שתף קטע נבחר

נגוסה: צריך להתאחד. בהלול: גם אני אתיופי

חברי כנסת חדשים עלו לדבר לראשונה במליאה. "האלימות נגד החייל - הקש ששבר את גב הגמל", אמר ח"כ נגוסה מהליכוד, שעלה מאתיופיה לפני 30 שנה. ח"כ זוהיר בהלול: אחיי ואחיותיי האתיופיים - וולקאם טו דה קלאב

39 ח"כים חדשים נבחרו לכנסת ה-20, רבים מהם עלו לראשונה היום (ב') לדוכן הכנסת. עוד לפני נאומי הבכורה הרשמיים, כמה מהם נאמו על הנושא החשוב שלהם במסגרת נאומים שאורכם דקה, והפעם רבים התייחסו לנושא המרכזי שעל הפרק - מחאת יוצאי אתיופיה.

 

אחד הנואמים היה ח"כ אברהם נגוסה מהליכוד, שעלה מאתיופיה במבצע משה לפני 30 שנה. "המפגינים ביום חמישי האחרון ואתמול - רובם נולדו בישראל, גדלו בישראל ואין להם ארץ אחרת", אמר נגוסה. "אלימות היא לא דרכנו. הם רק רצו להביע את זעמם באופן מוצדק ולגיטימי. אנחנו רוצים להיות ישראלים שווי זכויות וחובות כמו כל אזרח אחר במדינת ישראל".

 

לדברי נגוסה, "האלימות המשטרתית כלפי החייל דמאס פיקדה היא רק הקש ששבר את גב הגמל. הבעיות יותר עמוקות - בתחום התעסוקה אקדמאים לא משתלבים, בתחום החינוך 80% מהילדים בכיתות לימוד נפרדות. אלה הבעיות העמוקות. אני שמח שראש הממשלה קיים דיון יסודי עם נציגי המפגינים וראשי הקהילה ונציגי משרדי הממשלה היום. אני באתי משם כדי לטפל בבעיות מהשורש. אני מקווה שנתאחד כדי למגר את התופעות, על מנת לשלב את העולים בחברה ישראלית ולהילחם באלימות המשטרתית".

 

ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) הפנה גם כן את הזרקור בדבריו הראשונים במליאה מאז נבחר למחאת בני העדה האתיופית. "אני מוותר על היותי ערבי, מוותר על היותי ישראלי, מוותר על היותי פלסטיני. אני היום אתיופי לכל דבר, ואם יש בכך תרומה צנועה, אז הנני מגיש אותה לאחים ולאחיות האתיופים".

"הממשלה נכשלת במבחן הבסיסי שלה והוא לכבד את השונה". בהלול (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"הממשלה נכשלת במבחן הבסיסי שלה והוא לכבד את השונה". בהלול(צילום: גיל יוחנן)

בהלול המשיך ואמר: "אחיי ואחיותיי האתיופים – וולקאם טו דה קלאב, וולקאם טו דה ספרדים, ערבים, מוגבלים, נשים, שחורים, נמוכים ועילגים. המדינה מפקיעה מעצמה את האמרה הכל כך חשובה: נאה דורש, נאה מקיים. ממשלת ישראל נכשלת במבחן הבגרות הבסיסי שלה והוא לכבד את השונה".

 

ח"כ סויד: נדרשת כיפת ברזל לדמוקרטיה הישראלית

חברתו לסיעה, ח"כ קסניה סבטלובה, תקפה בדבריה את ראש הממשלה גם לגבי הטיפול ביוצאי אתיופיה. "מדינת ישראל מתקיימת, יש לומר בקושי, בלי ממשלה, בלי תקציב ועם ראש ממשלה שמשום מה חושב שאפשר להתערב ברגע האחרון".

 

"נתניהו", לדברי ח"כ סבטלובה, "מנסה לכבות שריפה שכבר פרצה וכבר מאוחר מדי לנסות ולהשתלט עליה. ככה זה קרה במשבר של בני העדה האתיופית, ישראלים ממוצא אתיופי שזעקתם נשמעה היטב. יש בעיות כאלה גם במגזר הערבי ובעצם כל מגזר במדינת ישראל. אנחנו יודעים על הבעיות רק אין מי שישמע בראשות הממשלה".

מתנגדת לצעדים נגד העליון. ח"כ סויד בנאומה הראשון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתנגדת לצעדים נגד העליון. ח"כ סויד בנאומה הראשון(צילום: גיל יוחנן)

נתניהו והחייל דמאס פיקדה, היום (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
נתניהו והחייל דמאס פיקדה, היום(צילום: חיים צח, לע"מ)

ח"כ רויטל סויד, עורכת דין במקצועה ונבחרת ציבור לראשונה מטעם המחנה הציוני, ביקשה לנצל את נאומה הראשון במליאה לניסיון להצר את סמכויותיו של בית המשפט העליון, והבהירה: "היום יותר מתמיד נדרשת כיפת ברזל לדמוקרטיה הישראלית. אדוני ראש הממשלה, עליך מוטלת האחריות לעצור את יוזמת החקיקה המשתלחת בשלטון החוק. התהליכים הנרקמים כאן עלולים להפוך את ישראל ממדינה דמוקרטית למדינה מוחרמת. לא ניתן לכם לפרק את הדמוקרטיה".

 

בנאומה התייחסה סויד גם למחאת יוצאי אתיופיה. "אין להוקירם רק על במות הצל"שים ובימי הזיכרון. די לחוסר הסובלנות, לפלגנות ולשנאת האחים. אסור לנו להתעלם מקול הזעקה של אחינו, בני העדה האתיופית. עלינו להחמיר בענישה נגד כל הנוקטים אלימות על רקע גזעני".

 

מוקדם יותר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם החייל דמאס פיקדה, שהסרטון שבו נראים שוטרים מכים אותו נמרצות פתח את מחאת בני העדה. נתניהו אמר לפיקדה כי הזדעזע מהתמונות שראה, והוסיף: "אנחנו אוהבים אותך, את העדה, וכל ישראל חברים. יש כאן בעיה עמוקה שצריך לפתור אותה. אתה פשוט מופת".

 

פיקדה השיב לנתניהו: "אני מתנגד לאלימות שהופנתה גם לשוטרים וגם לאזרחים. כואב לי הלב על כל מה שקרה ועל העימותים בין השוטרים לאזרחים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אברהם נגוסה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים