שתף קטע נבחר

דיון אחרי הזעם: "רק עכשיו נפל לנתניהו האסימון"

ראש הממשלה, שרים ומוחים מהעדה האתיופית השתתפו בפגישה שארכה שלוש שעות. נתניהו הודיע על הקמת ועדה: "היה מרגש. נטפל בשוטרים". מנכ"לית האגודה למען יוצאי אתיופיה: "שוב שמענו הבטחות". ח"כ לשעבר תמנו שטה: "נתניהו הפגין רצון טוב"

שלוש שעות ארך דיון נרחב על מצוקות יוצאי אתיופיה, דיון שבו השתתף גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אבל לא כולם בטוחים שהדיון הזה יוביל לשינוי. נציגי יוצאי אתיופיה שהשתתפו בפגישה, לרבות כאלה שלקחו חלק בהפגנות שהיו בימים האחרונים, העלו במהלכו את טענותיהם ודרישותיהם, ובסיום הדיון הוחלט על כמה צעדים.

 

מחאת האתיופים - כתבות נוספות:

ייאוש בשכונות יוצאי אתיופיה: "תם עידן החמודים"

המשטרה לבית המשפט: "ההפגנה עברה קו אדום"

העולם צופה: "ישראל גזענית לאתיופים ופלסטינים"

 

נתניהו ודמאס פיקדה (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו ודמאס פיקדה(צילום: חיים צח, לע"מ)

בפגישה עם ראש הממשלה, המפכ"ל והשר לביטחון פנים (צילום: חיים צח, לע"מ ) (צילום: חיים צח, לע
בפגישה עם ראש הממשלה, המפכ"ל והשר לביטחון פנים(צילום: חיים צח, לע"מ )

בהודעה שהתפרסמה לאחר הדיון נאמר כי "בשבועות הקרובים תובא להחלטת הממשלה הצעה לתכנית מקיפה שגובשה בשנה האחרונה בממשלה ואמורה לתת מענה לחלק מהבעיות. משרד ראש הממשלה ירכז את המעקב אחרי יישום התוכנית ותוקם ועדת שרים בראשות ראש הממשלה שיעקוב אחר ביצוע התוכנית וקידום פתרונות לנושאים נוספים. *המשטרה תבחן את הטענות של יוצאי אתיופיה בישראל ליחס מפלה ותפעל לשרש תופעות אלו".

 

אבל יוצאי אתיופיה שהשתתפו בפגישה חלוקים ביניהם בנוגע לסיכויי הצלחתה. זיוה מקונן דגו, מנכ"לית האגודה הישראלית למען יוצאי אתיופיה, לא הייתה מרוצה מהדברים ששמעה: "בפגישה הזו היה נראה כאילו לראש הממשלה נפל רק עכשיו האסימון שיש גזענות ושיש בעיות קשות בטיפול יוצאי אתיופיה. היה נדמה שהוא מופתע מהבעיות ומהיקפן, למרות שמקורן של חלק גדול מהן במשמרת שלו, בשש השנים האחרונות שבהן כיהן כראש הממשלה. שמענו שוב הבטחות, כמו הרבה הבטחות אחרות שלא מומשו. אני לא מאמינה שוועדת שרים בראשותו תקדם את הנושא ברצינות".

 

נתניהו בנאומו בכנסת, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו בנאומו בכנסת, היום(צילום: גיל יוחנן)

לדבריה, ראש הממשלה ביקש ממפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לנפק תוך חודש דו"ח על האופן שבו ישונה יחס המשטרה אל יוצאי אתיופיה, אבל היא אינה מאמינה שהנהלים והמציאות אכן ישתנו. "שמענו גם בנושא הזה הבטחות, אבל האם הם ייושמו? אני בספק גדול. אנחנו רוצים לראות צעדים ושינויים בשטח. ראש הממשלה כבר היה לפני שלוש שנים במחאה הקודמת של יוצאי אתיופיה בקריית מלאכי וגם אז שמענו הבטחות שלא מומשו עד היום".

 

מנגד אמרה ח"כ לשעבר פנינה תמנו שטה, שהשתתפה גם היא בפגישה, כי נתניהו הקשיב לבעיות. "במשך כשלוש שעות פרשנו בפני ראש הממשלה והשרים את הקשיים והאתגרים שאיתם נאלצת הקהילה להתמודד בסבלנות כבר למעלה משלושה עשורים", סיפרה. "ראש הממשלה והשרים הפגינו רצון טוב אבל חוסר בקיאות בבעיות איתם מתמודדים ישראלים ממוצא אתיופי. כולם מבינים שאחרי הלילה של אתמול דבר אינו יכול להמשיך כפי שהיה".

 

פעילים אחרים במחאה אמרו כי חלק מהמשתתפים בה אינם מייצגים איש. "האכילו אותם ברוגלעך והתנהגו אליהם יפה, אז עכשיו הם מרוצים. שמענו מספיק הבטחות ואנחנו לא מתכוונים להפסיק במחאה שלנו עד שנראה תוצאות בשטח", אמר אבי יאלו, ממארגני המחאות בשבוע האחרון.

 

בנאום בכנסת לרגל יום הרצל, שנפטר לפני 150 שנה, התייחס נתניהו למחאה ולפגישה: "הדיון היה מרגש בצורה בלתי רגילה. אם לחמישה סיפרה לי כיצד הילדים הקטנים שלה מרגישים כלואים בחייהם בגלל צבע עורם. צעירים ששירתו בצה"ל בקרבות אמרו לי - 'אנחנו נלחמים למען המדינה, אנחנו שופכים את דמנו ואחר כך נתקלים בגזענות מזעזעת'. אסור שזה יקרה במדינת ישראל. חובתנו להילחם בגזענות ובאפליה בכל דרך. רבים סיפרו לי על נערים, אזרחים ובוגרים שחוששים לצאת לרחוב בגלל פחד משוטרים. גם בכך נטפל".

העימותים בכיכר רבין, אמש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
העימותים בכיכר רבין, אמש(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

נתניהו אמר גם כי "הבטחתי להם שנטפל במלוא הרצינות בהקדם האפשרי בבעיות שמעיקות עליהם, נעקור מתוכנו אלימות של שוטרים נגד בני העדה, ניישם תוכניות לסגירת פערים חברתיים כבר בתקציב הקרוב. אירועי הימים האחרונים מלמדים אותנו שיש כאן בעיה הרבה יותר כואב ומחייבת יותר משאבים והתגייסות של כל מנהיגי הציבור כדי להבהיר שישראלים ממוצא אתיופי הם ישראלים לכל דבר".

 

לפני כן נפגש בצהריים נתניהו עם החייל דמאס פיקדה, שצולם כששוטרים מכים אותו. בפגישה השתתפו גם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו וח"כ אברהם נגוסה. בפתח הפגישה אמר נתניהו לחייל: "הזדעזעתי מהתמונות שראיתי. אנחנו לא יכולים לקבל את זה והמשטרה מטפלת בזה. נצטרך לשנות את הדברים. שמעתי שאמרת שאתה מתנגד לאלימות. זה דבר חשוב, זו אמירה מנהיגותית. "אתה חייל למופת, ואתה נותן דוגמה לרבים אחרים".

 

"המשטרה תעשה מה שצריך כדי לתקן את עצמה ואנחנו צריכים לתקן גם את החברה בישראל", הוסיף נתניהו. "עלינו לפעול גם במישור החינוכי על מנת לשנות נורמה בחברה. יש כאן בעיה עמוקה שצריך לפתור אותה. ההתפרצות היא כתוצאה ממצוקה אמיתית. יש עוד עבודה גדולה, אבל זה הכיוון הנכון". פיקדה אמר לנתניהו: "אני מתנגד לאלימות שהופנתה גם לשוטרים וגם לאזרחים. כואב לי הלב על כל מה שקרה ועל העימותים בין השוטרים והאזרחים".

 

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו, התנצל על הפגיעה בחייל: "בשם השוטרים והמפקדים, אני מצטער על האירוע הזה. כמו שאמר פה ראש הממשלה, כשראיתי את הסרטון, שהוא מדבר בעד עצמו, מיד פיטרנו את השוטר. אנחנו בדרך כלל עושים את זה בתהליך הרבה יותר ארוך, אבל במקרה הזה לא חיכינו". לדברי משתתפים בפגישה, אמר דנינו כי מתגבש כתב אישום נגד השוטר שהיכה את החייל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח, לע"מ
נתניהו והחייל דמאס פיקדה
צילום: חיים צח, לע"מ
מומלצים