שתף קטע נבחר

הזכות להיות הורה גאה

יש מי שמעדיף להימנע מהסבר מדוע ישראלים שומרי חוק צריכים להגיע לנפאל מלכתחילה. אני ובן זוגי שומרים על קשר עם השותפות בהבאת שלוש בנותינו לעולם. איתי פנקס משיב לרב יובל שרלו, שטוען לניצול הפונדקאיות

רעידת האדמה בנפאל חשפה בפני הציבור הישראלי את האמת שרבים כאן אוהבים לטשטש. נשים ללא בני זוג ובני זוג חד-מיניים צריכים לנסוע למדינות עולם שלישי כדי להביא לעולם ילדים. בזמן שנראה היה שברור לכולם - מראש הממשלה ושר הפנים ועד לקציני פיקוד העורף ופקידי משרד החוץ - שיש לעשות הכול כדי להביא לישראל בהקדם את ההורים, הפעוטות ואפילו הנשים הנפאליות ששותפות בהליך הפונדקאות, יש כנראה מי שמעדיף שלא לשאול או להסביר מדוע אזרחים ישראלים שומרי חוק ומשלמי מסים צריכים להגיע לנפאל מלכתחילה.

 

הרב יובל שרלו הוא רב מכובד ורהוט. במקרים רבים פועלו בהחלט מוכיח שהממסד הדתי אינו אדיש לחלוטין לעוולות ולקשיים שיכולים לנבוע מהלכות ומסורות עתיקות יומין. אבל דבריו ביחס לשאלת הפונדקאות, וקישור הנושא של ההורים בנפאל לעשיית עוול והפרה של המוסר האתי והיהודי, מתעלמים בצורה

בוטה ומתריסה מהתפקיד שלו והממסד שהוא מייצג ביצירת עוול חמור לא פחות.

 

לו מדינת ישראל הייתה קובעת שפונדקאות היא הליך שאינו אתי ומוסרי, ואוסרת אותו בישראל כלל ועיקר - יכולתי להבין את טיעוניו הביקורתיים של הרב שרלו לגבי ההליך. אבל, כמו במקרים רבים בישראל, יש מי שנהנה להחזיק את המקל משני קצותיו, ללכת עם ולהרגיש בלי. מדינת ישראל מתירה גם מתירה פונדקאות ועוטפת את האישור בהתחשבות במצבם של ישראלים שלא יכולים להביא ילדים לעולם בעצמם.

 

המדינה מכירה בזכות להורות, אבל זה לא מונע ממנה להפלות בין הורים. אותה ועדת פונדקאות שדנה בחוק ואישרה אותו, למעשה מאשררת אותו ומעדכנת אותו בהתאם לרוח התקופה, בוחרת בשני מקרים בלבד להחליט שמילים כמו מוסר, צדק ושוויון נעלמות מדיוני הוועדה, ובהבל פה שולחת את טובי בניה ובנותיה של המדינה להוציא סכומי עתק ולתור סביב העולם אחר היכולת לממש את הזכות שאותה המדינה קבעה בחוק.

 

אל תטעו, זה ממש לא מקרי. לפני כחמש שנים הגשנו בן זוגי יואב ארד ואני בג"ץ נגד האפליה של המדינה בנושא זה, והמדינה, בתשובתה, הקימה ועדה ממשלתית שבחנה את הנושא וקבעה שיש לעדכן את החוק כך שנשים יחידניות וזוגות חד-מיניים יפסיקו להיות מופלים בפונדקאות. הכנסת התחילה לאשר את החוק, ואתם בטח יכולים לנחש שהיו אלה נציגיו של הממסד הדתי שבלמו את אישור החוק והקשו את קידומו. אותם זוגות שנזרקים להודו ונפאל להביא ילדים, מראש לא יכולים להתחתן כאן באדיבותו של אותו ממסד, שלא שמענו אותו מדבר על העוול שנעשה לפונדקאיות עד שזוגות חד-מיניים התחילו להביא ילדים לעולם.

 

אלא שלנסוע לטורונטו כדי להתחתן לא ממש מסכן את אזרחי המדינה, אבל לכפות עליהם נסיעה לקטמנדו - כשם שראינו - מסכן ועוד איך. מסכן אותם, את בני משפחתם, ואת הילדים והילדות שזה עתה נולדו לתוך רעידות אדמה במקרה הרע, או לתנאים קשים בהרבה מאלו של בתי החולים בישראל במקרה הכי טוב. אני מציע לכל מי שדואג מהפרת המוסר היהודי או מוטרד מעשיית עוול, להסתכל מסביבו ולחשוב אם השכן או השכנה שלו, החברה לספסל הלימודים או הפקוד במילואים - יכולים להרשות לעצמם תהליך מהסוג הזה, והאם היינו מאחלים להם להביא ילדים בתוך אוהל, בבית חולים מאולתר או במקום בלי תרופות מספקות, רק כי מישהו החליט שזה עוול קטן יותר.

חזרו מנפאל. תחשבו אם מאחלים להביא ילדים בתוך אוהל (צילום: אסף ברזינגר לוגסי תיעוד מבצעי מד"א) (צילום: אסף ברזינגר לוגסי תיעוד מבצעי מד
חזרו מנפאל. תחשבו אם מאחלים להביא ילדים בתוך אוהל(צילום: אסף ברזינגר לוגסי תיעוד מבצעי מד"א)

הליך הפונדקאות, כנראה בזכות תיקונים שעשה גם הרב שרלו, מתחשב בצדק גמור בצרכיה של האישה. ישראל לא חריגה בהקשר זה משאר העולם. סוכנויות הפונדקאות מקפידות על כך שהנשים

שהסכימו לסייע לזוגות כבר הביאו לעולם ילדים משל עצמן, מודעות למשמעויות, בריאותן נשמרת מכל משמר והן זוכות לשיפור דרמטי באיכות חייהן לפני הלידה ולאחריה. אם כל הסיפור היה כסף, כנראה הסוכנויות היו מוצפות בנשים עניות שרק מבקשות לשפר את מצבן. זה רחוק מלהיות המצב - לא בכדי באות הפונדקאיות מהודו ואינן מקומיות מנפאל. גם נשים עניות יודעות לסרב להליך שאינן מעוניינות בו, למרות הפיתוי הכספי. ההליך הזה לא פשוט לאף אחד והלוואי שיכולנו לחסוך אותו מכל הצדדים המעורבים.

 

אין שום דבר יהודי בלכפות פונדקאות בנכר 

אבל בעצם, אנחנו כן יכולים. אפשר פשוט להחליט שמה שתקף לגבי אזרחי המדינה על פי חוק - יהא תקף לכולם. אפשר להחליט שההליכים המחמירים שהרב שרלו מספר שדאג להם - יתקיימו כאן ולא מעבר לים גם עבור הומואים ונשים יחידניות. שנעשה תיקון עולם דרך תיקון של עצמנו, כאן בבית, ונפסיק מצד אחד לדאוג ממצב של עוול בקטמנדו או מומבאי ונתחיל לטפל בעוול משווע שקורה מדי יום בבאר שבע, בירושלים ובתל אביב.

 

בנותינו נועה, גל ואור נולדו בפונדקאות. יואב ואני שומרים על קשר עם הנשים הפונדקאיות התאילנדית וההודית שהיו שותפות שלנו בהבאתן לעולם. אני מזמין את הרב שרלו, ואת כל מי שחושב שהתהליך הזה פוגע במוסריות העולם, לראות אותן, להקשיב להן, ולשמוע אם הן תורמות למוסר היהודי או פוגעות בו. ואחרי שתעשו זאת - תחשבו אם מי שמנסה למנוע מאיתנו ומחברינו להיות הורים בישראל תורם לאותו מוסר יהודי או עושה בדיוק את ההפך. אין שום דבר יהודי בלכפות פונדקאות בנכר, בטח אם עבור חלק מאיתנו כאן בארץ זה לגמרי מקובל ומותר.

 

איתי פנקס ארד הוא חבר מועצת העיר תל אביב-יפו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן קופיצ'ינסקי
איתי פנקס
צילום: ראובן קופיצ'ינסקי
מומלצים