שתף קטע נבחר

להגיע למקצוע הנכון תוך כדי תנועה בלבד

התורה מלמדת שאין לעמוד במקום אחד, אלא תמיד יש לשאוף להתקדם ברוחניות ובעשייה במגוון תחומי החיים. כל עוד נשאף להתקרב כפי יכולתינו למקום המקצועי שבו אנו רוצים להיות - כך יגדלו הסיכויים שלנו להגיע למקום הנכון, שמוגדר כ"חַיִּים". פרשת שבוע כלכלית

אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם: (ויקרא כו, 3).

 

התורה מקדימה את הפועל "הליכה" לפועל "שמירה". מסביר בעל "חידושי הרי"ם": "שלא יעמדו במקום אחד... אלא ילכו בכל פעם למדרגה גבוהה יותר".

 

לטורים נוספים של מרים שפיר בערוץ כלכלה :

 

עצם ההתקדמות, ה"הליכה", היא מטרה בפני עצמה. התורה מלמדת שאין לעמוד במקום אחד, אלא תמיד יש לשאוף להתקדם ברוחניות ובעשייה במגוון תחומי החיים. אדם נדרש מעצמו להליכה ולאקטיביות חיונית על מנת לקדם את עצמו. כאשר הוא שואף להתקדם, עצם הווייתו מובילה אותו לצמיחה.

 

לעומתו, אדם חסר שאיפות שאינו מתאמץ להתקדם בחייו, שוקע בסופו של דבר ומתנוון. הברכות לשגשוג ולצמיחה כלכלית - המופיעות בהמשך הפסוקים - מובטחות לאדם המתמיד "ללכת", ובעניין זה הוסיפו חכמי הגמרא (מכות י' ע"ב): "בדרך שאדם רוצה לילך בה מוליכין אותו".

הברכות לשגשוג ולצמיחה כלכלית מובטחות לאדם המתמיד "ללכת" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הברכות לשגשוג ולצמיחה כלכלית מובטחות לאדם המתמיד "ללכת"(צילום: shutterstock)
 

ולאיזה כיוונים אנו צריכים ללכת? 

"תני ר' ישמעאל: ובחרת בחיים זו אוּמנות" (ירושלמי קידושין יט, עא).

 

ר' ישמעאל מפרש את המילים "וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים" המופיעים בספר דברים (דברים, ל, 19) כבחירת אוּמנות, ובשפה של ימינו: בחירת מקצוע. הדרך שבה בוחר אדם לחיות נתונה לבחירתו החופשית. הוא מוזמן לבחור כיצד לחיות את חייו, במה לפעול, מה לעשות ובאיזה אופן לתרום לעולם. יש בחירות המהוות ברכה בעבורו: בחירות של עיסוק או של עשייה, המביאות לאדם סיפוק, מימוש ואולי גם שגשוג כלכלי; ויש בחירות שיתגלו כפחות טובות; שאינן מספקות לו את מה שדרוש כדי שירגיש שהוא "חי" במלוא מובן החיוּת והאושר.

 

התורה מעודדת תמיד לבחור ב"חַיִּים". כל האפשרויות פתוחות בפני האדם, ובכל שלב הוא יכול לבחון את מצבו ולשנות כפי הצורך את הדרך בה הוא הולך. יש משמעות עצומה להליכה. לבני אדם יש היכולת - אך גם האפשרות - לבחור, וכל אחד מוזמן להגדיר לעצמו מה נחשב אצלו בחירה ב"חַיִּים", ולפעול באופן מתמיד על מנת להגשים את בחירתו.

 

נכון, יש מצבים ואילוצים, בהם אין הוא מסוגל לממש את בחירתו ולהוציאה לפועל; אולם כל עוד ישאף להתקרב כפי יכולתו למקום שבו הוא רוצה להיות, כל עוד יידע להגדיר את תשוקתו לעשייה - כן יגדלו הסיכויים שלו להגיע למקום הנכון בעבורו ולבחור ב"חַיִּים".

 

מקום זה, ה"נכון לנו", יכול להשתנות כמה וכמה פעמים במהלך חיינו, ובכל פעם יהיה המקום נכון לאותו זמן ובהתאם לאותם שיקולים ונסיבות המובילים אותנו לקבלת ההחלטות.

 

מרים שפיר היא יועצת קריירה ומחברת הספר "רעיון עבודה שבועי" - היבטים תעסוקתיים בפרשות השבוע  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
צילום: דור שפיר
מרים שפיר
צילום: דור שפיר
מומלצים