שתף קטע נבחר

"הממשלה תאמץ את התוכנית למלחמה בעוני"

יו"ר הוועדה למלחמה בעוני, ח"כ אלי אלאלוף מכולנו, אמר ל-ynet כי במו"מ הקואליציוני סוכם שהממשלה הבאה תאמץ את התוכנית. עדיין לא ברור הסכום שיוקצה. הליכוד: התוכנית תיושם בהדרגה על פני 10 שנים

מפלגות הליכוד, כולנו וש"ס סיכמו בימים האחרונים כי אחד מקווי היסוד של הממשלה הבאה יכללו אימוץ של התוכנית למלחמה בעוני שגיבשה ועדת אלאלוף ויישום משמעותי אך הדרגתי של המלצות התכונית בגובה 7.8 מיליארד שקלים בשנה, כבר במסגרת התקציב הקרוב – כך נודע ל-ynet מידי יו"ר הועדה למלחמה בעוני, ח"כ אלי אלאלוף, מספר שלוש במפלגת כולנו ומי שעמד בראש הוועדה למלחמה בעוני.

 

ח"כ אלאלוף הוסיף כי בימים הבאים יתבררו הפרטים המלאים של הסיכום והסכום שיוקצו ליישום המלצות הוועדה. בליכוד אמרו כי התוכנית תיושם בהדרגה על פני עשר שנים.

משה כחלון ואלי אלאלוף (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
משה כחלון ואלי אלאלוף(צילום: הרצל יוסף)
 

הוועדה למלחמה בעוני הוקמה במהלך 2013 בידי שר הרווחה דאז מאיר כהן מיש עתיד. שורת ההמלצות שגיבשה לאחר יותר משנה של עבודה של צוותי מומחים ממשרדי ראש הממשלה, האוצר, הביטוח הלאומי ובהשתתפות מומחים באקדמיה. עלות ההמלצות עומדת על 7.8 מיליארד שקל לשנה

 

ההמלצות הוגשו בחודש יוני שעבר לשר כהן, אך לא אומצו מעולם על ידי הממשלה. רוב ההמלצות נגנזו עוד בטרם ההחלטה על פיזור הכנסת וההליכה לבחירות. כהן הציג תוכנית מקוצצת ליישום התוכנית של הועדה בתוספת של כמיליארד שקלים בלבד. אך גם התוכנית המקוצצת נזנחה עם ההחלטה לפזר את הכנסת ופירוק הממשלה.

 

הוועדה שמה לה למטרה להציג תוכנית שתביא לצמצום שיעורי העוני בישראל בכמחצית בתוך עשור כדי שאלו יהיו דומים לממוצע העוני במדינות ה-OECD.

 

בעמותת ידיד, המפעילה מרכזים למיצוי זכויות, דרשו בחודש שעבר מראשי כל המפלגות השותפות למשא ומתן הקואליציוני, לכלול את יישום הדו"ח בקווי היסוד של הממשלה החדשה. עם זאת, מענה למכתב ששלחה העמותה בנושא נענה רק על-ידי ח"כ אלאלוף וליצמן.

 

"אנחנו מברכים על הנחישות של מפלגת כולנו בהכנסת מסקנות ועדת אלאלוף לקווי היסוד של הממשלה", אמרו בעמותת ידיד. "אנו מקווים כי גם התקציב שיוקצה למימוש ההחלטות יהיה ראוי ויתאם את הצרכים הרבים בשטח".

 

שר הרווחה לשעבר חבר הכנסת מאיר כהן מתח ביקורת על תגובת הליכוד: "בעולם המונחים של ישראל, לפרוס את הדוח על גבי 10 שנים זה אומר לקבור אותו. באותה הקלות שמעבירים מיליארדים בהסכמים הקואליציוניים, צריכים לוודא שהמסקנות ימומשו. מפלגות שמתיימרות לייצג את השקופים והחלשים, אמורות להילחם על כך. מאכזב מאוד שכחלון שיהיה שר האוצר מוותר על הרווחה ובפרט שבמפלגתו יו"ר הוועדה שמיניתי. מעבר לתקציבים, רווחה זה אגנדה ומדיניות. זאת בריחה מאחריות".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
יו"ר הוועדה למלחמה בעוני ח"כ אלי אלאלוף
צילום: עופר עמרם
מומלצים