שתף קטע נבחר

אחרי הרעידה: "ממשיכים לנסות ולתקן"

אחרי שירות צבאי משמעותי בנח"ל חיפשה ענבר עירון מקום שעוסק בצדק חברתי ולא רק מדבר עליו, והגיעה ל'תבל בצדק'- ארגון התחדשות יהודית מרשת 'פנים'. היא לא שיערה בנפשה שאחרי כמעט שנה וחצי של התנדבות היא תאלץ להתמודד עם התוצאות הקשות של האסון שפקד את המדינה

אל 'תבל בצדק' הגעתי בעקבות שנת שירות בשומר הצעיר ובמסגרת השירות בנח"ל שם עסקתי המון בעבודה עם הקהילה ובחינוך. אחרי שהייתי עסוקה בלדבר על צדק חברתי ועשייה משמעותית במשך כמה שנים החלטתי שאלו הדברים שאני רוצה לעסוק בהם בחיי. לכן, אחרי השחרור החלטתי לחפש מסגרת שבה אוכל לממש את הרעיונות בהם האמנתי.

 

התחלתי במסע חיפושים אחר מקום להתנדב בו. במהלך החיפושים שמעתי במקרה על 'תבל בצדק'- ארגון יהודי מרשת 'פנים' המממש הלכה למעשה את הרעיון של 'תיקון עולם'. הארגון למעשה מכשיר מתנדבים יהודיים מרחבי העולם לארבעה חודשי עשייה משמעותית במדינות מתפתחות, ביניהן נפאל, תוך לימוד מעמיק של התרבות המקומית ועבודה משותפת עם המקומיים, דרך מימוש ערכים יהודיים אוניברסליים.

 

לתת אפשרות למטיילים הזדמנות להתנדב 'על הדרך'

מהרגע שקראתי על הארגון - התאהבתי ברעיון, התאהבתי בעובדה שלצד עשייה יש למידה ושיתוף פעולה עם המקומיים. וגם העובדה שמדובר בארגון יהודי-חברתי-אוניברסלי קסמה לי. בסופו של יום התקבלתי לתכנית ההתנדבות של ארבעה חודשים לפני כמעט שנה וחצי. התנדבתי ארבעה חודשים בתחום העצמת נשים בסאדי, כפר באזור רמיצ'אפ. תוך כדי ההתנדבות הפכתי למדריכה של תכנית המטיילים הנמשכת כחודש, ובעצם נותנת אפשרות למטיילים הזדמנות להתנדב "על הדרך" תוך כדי הטיול הגדול שהם עושים. התחום בו עבדתי היה העצמת הנשים בכפרים.

 


 ענבל בנפאל לפני הרעידה

 

עם המחזור החדש של המתנדבים הגענו לפני כמעט שבוע לכפר מנגאו שנמצא כשעה וחצי נסיעה מקטמנדו. קבוצה של 12 מתנדבים ישראלים ואני. רעידת האדמה תפסה אותנו באמצע שיחה בבית של הצוות הנפאלי בכפר. פתאום הרגשנו רעד פתאומי עוצמתי ומיד יצאנו החוצה. לא הבנו את גודל האסון עד שראינו את העמק מתחתינו מעלה אבק ובתים מסביבנו קורסים.

 

"הבית התחיל להתנדנד וכולנו קפצנו לשדה"

הבית של הצוות התחיל להתנדנד וכולנו קפצנו לשדה שתחתיו כדי לא להיות קרובים מדי. כשהרעש פסק הקבוצה התחילה להתפזר ולברר מה מצב המקומיים ולוודא שאף אחד לא נפגע. התחלנו בריכוז כל המקומיים והמתנדבים בשדות הפתוחים. הייתה בהלה, ילדים, נערים ואמהות בוכים מסביבנו ומחכים לנס. לקח לנו קצת זמן להבין שזה לא הולך להיגמר בקרוב ושמעכשיו העבודה הולכת להיות עבודת שיקום ותמיכה בקהילה שעברה אסון כבד.

 

מי היה מאמין שבאמצע התכנית המיוחדת הזו שרצה כבר מעל לשמונה שנים בשיתוף הקהילה הנפאלית נעמוד בכזה מצב. הפשלנו שרוולים והתחלנו בהקמת אוהל לתושבי הכפר ולנו, צוות המתנדבים. מאז הרעידה עברו כמה ימים שבהם שיחקנו עם הילדים. היה לנו חשוב לנסות ברגעים הקשים האלו לשמח אותם ולהעסיק אותם בזמן שההורים עסוקים בבניית אוהלים. המומים מהעובדה שהרגע אבדו את ביתם.

 

עזרנו להציל ציוד שנשאר בחלק מהבתים ובנינו עם הקהילה בתים זמניים שיגנו עליהם מפני הגשם. אחד הרגעים המיוחדים השבוע קרו כשאחת מנשות הצוות הנפאלי שעובדות עם הארגון הציעה לכולנו לשתות אצלה באוהל תה. זה מדהים שאדם שאיבד הכל עדיין מוצא מה לתת. הארגון נמצא בכפר כבר שנתיים וחצי, האנשים בקהילה מסתכלים עלינו המתנדבים בעיניים דומעות בתקווה לתשובות, ולצערי אני יודעת שהם יצטרכו להתמודד עם מציאות קשה מאוד בחודשים הקרובים.

 


ואחרי שהאדמה רעדה."הייתה בהלה, ילדים, נערים ואמהות בוכים מסביבנו ומחכים לנס"

 

יש בי אמונה גדולה בארגון ובאנשים בארץ שיתמכו ברגעי משבר אלה וייקחו חלק בעשייה ובתהליך השיקום. בוגרי הארגון בארץ כבר החלו לפעול ויזמו שלושה אירועי התרמה גדולים למען שיקום המקום ונפגעי האסון, במוצ"ש מעל כ-500 אנשים הגיעו למתחם התחנה הראשונה בירושלים לאירוע התרמה הראשון,

התמונות שהגיעו אלינו משם ריגשו אותנו בטירוף ונתנו לנו כוח להמשיך בעבודה הקשה כאן. מחר (יום ג') יתקיים אירוע התרמה נוסף בצוללת הצהובה בירושלים וב-14.5 תערוכת תמונות ב'תמול שלשום'. ואני? אני בינתיים פה, וגם המתנדבים שכבר נקשרו לקהילה המדהימה הזאת לא מתכננים לעזוב בקרוב. אנחנו ממשיכים לנסות לתקן.

 

  • ביום שלישי, ה-05/05 בשעה 21:00, בצוללת הצהובה בירושלים תתקיים הופעה של מיכאל גרייסלמאר והופעה של האחיות ג'משיד ולאחריהן הופעה של דיג'יי אופיר טובול (לסה פסה). ביום חמישי, 14/05 בשעה 19:30 ב'תמול שלשום, ירושלים-  תתקיים תערוכת צילומים מנפאל ומכירת תמונות, כל ההכנסות קודש לשיקום  כפרים בנפאל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהאלבון הביתי
עם נשים נפאליות כחלק מתוכנת ההעצמה
מהאלבון הביתי
מהאלבון הביתי
אירוע התרמה בירושלים. צילום: אביעד הומינר
מהאלבון הביתי
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים