שתף קטע נבחר

מכת מדינה בג'מייקה: "אונס מתקן" ללסביות

אנג'לין ג'קסון הותקפה מינית, אבל את המשטרה הטרידה יותר העובדה שהיא לסבית: "שני את אורח חייך ולכי לכנסייה". זמרת הרגאיי דיאנה קינג נאנסה בגיל 13 על ידי כמה גברים והמשוררת סטייסיאן צ'ין הותקפה מינית בשירותים באוניברסיטה אחרי שיצאה מהארון. לאי הקריבי אין מה להתגאות בסיפור הזה

האי הקריבי ראוי לגאווה על המוזיקה הנהדרת שהביא לעולם, אך לא על הסיפור הבא: כשאנג'לין ג'קסון וחברתה נתקלו במארב במחסום והותקפו מינית באזור מיוער מחוץ לבירת ג'מייקה, המשטרה המקומית לא הודאגה מהתקיפה כמו מהעובדה שג'קסון לסבית.

 

עוד חדשות בעולם :

15 הוצאו להורג: "התלוננו על מדיניות קים"

איטליה: רקטור נלחם בחרם על ישראל - וניצח

נפאל הרחוקה. הכפרים נשכחו ברעידת האדמה

מלך סעודיה מדיח וממנה: אחיינו - יורש העצר

 

"השוטרת הראשונה שאיתה דיברתי אמרה לי שאני צריכה לנטוש את אורח החיים הזה ולחזור לכנסייה", נזכרת ג'קסון בתסכול בתקיפה שאירעה בשנת 2009. היחס הזה נפוץ מאוד באי הקריבי, שבו הומוסקסואלים ולסביות סובלים מאפליה נרחבת ומותקפים לעתים שכיחות. פעילים למען זכויות הקהילה הגאה מספרים כי כמה מחברי קהילת הלהט"ב (לסביות, הומוסקסואלים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים) היו אפילו קורבן של תקיפות מיניות אכזריות שנועדו לאלץ אותם להפוך להטרוסקסואלים או להעניש אותם על שאינם מתאימים לנורמות החברתיות.

 

גברים הומופובים שהתחזו באינטרנט ללסביות פיתו אותה להיפגש איתם. אנג'לין ג'קסון (צילום: AP) (צילום: AP)
גברים הומופובים שהתחזו באינטרנט ללסביות פיתו אותה להיפגש איתם. אנג'לין ג'קסון(צילום: AP)
ג'קסון סיפרה שהיא הותקפה על ידי קבוצה קטנה של גברים הומופובים שהתחזו ללסביות בצ'טים באינטרנט ופיתו את שתי הנשים להגיע לאזור המרוחק. התגובה שעוררה התקיפה שלה נתנה לג'קסון השראה לנקוט פעולה. כיום, הצעירה בת ה-25 מנהלת את הארגון הרשום היחיד בג'מייקה ללסביות ולנשים ביסקסואליות.

 

"סטייה מוסרית שיובאה מחו"ל"

זה שנים רבות שלג'מייקה יש מוניטין של חוסר סובלנות כלפי הומוסקסואליות, ורבים במדינה רואים בה סטייה מוסרית שיובאה מחו"ל. אולם, הסטיגמה במדינה נגד נשים לסביות ותקיפה מינית ממוקדת נגד לסביות זוכה לתשומת לב הולכת וגדלה.

 

סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הזכיר בשנה שעברה את המאבק של ג'מייקה ב"אונס מתקן של לסביות" בנאום שנשא על זכויות גאים ברחבי העולם. בביטוי זה השתמשו לפני כמה שנים בדרום אפריקה, כשלסביות הותקפו שוב ושוב, בעיקר בשכונות עוני.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
מוקדם יותר החודש ביקר נשיא אה"ב ברק אובמה בג'מייקה, והזכיר את פעילותה של ג'קסון. אובמה אמר שג'קסון בחרה באומץ לדבר בפומבי על המקרה שלה "אף שכאישה וכלסבית, הצדק והחברה לא תמיד היו לצדה". הארגון הגדולה בג'מייקה למען זכויות גאים J-FLAG, תיעד במהלך השנים כמה מקרים של תקיפות לסביות, וארגונה של ג'קסון קיבל דיווחים על כמה עשרות מקרים. קשה לאמוד בדיוק את היקף הבעיה בג'מייקה. במדינה אין הגדרה ברורה לפשע שנאה, והמשטרה לא מתעדת איומים או תקיפות מיניות נגד לסביות, הומוסקסואלים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים.

 

הומוסקסואלים שמותקפים לא מדווחים למשטרה

פעילים אומרים שהומוסקסואלים שהותקפו בג'מייקה בשל נטייתם המינית מעדיפים שלא לדווח על כך מחשש לסטיגמות ושיאשימו אותם. ארגון זכויות האדם Human Rights Watch דיווח אשתקד שהוא מכיר עשרה מקרים של תקיפות מיניות נגד שמונה לסביות, טרנסג'נדרית אחת והומוסקסואל אחד. בחלק מהמקרים הנשים נאנסו באיומי אקדח או סכין.

 

אפילו במקרים שבהם מתקבלים דיווחים על תקיפות מיניות בג'מייקה, עוד ארוכה הדרך בפני הגשות כתבי אישום משום שמערכת המשפט במדינה לא יעילה ומסורבלת. החשוד העיקרי בתקיפת הצעירה הג'מייקנית זוכה ב-2011 אף שבעבר הוא הואשם כמה מקרי אונס ותקיפות מיניות.

 

האמנית הראשונה בג'מייקה שיצאה מהארון. זמרת הרגאיי דיאנה קינג שחיה בפלורידה ()
האמנית הראשונה בג'מייקה שיצאה מהארון. זמרת הרגאיי דיאנה קינג שחיה בפלורידה
רב פקד אניד רוס-סטיוארט, ראשת היחידה למלחמה בפשיעה, אמרה שחוקרי המשטרה מעולם לא קיבלו דיווח על מישהו שהותקף בגלל ההומוסקסואליות שלו. היא גם אמרה שהיא מאמינה ש"כל האנשים שנאנסו צריכים להתלונן".

 

ירו בה פעמיים וקראו לה "סוטה"

לפעמים, נשים שהיו קורבנות לתקיפה מינית מעדיפות לעזוב את ג'מייקה בטרם יספרו את סיפוריהן.

 

זמרת הרגאיי דיאנה קינג, שב-2012 הפכה לאמנית הראשונה בג'מייקה שיצאה מהארון באופן פומבי, "צייצה" באחרונה בחשבון הטוויטר שלה מביתה בפלורידה שכאשר הייתה בת 13, היא נאנסה על ידי קבוצה של גברים שחיפשו אישה זמן רב". בספר זיכרונות שפרסמה ב-2010 סטייסיאן צ'ין, משוררת ופעילה למען זכויות להט"ב שנולדה בג'מייקה וחיה בניו יורק, היא כתבה שנידו אותה באוניברסיטה בקינגסטון אחרי שיצאה מהארון. היא גם חשפה שכמה סטודנטים הכניסו אותה יום אחד לתוך השירותים ותקפו אותה מינית תוך שהם אומרים לה שנשים נבראו כדי לענג גברים.

 

כמה לסביות שחששו לחייהן בג'מייקה הגישו בקשה למקלט מדיני מעבר לים. בשנת 2008, סימון אדוארד נורתה ברחוב פעמיים על ידי שני חמושים שצעקו לעברה "סוטה" - וניצלה. מאוחר יותר היא קיבלה מקלט מדיני בהולנד וסיפורה עובד ב-2013 לסרט תעודה בשם "הפשע המתועב". "לפני שירו בי, בנים תמיד קראו לי ילדה סוטה, ילדה לסבית. הם היו באים ואומרים לי 'את פשוט צריכה לילה אחד של סקס טוב עם גבר'", סיפרה אדוארדס ממקום מושבה בהאג.

 

סוכנות הידיעות AP לא נוהגת לחשוף שמות של קורבנות תקיפה מינית, אולם הנשים בכתבה הזו חשפו בפני הציבור את סיפוריהן האישיים.

 

"בנים תמיד קראו לי ילדה סוטה, ילדה לסבית". המשוררת סטייסיאן צ'ין שחיה בניו יורק ()
"בנים תמיד קראו לי ילדה סוטה, ילדה לסבית". המשוררת סטייסיאן צ'ין שחיה בניו יורק

אף שבג'מייקה חלה עלייה מסוימת בסובלנות כלפי הלהט"ב, כמה מנהיגי כנסייה ואמני רגאיי במדינה ממשיכים "לתדלק" השקפות נגד הומוסקסואלים. וכמו במדינות קריביות אחרות דוברות אנגלית, גם בג'מייקה אוסר החוק המקומי על קיום יחסי מין בין גבר לגבר. מי שמפר את החוק צפוי לעשר שנות מאסר ולעבודת פרך. עם זאת, "החוק נגד מעשי סדום" נאכף לעתים נדירות בג'מייקה.

 

ג'קסון זוכה להכרה בארצה ובחו"ל על עבודתה עם ארגונה Quality of Citizenship Jamaica. אולם עד כה, נשים מעטות מקרב קהילת הלהט"ב במדינה מוכנות להסתכן בחשיפתן.

 

בעיר מונטגו ביי הצפוני, לסבית אחת סיפרה לסוכנות הידיעות AP שהיא לא מוכנה לדרוש אחר הצדק בגין התקיפה שחוותה ב-2011 שאותה תיארה כ"אונס מתקן". האיש שאנס אותה היה אח של חבר שלה. לדבריה, הוא דחק אותה לפינה ואמר לה בעגה ג'מייקנית: "את חושבת אני לא יודע מי אתה? את הולכת כאילו שאת גבר. אני רואה איך את מתלבשת, ואני יודע מי את". האישה שביקשה שלא להזדהות אמרה שככל הנראה לעולם לא תדווח על תקיפתה. "פעם חשבתי שאם היה לי אקדח הייתי הורגת את הגבר שמנסה לכפות את עצמו עליי", אמרה בעצבות האישה שנמצאת בסוף שנות העשרים לחייה. "אבל אני עושה את המיטב כדי להתקדם בחיים שלי", היא אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זמרת הרגאיי קינג (מימין) והמשוררת צ'ין. שתיהן מתגוררות מחוץ לג'מייקה
מומלצים