שתף קטע נבחר

ליברמן: לא נצטרף לקואליציה - בחרנו בעקרונות ולא בכיסאות

יו"ר ישראל ביתנו הודיע כי לא יצטרף לממשלה ויתפטר מתפקידו כשר החוץ. "הקואליציה אינה לרוחנו", אמר ליברמן שטען כי נתניהו מתכוון לצרף את המחנה הציוני. שר החוץ המתפטר הזכיר גם כי חוק הלאום ירד מסדר היום ויצא נגד הגדלת מספר השרים. המשמעות: קואליציה צרה של 61 ח"כים

דרמה פוליטית יומיים לפני המועד האחרון להצגת ההסכמים הקואליציוניים: יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע היום (ב') בישיבת הסיעה כי יישאר מחוץ לממשלתו הבאה של בנימין נתניהו. אף שלכל אורך הדרך נחשב לשותף טבעי של הליכוד, הודיע ליברמן כי בחר ללכת לאופוזיציה ולהתפטר מתפקיד שר החוץ. "אני שמח שבחרנו בעקרונות וויתרנו על הכיסאות", הוסיף. "מה שעתיד לקום הוא לא מחנה לאומי אלא ממשלה שהיא התגלמות האופורטוניזם". המשמעות היא שכרגע מחזיק נתניהו בקואליציה צרה של 61 חברים בלבד. ליברמן עדיין לא הודיע לראש הממשלה על כוונותיו ויישאר בכנסת בכל מקרה, משמע: הוא אינו פורש מהחיים הפוליטיים.

 

ליברמן מתח ביקורת על היעלמות חוק הלאום מההסכמים הקואליציוניים, והתייחס גם לפסקת ההתגברות: "מישהו שם וטו והנושא פתאום הוסר מסדר היום". בבית היהודי מתכוונים לקדם בכנסת הנוכחית שתי הצעות להגבלת כוחו של בג"ץ. האחת, הוספת "פסקת ההתגברות" לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שתאפשר לכנסת ברוב מיוחד לחוקק מחדש חוק שנפסל בבג"ץ, וזאת כהוראת שעה למשך ארבע שנים. השנייה היא שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, שכבר עלתה בעבר אך נגנזה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

ליברמן הוסיף שהקואליציה לא משקפת את עמדות המחנה הלאומי, "היא לא לרוחנו בלשון המעטה. לממשלה הזאת אין כוונה למגר את שלטון החמאס". הוא ביקר את סעיפי ההסכמים הקואליציוניים: "הדיו מחוק המשילות עוד לא התייבש וכבר מתחילים להגדיל שרים וסגני שרים לכמות בלתי מוגבלת. זה דבר שהדעת לא סובלת.

 

"עוד דבר שמעיד על הכוונות (של נתניהו, מ"א) יותר מכל דבר אחר: סעיף 5 בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה ועם מפלגת כולנו מדליק נורת אזהרה. בסעיף זה כתוב מפורשות שמרכיבי הקואליציה מתחייבים שבמידה שהיא תגדל מעבר ל-70 מנדטים - יהיה שינוי בחלוקת הסמכויות ותפקידים. ובקיצור הכוונה היא ברורה: כשכותבים 'הרחבת קואליציה מעבר ל-70 מנדטים' אני מניח שלא מתכוונים למפלגה הערבית המאוחדת או למרצ, אלא ברור שמתכוונים להכניס את מפלגת העבודה".

ליברמן בהשבעת הכנסת. "לא דבוק לכיסא" (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ליברמן בהשבעת הכנסת. "לא דבוק לכיסא"(צילום: דוברות הכנסת)
 

ליברמן הודיע שיגיש היום את ההתפטרות לראש הממשלה ולמזכירות הממשלה, ואמר: "אני יודע שהכותרות יהיו עוד פעם 'החידה של ליברמן', 'ליברמן הבלתי-צפוי', ויסבירו שזאת תוצאה של עייפות, תסכול, חוסר שביעות רצון, היחסים הרעים עם נתניהו וכל הקלישאות שאני רואה כבר מספר שנים. אני רוצה להדגיש: אין שום תסכול. אנחנו הולכים לשרת את העם באופוזיציה".

 

הוא מתח ביקורת מרומזת על ראש הממשלה: "מישהו גרר אותנו לבחירות מוקדמות. אני זוכר שמישהו הציע לי הצעות באמת נדיבות ואמרתי לא. הרי הקמנו ממשלה, בואו נמשיך אותה. לא הייתה שום סיבה לשינוי הרכב קואליציוני ולבחירות מוקדמות". עוד הסביר: "מי שכרגע מפזר תקציבים בנדיבות שלא יבלבל את המוח", ואמר: "תמיד עדיף להיות בקואליציה, בטח עדיף להיות שר החוץ מאשר ח"כ מן המניין. אבל אנחנו מוותרים כי אנחנו לא מוכנים לוותר על עקרונות".

 

"עם 6 מנדטים לא נדבקים לכיסא"

הוא הודה בכישלון המפלגה בבחירות: "ספגנו מכה, קיבלנו 6 מנדטים, זה כנראה גם סימן שלא חייבים להיות דבוקים לכיסאות". את יחסיו עם נתניהו הגדיר "קורקטיים, גם בימים האחרונים. ההחלטה לא קשורה לא ליחסים עם נתניהו, אלא לאותם קווי יסוד. זה דבר מאוד עקרוני ואני לא מוכן לחיות עם אותם קווי יסוד".

 

בנוסף העריך ליברמן כי נתניהו יפנה לראשי המחנה הציוני ויזמין אותם להצטרף לממשלתו, "אני רק לא רואה איך אפשר לגשר על שתי תפישות עולם הפוכות שראינו בבחירות".

 

ליברמן מסתייג מההסכמים שנחתמו עם יהדות התורה, שיובילו לביטול רפורמות גדולות שבוצעו בממשלה הקודמת. לפני כשבועיים אמר ח"כ רוברט אילטוב, יו"ר הסיעה ונציג צוות המשא ומתן, כי אם יתברר שנתניהו לא יכול לחזור מהבטחות שנתן לחרדים - ישראל ביתנו תישאר מחוץ לממשלה.  

 

סיעת יש עתיד בראשות יאירל לפיד בירכה את ליברמן. "אנו מברכים את ליברמן על החלטתו שלא להצטרף לקואליציית מכירת החיסול של נתניהו. ראש הממשלה בחר להקים קואליציה, שכל מטרתה היא להחזיר את ישראל אחורה ולבטל את כל התהליכים החשובים שהשגנו בממשלה הקודמת בהם הקצאת תקציבים גדולים לרווחה, בריאות וחינוך, חוק הגיור, חוק השוויון בנטל, חיוב לימודי הליבה, עידוד יציאה לעבודה, צמצום הממשלה ועוד. טוב עשה ליברמן שבניגוד לראש הממשלה החליט לדבוק באידאולוגיה שלו ולא לשנות אותה בהתאם לאינטרס הפוליטי, האישי, הצר. יש עתיד לא תשתוק מול הניסיונות של נתניהו להחזיר את ישראל אחורה ותילחם בכנסת, בבית המשפט, וברחובות".

 

דרעי: "לפעמים קואליציה קטנה טובה יותר"

יו"ר ש"ס אריה דרעי העריך בישיבת סיעתו בכנסת כי ראש הממשלה נתניהו יוכל לבשר ביום רביעי לנשיא המדינה ריבלין על הקמת ממשלה עם 61 חברי כנסת. לדבריו, "תמיד רצינו ממשלה רחבה, יכולנו לכונן ממשלה רחבה אבל לא עשינו זאת. אני מקווה שייעשו מאמצים בהמשך להרחיב את הממשלה. כל מרכיבי הקואליציה חייבים להתגבר על חילוקי דעות. לפעמים קואליציה קטנה והומוגנית טובה יותר מרחבה".

 

דרעי אמר עוד כי "הוויכוח עם הבית היהודי זו לא התנגחות אלא כדי שנוכל להחזיק מעמד ארבע שנים. טלאי על גבי טלאי במשרד ממשלתי זה גרוע וראינו מה זה גורם. כמו שאנחנו בטוחים ששר החינוך יתנהג בממלכתיות והגינות גם אנחנו ננהג כך בדתות. צריך לזכור שהמטרה האמיתית היא להשיג את היעדים כדי ליישם את השליחות. אנחנו המפלגה היחידה שאמרה שיש לה כללי ברזל. עמדנו בכל מה שהבטחנו לבוחר. דיור ציבורי, מע"מ 0 ושכר המינימום. הדרישות שלנו הם לטובת כלל ישראל. החיוך חזר לשקופים. הם רואים שיש להם תקווה היום".

 

אתמול פורסמו שני ההסכמים שחתם נתניהו עם סיעות יהדות התורה וכולנו בראשות משה כחלון, המפרטים את שורת הדרישות וההבטחות לעיונם של חברי הכנסת והציבור.  

 

מלבד התיקונים הידועים לחוק השוויון בנטל וביטול הסנקציות הפליליות לתלמידי ישיבה והחזרת קצבאות הילדים לסכומן המקורי, צוין כי הממשלה החדשה תשמור על אורח חייו של הציבור החרדי ותחזק את מעמדם של מוסדות החינוך החרדיים. בהקשר זה הבהירו גורמים פוליטיים כי מדובר בתיקון תקציבי שיעלה עד מיליארד שקלים שיופנו לטובת מוסדות החינוך החרדיים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
אביגדור ליברמן בישיבת הסיעה, היום
צילום: עפר מאיר
מומלצים