שתף קטע נבחר

מצדיעים להם: ארבעה גיבורים ישראלים

החייל שהתעוור בפיגוע התאבדות בעזה והפך לספורטאי מוביל, הלוחם שאיבד את רגלו בלבנון ויזם הקמת אנדרטה בכפרו, הבמאית החרדית שסרטה זכה בשבעה פרסי אופיר ומרים פרץ, שהתאלמנה מבעלה ושכלה שני בנים. גיבורים ישראלים: בחירתם של רמטכ"ל, שר הביטחון, הנשיא וראש הממשלה

בחגיגות יום העצמאות שייערכו היום (יום ה') בבית הנשיא בירושלים יתקיים השנה לראשונה מופע "כל ישראל מירושלים", שיתקיים השנה בסימן "הצדעה לגיבורים ישראלים". לקראת האירוע בחרו באופן אישי נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט ארבעה "גיבורים ישראלים", שסיפור חייהם מהווה השראה ותקווה ישראלית.

 

בחירת הנשיא - רמה בורשטיין  

נשיא המדינה בחר בסופרת, התסריטאית והבמאית החרדית רמה בורשטיין. בורשטיין התפרסמה בעקבות סרטה "למלא את החלל", שזכה לפני שלוש שנים בשבעה פרסי אופיר ובפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל ונציה. בימים אלה היא מצלמת את סרטה החדש "לעבור את הקיר".

ארבעה גיבורים ישראלים ()
ארבעה גיבורים ישראלים
 

רמה בורשטיין. "מראה את העולם החרדי דרך עדשה נוגעת ללב" ()
רמה בורשטיין. "מראה את העולם החרדי דרך עדשה נוגעת ללב"

"רמה בדרכה המיוחדת מראה את העולם החרדי דרך עדשה אמיתית, אותנטית ונוגעת ללב. ביצירתה משמשת קול לציבור חרדי אילם שהחברה הישראלית החילונית לא מכיר תוך הבנת המכנה המשותף בין חילונים לחרדים", הסבירו בבית הנשיא את הבחירה של ריבלין.  

 

"הפנייה של הנשיא מילאה אותי שמחה והתרגשות. היא מאוד לא מובנת מאליה", אמרה בורשטיין על בחירתה. "אני מרגישה שביצירה שלי מונכח קול שחשוב שנקשיב לו כולנו. אנחנו חייבים ללמוד לתת קול לציבורים אילמים בחברה הישראלית, ולחיות בהשלמה עם ההפכים שבתוכנו ובלי התנשאות אלה על אלה. סוד החיבור בין אנשים, היה ונשאר תמיד - אהבה".

 

בחירת ראש הממשלה - מרים פרץ

ראש הממשלה נתניהו בחר במרים פרץ. פרץ התאלמנה מבעלה ושכלה שניים מבניה, אוריאל ואלירז, בעת שירותם בצה"ל. "מרים חדורת שליחות לחיזוק הרוח היהודית והישראלית בעם ישראל. היא בחרה להמשיך בחיים, היא נפגשת עם חיילים, נוער ומשפחות שכולות ומעבירה מסרים של תקווה ואמונה בכוחו של האדם לצמוח ממשברים. היא מהווה סמל למסירות והקרבה, ועושה ימים כלילות למען הסברה עבור מסירות למען מדינת ישראל", כתבו בבית הנשיא על בחירת נתניהו.

מרים פרץ ונתניהו. התקשר עליה, ובחר בה לגיבורה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
מרים פרץ ונתניהו. התקשר עליה, ובחר בה לגיבורה(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

"כשאמרו לי שראש הממשלה בחר בי הרגשתי אהבה גדולה, ענווה, הערכה ותודה על הבחירה", אמרה פרץ, שהייתה גם הראשונה שאליה התקשר נתניהו אחרי הניצחון בבחירות. "אני אדם פשוט, בת הארץ הזו. בבית שלי ראש ממשלה והנשיא הם מלכות, הכבוד הוא עצום. הרגשתי שהוא לא הזמין רק אותי - איתי ישבו על הבמה שני בניי, כל הנופלים, האמהות השכולות וההורים השכולים כולם. בהזמנה שלי ראש הממשלה הזמין את סיפורה של האמונה והתקווה, ולצדם גם של היגון - סיפורה של הארץ הזאת".

 

בחירת שר הביטחון - מוניר סועאד

שר הביטחון בחר במוניר סועאד, נכה צה"ל ששירת כלוחם בגדוד 890 של חטיבת הצנחנים, כשיעלון היה מפקד הגדוד בשנים 1982-1983. סואעד נפגע ממטען צד בלבנון ואיבד את רגלו. במאי 2005 עזר ליזום ולהקים אנדרטה לזכר ארבעה לוחמי צה"ל, בני הכפר סלאמה שבגליל, שנהרגו במערכות ישראל. "סיפורו מבליט את הגורל המשותף בחבל ארץ זה, ואת המחויבות לתת את הביטוי המתאים להערכה ולהזדהות עם כל מי שנלחם ונפל למען ביטחון מדינת ישראל", כתבו בבית הנשיא על הבחירה.

מוניר סועאד. חייל של יעלון במלחמת שלום הגליל ()
מוניר סועאד. חייל של יעלון במלחמת שלום הגליל
 

על התחושות לאור בחירת יעלון בו אמר סועאד: "כששמעתי, התרגשתי מאוד והופתעתי. אני מרבה לעשות בכפר ולהתנדב. ההיכרות עם שר הביטחון רבת שנים, עוד מהימים שבהם הייתי חייל שלו במלחמת שלום הגליל, שם נפצעתי. קיבלתי את הטלפון והרגשתי כבוד וגאווה גדולה שאהיה אחד האנשים שמגיעים לטקס בהזמנת השר. בני המשפחה - בני השבט שלי, שבט סועאד - התרגשו לשמוע גם הם, זה כבוד גדול עבור כולנו".

 

בחירת הרמטכ"ל - אורן בליצבלאו

הרמטכ"ל בחר באורן בליצבלאו, שנפצע בעת שירותו הצבאי בפיגוע התאבדות ברצועת עזה לפני עשור, ומאז השתקם והפך לספורטאי עטור הישגים. זאת, למרות הפציעה, שכללה פגיעת הידף קשה באיברים הפנימיים, כוויות בכל הגוף, פגיעה בשמיעה ואובדן ראייה. כשנה לאחר הפציעה החל בליצבלאו, שגדל בנהריה, לרכוב על אופני טנדם ומשם נכנס לעולם הטריאתלון. ב-2012 סיים שני באליפות אירופה בקטגוריית עיוורים, שנה לאחר מכן חמישי באליפות העולם ואשתקד ניצח בתחרות פרא-טריאתלון במסגרת הסבב העלמי.

 

"זכיתי בכמה פרסים, אבל ההזמנה לבית הנשיא ביום העצמאות היא כבוד גדול במיוחד, יום עצמאות הוא אחד השיאים", אמר בליצבלאו. "כל זכייה מרגשת בפני עצמה, אבל יום העצמאות הוא משהו שעומד בפני עצמו, one of a kind. העובדה שהרמטכ״ל בחר בי ריגשה מאוד. לבני המשפחה ובייחוד לרעייתי, שמעריצה את מוסד הנשיאות, ההגעה לבית הנשיא מרגשת במיוחד. לאחי, אחותי ואמי ההגעה אל הטקס מאוד משמעותית, אבל לצערי אבי נפטר לפני חצי שנה ולא יזכה לקחת חלק במעמד הזה". 

 

אירוע "כל ישראל מירושלים" ייערך מיד לאחר טקס החיילים המצטיינים המסורתי בבית הנשיא. הוא ייפתח במטס כבוד מיוחד של מבנה מסוקי קרב של חיל-האוויר, כהצדעה ל-120 החיילים המצטיינים המייצגים את זרועות הצבא. 

 

במרכז האירוע ישודר קליפ "המקהלה האינטרנטית", שבו ייראו לראשונה מאות האזרחים שלקחו חלק בהקלטת השיר "אהבתיה" למדינת ישראל. האירוע יתקיים כבכל שנה על מדשאת בית הנשיא, בהנחיית צופית גרנט ובהשתתפות הזמרים אילנית, יונתן רזאל, הפרוייקט של רביבו, להקת לולה מארש וחנה ויקטוריה.


פורסם לראשונה 22/04/2015 19:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים