שתף קטע נבחר

ש"ס חתמה, לבנט הוצעה החטיבה להתיישבות

לקראת ממשלת 61: דרעי ישמש כשר הכלכלה, וש"ס תקבל גם את משרד הנגב והגליל, סגן שר האוצר ואת תיק הדתות. בליכוד אמרו כי הגישו לבנט הצעה "חסרת תקדים", כדבריהם, כולל מאות מיליונים למוסדות חינוך דתיים. הדד-ליין: מחרתיים

לממשלת 61 הח"כים של נתניהו חסרה עוד מפלגה אחת: שעות ספורות לאחר שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע כי לא יצטרף לקואליציה, הגיעו הערב (יום ב') נציגי ש"ס לחדר סיעת הליכוד בכנסת, כדי לחתום על הסכם קואליציוני עם הליכוד. המפלגה בראשותו של אריה דרעי מצטרפת בכך לכולנו וליהדות התורה, שחתמו עוד לפני כן על הסכמים דומים, וכעת נותר לראש הממשלה בנימין נתניהו לסכם עם נפתלי בנט והבית היהודי כדי להגיע לממשלה צרה.

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי ישמש כשר הכלכלה, ובנוסף תקבל ש"ס גם את משרד הנגב והגליל ואת משרד הדתות, שעליו נלחמה ארוכות מול בנט והבית היהודי. עם זאת, האחריות על הגיור תישאר במשרד ראש הממשלה. בנוסף, חבר כנסת מש"ס יכהן כסגן שר במשרד האוצר. ההצעה של הליכוד כוללת גם תפקיד של סגן שר נוסף, ראשות ועדת החינוך וכן תפקיד סגן יו"ר הכנסת.

ש"ס והליכוד חותמים על ההסכם הקואליציוני ()
ש"ס והליכוד חותמים על ההסכם הקואליציוני

בהודעת הליכוד נאמר כי נתניהו הציע לבנט "הצעה חסרת תקדים", כלשון ההודעה - ובכלל זאת את תיקי החינוך והתפוצות וחברות בקבינט ליו"ר הבית היהודי. בנוסף, נתניהו הציע להעניק לבית היהודי גם את תיק החקלאות, תיק התרבות והספורט, תפקיד סגן שר ביטחון - ואף את החטיבה להתיישבות.

 

בנוסף נאמר כי יוגדל משמעותית תקציב משרד החינוך ומאות מיליוני שקלים יוקצו למוסדות החינוך של הציונות הדתית ולשורה של פעילויות שיבצע שר החינוך המיועד.

 

בהודעת הליכוד נאמר כי "אם הבית היהודי יסרבו להצעה זו, האלטרנטיבה לממשלת ליכוד לאומית היא רק אחת: ממשלת שמאל בראשות הרצוג, שבה לא תהיה נציגות כלשהי לציונות הדתית. ממשלת שמאל שתפנה יישובים, תתפשר על ירושלים, תפגע בציבור הציוני-דתי ותתכופף בפני לחצים בינלאומיים".

הצעה נדיבה. נתניהו ובנט (צילום: AFP, אלכס קולומויסקי) (צילום: AFP, אלכס קולומויסקי)
הצעה נדיבה. נתניהו ובנט(צילום: AFP, אלכס קולומויסקי)

 

דרעי להרצוג: הצטרף לממשלה

עוד נמסר בהודעה כי "הליכוד קורא לבית היהודי להצטרף ולחתום על ההסכם הקואליציוני עוד הלילה, וליו"ר המפלגה נפתלי בנט לקיים את רצון הציבור הלאומי ואת הבטחות הבחירות שלו ולהצטרף ללא דיחוי לממשלה לאומית".

 

בפתח פגישת ש"ס-הליכוד קרא דרעי ליו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג להצטרף לממשלה. "הבטחתי וקיימתי", אמר דרעי בתחילת הפגישה שבה חתמו הצדדים, ומנה את הבטחותיו לפני הבחירות - מע"מ 0 על מוצרי יסוד, רפורמה בדיור הציבורי והעלאת שכר המינימום. "ממשלת 61 היא ממשלה צרה, אבל זה הקטן גדול יהיה, אני קורא לידידי בוז'י הרצוג - הצטרפו לממשלה. יש פה הזדמנות אמיתית לממשלה חברתית".

 

נתניהו: 61 זה טוב, 61 פלוס זה יותר טוב

לאחר הבחירות, שבהן השיג נתניהו ניצחון סוחף והליכוד זכה ל-30 מנדטים, נראה היה שנתניהו יוכל להרכיב בקלות יחסית את ממשלתו הרביעית, אבל בסופו של דבר נותרו לו רק יומיים להגיע לקואליציה שבה מספר הח"כים המינימלי האפשרי. עד יום רביעי צריך ראש הממשלה להציג את הממשלה הצרה בפני נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. "61 זה מספר טוב. 61 פלוס זה יותר טוב", אמר נתניהו בפגישה, ובכך הבהיר כי ינסה להרחיב את הקואליציה.

 

בישיבת הסיעה היום בצהריים הודיע ליברמן כי יישאר מחוץ לממשלתו הבאה של בנימין נתניהו. אף שלכל אורך הדרך נחשב לשותף טבעי של הליכוד, הודיע יו"ר ישראל ביתנו כי בחר ללכת לאופוזיציה ולהתפטר מתפקיד שר החוץ. "אני שמח שבחרנו בעקרונות וויתרנו על הכיסאות", הוסיף. "מה שעתיד לקום הוא לא מחנה לאומי אלא ממשלה שהיא התגלמות האופורטוניזם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
דרעי. ש"ס בממשלה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים