שתף קטע נבחר

מאוחדת מארגנת כנס לרפואת נשים. ומי לא הוזמן?

קופת חולים מאוחדת בשיתוף מכון יד הרמ"ה יזמו כנס העוסק במחקרים וחידושים ברפואת הנשים. בכנס ישתתפו רופאים מומחים, רבנים ודיינים - כולם גברים. אף לא אישה אחת הוזמנה להשתתף. "על הרופאים לבטל השתתפותם", אומר מנכ"ל עמותת חופש דת ושוויון. מאוחדת: השיח הוא במתכונת המקובלת על המגזר

האם לנשים אין מקום בכנס העוסק ברפואת נשים? נראה שבקופת חולים מאוחדת חושבים כך. מחר (ג') אמור להתקיים בירושלים רב שיח מקצועי בהשתתפות רופאים בכירים ברפואת נשים בנושאי רפואה והלכה.

 

קראו עוד: 

נתונים מדאיגים: ישראליות עוברות טיפולי פוריות - לשווא 

בטיפולי פוריות? הבדיקות שיכפילו הסיכויים

מדינה בטיפול: מה הפך אותנו למעצמת פוריות?

 

בין הדוברים בכנס יהיו: פרופ' נרי פאופר, פרופ' שלמה משיח, פרופ' בני בר טוב, פרופ' חננאל הולצר, ד"ר רון רבינוביץ', ד"ר רפאל פולק וד"ר מיכאל נדג'ארי.

 

הכנס נערך בשיתוף פעולה עם הארגון החרדי מכון יד הרמ"ה, בניהולו של הרב דייטש וישתתפו בו רבנים פוסקים, דיינים, מורי הוראה רבני בתי חולים ורבני קהילות. נשים המעוניינות לקחת חלק בכינוס, אינן מוזמנות ואף הובהר לynet כי לא יהיו נשים בקהל.

 

הכנס נוגד את החלטת ההסתדרות הרפואית

ההחלטה שלא לשתף נשים בכנס, נוגדת את עמדת ההסתדרות הרפואית, אשר הוציאה נייר עמדה בנושא כבר בשנת 2011, בעקבות אירועים בעבר בהם התבקשו נשים מומחיות שלא להשתתף בכנסים שונים בשל היותן נשים.

 

"חברי הלשכה לאתיקה מודעים לכך כי מדובר בתהליך חברתי רחב ועמוק של הקצנה דתית החורג מעבר למסגרת הרפואית. יחד עם זאת, חשים חברי הלשכה כי מחובתם להביע עמדה נחרצת כנגד הדרת נשים בכלל, ובפרט כשהיא מתרחשת במערכת הבריאות", נכתב בנייר העמדה.

 

עוד נכתב במסמך שהוציאה ההסתדרות הרפואית: "הרופא לא ישתתף בכל אירוע רפואי או מדעי בו מתקיימת הדרת נשים, בין שהן מטופלות ובין שהן רופאות".

 
בעקבות הדברים, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב קרא להסתדרות הרפואית לאסור על חבריה להשתתף באירוע ודרש מכל הרופאים לבטל את השתתפותם.

 

"קיום הכנס מוכיח כמה חשוב להפוך את הדרת הנשים לעבירה פלילית", אומר הרב עו"ד רגב, "הרעיון ש​קופת חולים מאוחדת ובית החולים שערי צדק יקיימו כינוס ובו ​ישבו ​רופאים ורבנים שכולם גברים וידברו על רפואת נשים ​בלא שתשתתף ולו רופאה מומחית אחת, ​הוא חזיון תעתועים שפשוט קשה להאמין שיכול ​עדיין ​להתקיים במדינה שמתיימרת להיות מערבית".

 

"מתברר שמגיפת הדרת הנשים היא תופעה שאינה עוברת אלא מרימה את ראשה כל פעם מחדש", מוסיף רגב, "מתברר גם שאין גבול לנכונות של קופת חולים מאוחדת ובית החולים שערי צדק להחניף לקנאים החרדים​, ולפיכך חיוני שההסתדרות הרפואית והמחוקק יעשו זאת עבורם".

 

מקופת חולים מאוחדת נמסר: "הקופה משרתת במחוז ירושלים כחצי מיליון מבוטחים, כמאתיים וחמישים אלף מהם חרדים. מדיניות הקופה (המושתתת בין היתר על מדיניות משרד הבריאות) היא להנגיש את השירותים לכלל האוכלוסייה ובתוך כך להשיג שיתוף פעולה נרחב של הציבור במגוון רחב ביותר של בדיקות, טיפולים ואימוץ אורח חיים בריא. במסגרת זו מקיימת מאוחדת באופן שוטף מגוון רחב של פעילויות קידום בריאות בקרב כלל הציבור.

 

"כנס זה מיועד לרבני השכונות (איננו פתוח לציבור הרחב) ומטרתו להדק את הקשר עם רבני הציבור על מנת להרחיב את שיתוף הפעולה שבין הרבנים למאוחדת באמצעות שיח פתוח עם רופאים בתחום הגניקולוגיה. מאחר ומטרת הכנס היא לייצר שיח עם עשרות רבני שכונות (עימם מתייעץ ציבור של מאות אלפי מבוטחים) יש להתאים את אופי המפגש לקהל היעד אותו הוא נועד לשרת". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כנס בנושא גניקולוגיה בלי אף מומחית?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים