שתף קטע נבחר

העולם צופה: "ישראל גזענית לאתיופים ופלסטינים"

המהומות בתל אביב סוקרו בכל רחבי תבל, והציתו דיוני גולשים על גזענותה של ישראל: "כמה אירוני, זה קורה במדינה שתומכת בטיהור אתני". ניו יורק טיימס: "תל אביב כמו בולטימור". צפו בדיווח בטלוויזיה האיראנית: "המשטר הישראלי יורה באזרחיו, האתיופים אזרחים סוג ג' - ומדכאים בעצמם פלסטינים"

כלי תקשורת בכל רחבי העולם מדווחים היום (ב') על המהומות האלימות אמש בתל אביב, ומפנים זרקור לא מחמיא במיוחד לעבר ישראל. רוב העיתונים וערוצי הטלוויזיה הגדולים מתמקדים בטענותיהם של יוצאי אתיופיה לאפליה וגזענות, ומזכירים את סרטון הווידאו שבו נראו שוטרים מכים ללא סיבה חייל אתיופי, אבל יש גם מי שמזכירים שטענותיהם של יוצאי אתיופיה מצטרפות לטענותיהם של בני קהילות אחרות כמו ערבים ישראלים, פלסטינים ומהגרים אפריקנים, שלפיהן ישראל היא מדינה גזענית.

 

"רבים בישראל משווים את זעקת הדור הצעיר והזועם של יוצאי אתיופיה למתח הבין-גזעי בערים כמו בולטימור או פרגוסון", מסבירים לקוראים ב"ניו יורק טיימס", ומצטטים את פרופסור גיא בן פורת מאוניברסיטת בן-גוריון, שמסביר לאמריקנים כי הישראלים יוצאי אתיופיה תופשים עצמם, במידה רבה כמו השחורים בארה"ב, כיעד לאכיפה משטרתית מופרזת ולגזענות. בולטימור ופרגוסון, נזכיר, הן שתי ערים בארה"ב שבהן הידרדרו בשנה האחרונה הפגנות מחאה של אפרו-אמריקנים למהומות קשות. ההפגנות נערכו בעקבות הרג אזרחים שחורים על-ידי המשטרה.

 

ב"הפינגטון פוסט", אחד מאתרי החדשות המרכזיים בארה"ב, התפתח שיח גולשים על מידת גזענותה של ישראל, אחרי שבאתר הסבירו לקוראים ש"חלק מהישראלים, וכך גם מהגרים מאפריקה ופלסטינים, מתלוננים זה זמן רב על גזענות שיטתית שקיימת לדבריהם בישראל".

 

"במדינה שהוקמה בגלל צרות האופקים באירופה שהובילה לרצח שישה מיליון מבני העם היהודי, היית חושב שישראל תיטה פחות לאפשר סוג כזה של איבה גזענית מצד המשטרה", כתב גולש אחד ב"הפינגטון פוסט", ואחר הוסיף: "כמה אירוני - במדינה שתומכת בטיהור אתני, רצח עם ואפרטהייד נגד העם הפלסטיני". עוד גולש כתב: "לעולם לא תהיה אזרח שווה זכויות במדינה שקובעת אזרחות על בסיס אתני".

"סקיי ניוז", בריטניה. "עימותים אלימים בהפגנת יהודי אתיופיה" ()
"סקיי ניוז", בריטניה. "עימותים אלימים בהפגנת יהודי אתיופיה"

"לה רפובליקה", איטליה. פצועים בהפגנת היהודים האתיופים ()
"לה רפובליקה", איטליה. פצועים בהפגנת היהודים האתיופים

Press TV, איראן. "המשטר של תל אביב" ()
Press TV, איראן. "המשטר של תל אביב"

"לה מונד", צרפת. "ישראל מדינה גזענית" ()
"לה מונד", צרפת. "ישראל מדינה גזענית"

"הגרדיאן", בריטניה ()
"הגרדיאן", בריטניה

"אל פאיס", ספרד ()
"אל פאיס", ספרד
"פוזרה באלימות". אל-ג'זירה ()
"פוזרה באלימות". אל-ג'זירה

הדיווח ב-BBC ()
הדיווח ב-BBC

ב-BBC הבריטי ציטטו בדיווח על המהומות מפגין שסיפר: "ההורים שלנו הושפלו במשך שנים, ואנחנו לא מוכנים לחכות עוד להכרה כאזרחים שווי זכויות". ב"סקיי ניוז" תיארו את ההפגנה כאחת האלימות בתולדות תל אביב, וב"גרדיאן" - עיתון הידוע בביקורתו הרבה על ישראל - הדגישו שזעמם של יוצאי אתיופיה התעורר בעקבות "הכאת חייל שחור". "לה רפובליקה" באיטליה ציטט מפגינים שצעקו "לא לבנים או שחורים, רק בני אדם", ו"לה מונד" הצרפתי ציטט מפגין שאמר: "ישראל היא מדינה גזענית, ולא נקבל את זה". "אל פאיס", העיתון הגדול בעולם בשפה הספרדית, דיווח שכיכר רבין "הפכה לשדה קרב".

 

והיו כמובן גם מי שניצלו את המהומות בתל אביב למטרותיהם שלהם. "משטרת ישראל פיזרה באלימות את הפגנת יוצאי אתיופיה נגד הגזענות", בישרה הכותרת של רשת "אל-ג'זירה", שבוודאי שמחה "לחשוף" את טבען האלים לכאורה של הרשויות בישראל. ב-Press TV, ערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה האנגלית, דיווחו: "המשטרה הישראלית התעמתה עם אתיופים שמחו נגד הגזענות של המשטר של תל אביב (איראן אינה מכירה בירושלים כבירת ישראל או בישראל עצמה)".

 

האיראנים דיווחו כי המחאה היא נגד האפליה המעוגנת בחוק, וכי אלפי יהודים ממוצא אתיופי ש"חיים באדמות הפלסטיניות הכבושות" מקבלים מממשלת ישראל יחס של אזרחים סוג ג'. במהדורת החדשות של PressTV האיראנית אף העלו לשידור "פעיל זכויות אדם", וראיינו אותו על ההתרחשויות בתל אביב. "אנחנו

רואים שוב שימוש לא פרופורציונלי בכוח של הישראלים - הפעם נגד האזרחים שלהם עצמם, שבמקרה זה הם שחורים", אמר למנחה. "מעניין שהגזענות והאלימות שעומדות במרכז הפרויקט הקולוניאלי נחשפו גם בארה"ב וכעת גם בישראל. בישראל הקהילה האתיופית היא קורבן לאפליה שיטתית זה זמן רב".

 

המנחה האיראנית הדגישה בשידור: "בוא לא נשכח שעצם קיומה של ישראל, כפי שהיא מכונה, הוא גזעני". היא האשימה את ישראל באפרטהייד נגד הפלסטינים, והפעיל שהתראיין אמר כי ליהודי אתיופיה יש אמנם זכות למחות, אבל הם עצמם לוקחים חלק בדיכוי של הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עצם הקיום של ישראל הוא גזעני". הטלוויזיה האיראנית
מומלצים