שתף קטע נבחר

המזונות הופחתו "כדי שהאב יתקיים בכבוד"

גבר המשתכר 7,700 שקל בחודש נדרש לשלם לגרושתו 4,500 שקל בחודש והוצאות נוספות. המחוזי קיבל את בקשתו כי שיוכל לקיים את עצמו

גבר שטען שאם ישלם לילדיו את המזונות שנפסקו לו יוותר במינוס הולך וגדל ביקש מבית המשפט המחוזי בתל אביב להקטין את הסכום, העולה על 60% ממשכורתו הצנועה. באופן חריג נענה הרכב של שלושה שופטים לבקשתו וקבע שיש לאפשר לאב להתקיים בכבוד.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ביולי 2013 הוציא בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב פסק דין מזונות בו חויב האב לשלם 4,500 שקל לשני ילדיו, בני 10 ו-8, בתוספת מחצית עלות הצהרונים, הקייטנות וההוצאות הרפואיות החריגות שאינן מכוסות בביטוח רפואי.

 

כעיקרון מדובר בפסיקה מינימלית של מזונות, אבל האב – שמשתכר 7,700 שקל בחודש – טען שאחרי שכירות ואחרי ההוצאות של הילדים כשהם אצלו לא נשאר למחייתו דבר. למעשה, הסביר, בכל חודש הוא צובר מינוס של 150 שקל עוד לפני שהשתתף בעלות הצהרונים, הקייטנות וההוצאות הרפואיות.

 

"אכן, תוצאה קשה", כתב השופט שאול שוחט שהחליט לקבל את טענת האב. אמנם, קבע השופט, סכום המזונות שבו חויב האב נופל אפילו מהמינימום הנוהג בפסיקה, אולם באותה מידה הפסיקה גם קובעת שהחיוב במזונות צריך להותיר לאב דמי מחייה מינמליים כדי שיוכל לקיים את עצמו וגם את הילדים כאשר הם שוהים עמו.

 

השופט הסביר כי לא אחת הפחיתו בתי המשפט, לרבות העליון, מזונות קטינים כדי שהאב לא יוותר ללא כל. "מוחלטותו של החיוב כדי הצרכים ההכרחיים אינה אפוא כה מוחלטת, וניתן לרככה (אך לא לבטלה) על דרך האיזון באותם מקרים בהם לא נותרים בידי האב, לאחר פסיקת המזונות, משאבים מספיקים לצרכיו", כתב השופט בפסק הדין.

 

בית המשפט ניסה למצוא כיצד להקל את המזונות והגיע למסקנה כי ניתן להפחית מדמי המדור הגבוהים וכן לבטל את חיוב האב בעלות הצהרונים והקייטנות. השופט קבע כי הוא מתחשב בכך שעוד כשבני הזוג חיו יחד הם נעזרו במשכורתה של האם ובעזרת אמה, כך שגם אז האב לא הצליח לספק לילדים צרכים שהם מעבר להכרחיים.

 

סגן הנשיאה יצחק ענבר והשופטת יהודית שבח הסכימו עם השופט שוחט והוחלט להפחית 440 שקל ממזונות האב, כך שישלם לילדיו 4,060 שקל בחודש, וכן לבטל את החיוב על צהרונים וקייטנות כאמור. כמו כן, בוטלו ההוצאות שנפסקו לחובת האב בהליך הקודם.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המערער: עו"ד עדנה אשכנזי, עו"ד פרחיה משה
  • ב"כ המשיבה: עו"ד עדי רוזנבלום, עו"ד ישראל מרק
  • לחצו לקריאת פסק הדין בעניין פלוני נ' פלונית
  • עו"ד לורית גרון גלבוע עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים