שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "מלחמת הכוכבים היא המיתולוגיה של זמננו"

  בעשור האחרון, דייב פילוני היה היוצר העיקרי מטעם "מלחמת הכוכבים" עם סדרות האנימציה "מלחמות המשובטים" ו"המורדים". בראיון הוא מספר שכמו כל המעריצים, גם הוא נרגש לקראת הסרט החדש - ומודה שהוא מתגעגע לג'ורג' לוקאס: "התפקיד שלי הוא להמשיך את המורשת שלו לדורות הבאים"

  כמו לוק סקייווקר ליודה, כמו אנקין סקייווקר לאובי וואן קנובי, או קוואי גון ג'ין לקאונט דוקו - כך הוא דייב פילוני לג'ורג' לוקאס. חניך למדריך, או פדוואן למאסטר על פי הטרמינולוגיה של "מלחמת הכוכבים". פילוני הוא האיש שנבחר על ידי לוקאס למתוח את היקום המופלא שיצר בקולנוע אל המסך הקטן עם סדרות האנימציה "מלחמות המשובטים" ו"מלחמת הכוכבים: המורדים". זוהי כמובן זכות גדולה עבור פילוני בן ה-40, שלא לומר חלום ילדות מופרך שהתגשם.

   

  מאסטר ג'ורג' והפדוואן דייב. לוקאס ופילוני יחדיו (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  מאסטר ג'ורג' והפדוואן דייב. לוקאס ופילוני יחדיו(צילום: GettyImages)

  "גדלתי עם הטרילוגיה המקורית כילד, ואם ידעתי שזה מה שצופן לי העתיד, לא הייתי מאמין בזה", אומר פילוני בראיון ל-ynet, "אני בן מזל, וזו זכות גדולה להיות חלק מהמסורת הזו. זוהי אחריות עצומה. העבודה שלי היא להגות סיפורים ודמויות חדשות שמעריצים אחרים לא חשבו עליהם עדיין. יש לנו יקום אינסופי של סיפורים, ובמיוחד עכשיו לקראת הסרט החדש שיוצא. זה מדהים להיות חלק מזה. לספר סיפורים של 'מלחמת הכוכבים' זה משהו שלעולם לא יאבד את הקסם".

   

  למעשה, במהלך העשור שנפער בין "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" של ג'יי.ג'יי. אברמס שיצא בדצמבר הקרוב (וטריילר מרגש שלו הושק לרגל כנס חגיגות "מלחמת הכוכבים") לבין "נקמת הסית" מ-2005 - האחרון בטרילוגיית הפריקוולים שיצר לוקאס), פילוני היה זה שתיחזק את המיתולוגיה המודרנית הזאת וגיבוריה באמצעות אנימציה. ב-2008 עשה זאת תחת לוקאס עצמו בסרט "מלחמות המשובטים" ("The Clone Wars") והסדרה שהגיעה בעקבותיו ורצה כשש עונות, והחל מהשנה שעברה עם הסדרה החדשה שלו "מלחמת הכוכבים: המורדים" ("Star Wars Rebels") שנוצרה בחסות אולפני דיסני - הבעלים החדשים של הפרנצ'ייז (הסדרה משודרת בערוץ דיסני בישראל). 

   

  הטריילר של "מלחמות המשובטים"    ( )

  הטריילר של "מלחמות המשובטים"    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מה שמשותף לשתי הסדרות היא הנאמנות שלהן לעולם של "מלחמת הכוכבים", וסיפור המסגרת שלהן משובץ בתקופות שונות מבחינת הכרונולוגיה הקולנועית: בעוד ש"מלחמת המשובטים" ממוקם בין סרטי הפריקוולים "מתקפת המשובטים" ו"נקמת הסית" כשדמוקרטיה עוד שרתה בגלקסיה, פרקי "המורדים" - המותאמת לילדים - מתרחשים אחרי הקמת האימפריה הדכאנית ב"נקמת הסית" ושנים ספורות לפני שלוק סקייווקר נכנס לעניינים ב"תקווה חדשה" (סרט מלחמת הכוכבים המקורי מ-1977).

   

  "כל סדרה מעוצבת באופן מובהק כדי להצטרף לסרטים שהעלילה שלה מתרחשת ביניהם, אבל אני חושב שהיופי של 'מלחמת הכוכבים' הוא העובדה שיש בהם מקום לכולם. ב'מלחמות המשובטים' יש סיפורים מתקופת הפריקוולים. השקענו יותר בפיתוח הדמויות. ללוקאס לא היה מספיק זמן להעמיק לסיפורים שלהן בסרטים המתמקדים בנפילת אנקין. עכשיו אנחנו מרחיבים את הטרילוגיה המקורית בסדרה החדשה. זוהי הרפתקה מותחת וכיפית שכאילו נגזרה מהסרט הראשון".

   

  הכירו את גיבורי "מלחמת הכוכבים: המורדים"    (באדיבות דיסני ישראל)

  הכירו את גיבורי "מלחמת הכוכבים: המורדים"    (באדיבות דיסני ישראל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  האתגר היה להשתלב ביקום שיצר לוקאס בסרטים, להיות נאמן לעלילותיהם וגם לדמויות, וגם מדויק. "זה דורש מאמץ קבוצתי אדיר לעקוב אחר כל הקווים העלילתיים ולהיות בטוחים שאנחנו לא סותרים שום דבר - אבל יש המון מקום על זוויות לטיפול בסיפור", מסביר פילוני. זה הורגש במיוחד בעבודה של התסריטים של "מלחמת המשובטים", אותם הובילו דמויותיהם של אנקין ואובי וואן (אשר עוצבו בהתאם לדמותם של היידן כריסטנסן ויואן מקגרגור שגילמו אותם בפריקוולים). הם יצאו למשימות שונות בליווי חיילים משובטים כחלק ממלחמתם בבדלנים מהפריקוולים.

   

  "ידעתי שלא נוכל להביא את הסוף של אנקין, אובי וואן והרוזן דוקו, כפי שסופר כבר ב'נקמת הסית', ו'תקווה חדשה'. במקום זה התרכזנו בדמויות שציוותנו להם: אשוקה טאנו (הפדוואן של אנקין) או קפטן רקס. זה נתן לנו יותר מרחב תמרון. גילינו גם שהמעריצים הגיבו אליהם כי הם לא ידעו מה יעלה בגורלם", הוא אומר ומברך על החופש היצירתי שניתן לו ב"המורדים": "כל הדמויות הם מותגים חדשים של 'מלחמת הכוכבים', ואף אחד לא יודע מה צפוי להן".

   

  הרה, זב, אזרה, קיינן וסאבין ב"המורדים" ()
  הרה, זב, אזרה, קיינן וסאבין ב"המורדים"

  למרות זאת, פילוני מוצא עצמו ב"המורדים" הולך בדרכו של לוקאס לפניו עם עיצוב דמויות שמזכיר את זה מהטרילוגיה הראשונה. במרכז העלילה נער פוחז בשם אזרה ברידג'ר שמלוהק כפדוואן על ידי מאסטר קיינן ג'ארוס - מאחרוני אביר ג'דיי שנותרו בגלקסיה. היחסים בינהם מזכירים במשהו את אלו שחלק בטרילוגיה הראשונה לוק עם אובי וואן או יודה. קנאן הוא מנהיג מחתרת שפועלת נגד האימפריה, ולצדו אפשר למצוא את הטייסת הרה (בת דמותה הרצינית של פרינסס ליה), האנרכיסטית הפרועה סאבין (שמזכירה במשהו את האן סולו) וגם חיזר עצום ממדים בשם זב - סוג של צ'ובאקה מודרני.

   

  "סביר להניח שג'ורג' היה אומר שכל הארכיטיפים המיתיים הללו חוזרים על עצמם בין אם אתה מתכוון לכך או לא", אומר פילוני, שמתייחס לספרו המכונן של ג'וזף קמפבל, "הגיבור בעל אלף הפנים", שהשפיע רבות על לוקאס וסוקר מודלים של גיבורים שחוזרים על עצמם במיתולוגיות שונות בכל העולם. "לפעמים אתה חושב שאתה עושה משהו מקורי או שונה, ואז אתה לוקח צעד אחורה ואומר לעצמך ורואה שזה בעצם דומה לדברים אחרים", הוא מודה בהכנעה.

   

  סאבין מדגימה אמנות מהי    (באדיבות דיסני ישראל)

  סאבין מדגימה אמנות מהי    (באדיבות דיסני ישראל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "אני חושב שיש לאחרונה שינוי במגוון הארכיטיפים שנובע משינוי בייצוג הנשים. התרבות הפופולרית מוצאת שורשים חדשים. זה משמח אותי שחשבת שסאבין היא כמו הדמות של האן סולו, כי אני חושב שזו פרשנת נהדרת. באמת יש לה את אותה גישה פטאליסטית".

   

  יש טעם לנסות לבדל את עצמך מלכתחילה?

   

  "האם אפשר להגיד שאני מעתיק את קווי המתאר מג'ורג'? לא בטוח. למעשה, הקפדנו לא להנחיל לאזרה את התכונות של לוק. אבל לא משנה מה נעשה, ההשוואה תמיד תהיה שם. כמה שנתאמץ, נגלה בלי לשים לב שהדמות שעיצבנו דומה בכמה דרכים. זה גורם לי לחשוב על עוצמת הארכיטיפים".

   

  אזרה ב"המורדים". מרגיש מוכר ()
  אזרה ב"המורדים". מרגיש מוכר

  האתגר הגדול שאיתו התמודד לוקאס בטרילוגיית הפריקוולים שלו - ונכשל בו לדעת רבים, היה לעמוד בציפיות של הילדים של פעם שגדלו על הטרילוגיה הקלאסית והתבגרו מאז, לבין הילדים של היום שמחפשים בידור מהזן הפשוט ביותר. כך יצר האב המייסד סרטים שהם ערבוב לא אחיד של עלילה אפלה שכוללת תוכן פוליטי מובחן, לצד בדיחות אינפנטיליות וכמובן גם ג'אר ג'אר בינקס המושמץ. פילוני מזדהה עם ההתלבטויות הללו, אך קובע שמלכתחילה הסדרות כמו הסרטים, נועדו  לילדים, או ילדים בנפשם.   

   

  "לוקאס הודה בראיונות שהסרט הראשון - עליו גדלתי - נוצר לילדים. אבל גם אבא שלי נהנה מזה. זה מעניין כי תרבות המעריצים היתה שונה לגמרי כש'מלחמת הכוכבים' יצא. עכשיו יש לך אנשים שעקבו אחר הסאגה לאורך יותר משלושים שנה, אבל עכשיו הם דורשים משהו יותר אפל. מה שנהדר שהעולם הזה מספיק רחב כדי להפיק ממנו סיפורים וכך לספק את הציפיות השונות של המעריצים", אומר פילוני.

   

  בקרוב: עונה שניה ל"המורדים". בישראל היא תשודר החל מיוני הקרוב

   

  "היופי של הסאגה הזאת הוא שיש מקום לכולם - בין אם אתה מחפש תוכן פוליטי או הרפתקה מטלטלת. המסורת של 'מלחמת הכוכבים' הולכת אחורה ליחסים שלי עם אבי, אחי ואמי. כולנו דיברנו על הסרטים, והיינו מאזינים לפסקול. כולנו הכרנו את הצלילים של הלייטסייבר, אבל לא הייתי קורא להוריי מעריצים. עכשיו לעומת זאת יש מצב חדש לחלוטין כשאפשר לראות משפחות שלמות שמתלבשות כמו הדמויות. זה מדהים".

   

  אתה מרגיש איזשהו שינוי כיוון מאז שדיסני החלה להוביל את הפרנצ'ייז?

   

  "דיסני תמיד נהגו בכבוד ליצירתיות של לוקאספילם, כי הם הבינו כמה טוב אנחנו מכירים את היקום של 'מלחמת הכוכבים'. הם יודעים שהם מתעסקים עם אנשים שהובילו את הסאגה לאורך הרבה הרבה שנים. כל מי שעובד על הסדרה מכבד מאוד את המעמד של הפרנצ'ייז. כולם רוצים לעשות כבוד, ולהבטיח שאנחנו ממשיכים את המסורת שהתחלנו. אני חושב שאנחנו נמצאים במקום מצוין".

  פילוני (עם כובע הקאובוי) וצוות "מלחמת הכוכבים: המורדים" (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  פילוני (עם כובע הקאובוי) וצוות "מלחמת הכוכבים: המורדים"(צילום: GettyImages)

  דבר אחד טוב שבוודאי יצא מעסקת הרכישה של הפרנצ'ייז, והעברתו מידי לוקאס לאלו של דיסני, היא האפשרות להחזיר את לוק, האן, ליה והאחרים לתודעה גם על המסך בסרטים חדשים - הראשון שבהם "הכוח מתעורר". פילוני מספר כי המעורבות שלו בהפקה הזאת קטנה מאוד, אבל הוא תומך בצוות של אברמס. "אני יכול להזדהות עם האתגר שעומד בפניהם - לצעוד ב'ארץ של מלחמת הכוכבים'. לדעתי זה הצוות הנכון להוביל את הסרט", הוא אומר.

   

  עד כמה אתה מתרגש לקראת צאת הסרט החדש?

   

  "אני מאוד מתרגש. אני חושב שיש מאחוריו צוות אדיר וגם שחקנים מצוינים. אני יודע שלמפיקה קתלין קנדי (נשיאת לוקאספילם - א.ב) יש קשר עמוק ללוקאס. אני לא יכול לחכות ולראות מה ג'יי.ג'יי. אברמס יצר. הוא אוהב את 'מלחמת הכוכבים' והוא מהדור שלי שגדל על הטרילוגיה הקלאסית. זו תקופה כיפית ומרגשת, וזה מלהיב לראות את העולם מגיב למיתולוגיה הזאת - אפשר להגיד שהיא חלק מכל אדם על הכוכב הזה בזמננו".

   

  הטריילר של "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"    ( )

  הטריילר של "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כמו לוקאס בזמנו, גם אברמס בוודאי מתלבט בין האני מאמין היצירתי שלו לבין הציפיות של כל כך הרבה מעריצים אדוקים מייצוג חדש של משהו חשוב כל כך בהוויה שלהם. את לוקאס האשימו כי הוא התנער מהקהל הנאמן שלו. פילוני חושב שבסופו של דבר, היוצר הוא זה שצריך להחליט. "אני חושב שג'ורג' לא התפשר על הרצון שלו" הוא אומר, "כל מה שניסינו לעשות זה להיות יצירתיים. ברור שחייבים להיות ערים למה שהמעריצים אוהבים או לא אוהבים, אבל אי אפשר להתעסק רק בלשרת אותם כי לעולם לא תגרום לכולם להיות מאושרים. בסוף אתה גורם למישהו אחד להתלהב ולאחר להתעצבן".

   

  נותן לאינסטינקטים להוביל. פילוני מדגים לחימת לייטסייבר (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  נותן לאינסטינקטים להוביל. פילוני מדגים לחימת לייטסייבר(צילום: GettyImages)
   

  את המוטו שלו בהקשר הזה הוא שואב ממסדר הג'דיי. "זהו אתגר מתמשך להיות מקורי ולמצוא סיטואציות שהצופים שלך לא ראו לפני, אבל כמו שנאמר בסרט - אתה חייב לבטוח באינסטינקטים שלך (כך מדריך אובי וואן את לוק ב"תקווה חדשה" - א.ב). אתה רוצה לגרום לאנשים לזכור רגעים בהם חזו בסרטים או בסדרות - אבל אי אפשר לבנות על כך".

   

  עכשיו פילוני עומד בזכות עצמו וממשיך בשיא "הכוח". בקרוב תשודר בארצות הברית העונה השניה של "המורדים". למרות זאת, הוא לא שוכח מי חנך אותו בדרך ליקום הזה. "אני מרגיש בר מזל שיצא לי לעבוד עם ג'ורג'. הוא מי שראיין אותי לתפקיד", הוא נזכר, "הייתי צריך לעבוד איתו על בסיס קבוע, ולמען האמת, לא ציפיתי שאבחר לתפקיד. תחילה חשבתי שזה פשוט יהיה כיף להיפגש עם ג'ורג' לוקאס. משום מה, הוא חשב שאהיה מסוגל לעשות את העבודה. הוא בטח בי עם הדמויות שלו ביקום המדהים שהוא יצר, ותמיד הערכתי את זה".

  דייב פילוני, ג'ורג' לוקאס וגם C3PO, צ'ובאקה ושאר החברים (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  דייב פילוני, ג'ורג' לוקאס וגם C3PO, צ'ובאקה ושאר החברים(צילום: GettyImages)
   

  אתה מתגעגע אליו?

   

  "לעבוד עם ג'ורג' לוקאס זה כמו להיות בבית הספר לקולנוע המוצלח ביותר אי פעם. למדתי המון ממנו בשמונה השנים האחרונות. הוא קולנוען ענק ואייקוני - אבל הוא לקח את הזמן כדי ללמד אותי הכל על 'מלחמת הכוכבים'. הוא לימד אותי מה הוא אוהב ומה לא. הוא הסביר לי מה גורם ל'מלחמת הכוכבים' לעבוד. ועכשיו זאת העבודה שלי להמשיך עם זה קדימה לדורות חדשים של מעריצים".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים