיד ביום החתימה". הוא משתלח בריאד: "סעודיה עושה בתימן מה שישראל עשתה בעזה"

המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, נאם בצהריים (יום ה') לרגל "יום הגרעין" המצוין היום בארצו, ונמנע מלהביע תמיכה בהסכם המסגרת בעניין הגרעין שהושג עם המעצמות בלוזאן בשבוע שעבר. הוא אמר כי הוא אינו מסכים או מתנגד להסכם לוזאן, אך הגדיר את הסכם המסגרת עם המעצמות כ"לא מחייב".

 

חמינאי דחה בתוקף את עמדת ארה"ב שלפיה הסנקציות על איראן יוסרו בשלבים, ואמר כי הסרת הסנקציות באופן כזה אינה מתקבלת על הדעת. הוא אמר כי כל הסנקציות חייבות להיות מוסרות מיד ביום חתימת ההסכם. עוד אמר כי לא ייתכן שאתריה הצבאיים של איראן יהיו נתונים לחקירות תחת התירוץ של פיקוח.

מנהיג איראן חמינאי. "אל תמהרו להכריז על ניצחון או כישלון" ()
מנהיג איראן חמינאי. "אל תמהרו להכריז על ניצחון או כישלון"

בנאום הדגיש חמינאי כי הוא מעולם לא היה אופטימי בנוגע לשיחות עם ארה"ב בשל ניסיון העבר, והדגיש כי הוא תומך בשיחות גרעין שישמרו על הכבוד של האומה האיראנית. הוא אמר כי "לא יהיה זה סוף העולם" אם השיחות על הסכם הקבע יוארכו שוב, כך שיימשכו גם אחרי הדד ליין שנקבע – 30 ביוני. בעבר הוארכו השיחות הללו כבר שלוש פעמים מעבר למועד שנקבע, וישראל טענה כי טהרן רק מנסה למשוך זמן באמצעות השיחות.

 

המנהיג העליון של איראן קרא לאיראנים לגלות איפוק ולהימנע מהכרזות נמהרות בנוגע לניצחון או כישלון בשיחות הגרעין. הוא חזר על טענתו כי איראן אינה חותרת להשגת נשק גרעיני, ואמר כי ההישגים יקרי הערך שאליהם הגיעה בתחום הגרעין צריכים להישמר.

 

חמינאי: סעודיה מבצעת פשעים בתימן

בנאומו התייחס חמינאי גם למבצע הצבאי של סעודיה (יריבתה הסונית הגדולה של איראן השיעית) בתימן, שם מנסים הסעודים להדיח את המורדים השיעים, בני בריתה של איראן, שהפילו את השלטון הסוני. חמינאי אמר כי הרג תימנים תמימים הוא פשע גדול, וכי סעודיה לבטח תיפגע. "מה שסעודיה עושה בתימן דומה למה שישראל עשתה בעזה", אמר חמינאי. הוא טען כי מעשיה של סעודיה בתימן הם "רצח עם".

הקרבות בתימן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הקרבות בתימן(צילום: EPA)

מוקדם יותר, בבוקר הבהיר גם נשיא איראן חסן רוחאני כי ארצו תסכים לחתום עם שש המעצמות על הסכם גרעין סופי רק אם כל הסנקציות שהוטלו על המדינה יוסרו. "לא נחתום על שום הסכם, אלא אם כל הסנקציות יוסרו עוד באותו יום", אמר רוחאני בנאום בטלוויזיה, "אנחנו רוצים הסכם מנצח לכל הצדדים בשיחות הגרעין".

רוחאני עם ארדואן בטהרן, השבוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רוחאני עם ארדואן בטהרן, השבוע(צילום: AFP)

בשבוע שעבר, נזכיר, הגיעו איראן והמעצמות להסכם מסגרת בלוזאן, שוויץ, ולפיו תשעה איראן את תוכנית הגרעין שלה מבחינות רבות ל-15 שנה. עם זאת, ממשלת ישראל הזהירה כי מדובר בהסכם רע, שבסיומו תוכל איראן לפרוץ במהירות דרך לפצצה מבלי שניתן יהיה לעצור אותה. באיראן גרר ההסכם שמחה גדולה ברחובות, על רקע העובדה שהוא אמור להביא להסרת הסנקציות.

 

איראן רוצה שכל הסנקציות יוסרו בפעימה אחת, אבל ארה"ב הבהירה בתחילת השבוע שהסנקציות יוסרו רק באופן הדרגתי במסגרת ההסכם

הסופי.

 

הדד ליין להשגת הסכם סופי בין הצדדים הוא 30 ביוני, ואיראן, ארה"ב, גרמניה, בריטניה, צרפת, רוסיה וסין צפויות לקיים פגישות בימים הקרובים כדי לדון בהסכם.


פורסם לראשונה 09/04/2015 09:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מנהיג איראן חמינאי
צילום: AFP
מומלצים