שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עלייה של 300% בנדבקים בעגבת - רובם הומואים

  משרד הבריאות מדווח על עלייה של יותר מפי 3 בשיעור התחלואה במחלת המין המסוכנת, עגבת, העלולה לגרום לפגיעה במערכת העצבים. עיקר הנדבקים - הומואים המקיימים יחסי מין לא מוגנים. חלק מהם נדבקו בברלין ובערים נוספות באירופה, ו"ייבאו" את המחלה לישראל

  מחלת הסיפיליס (עגבת) ממשיכה להתפשט בישראל: משרד הבריאות מדווח על עלייה במאות אחוזים בשיעור הישראלים שנדבקו במחלת העגבת, מרביתם מקרב קבוצת הגברים המקיימים יחסי מין עם גברים.

   

  לדברי גורם במשרד הבריאות מסר כי חלק גדול נדבקו ביחסי מין מסוג "בר - באק" - BareBack, ללא קונדום, במהלך ביקור במדינות אירופאיות.

    

  מחלה מסוכנת

  לא קיבל טיפול לעגבת - ולקה בהתקף פסיכוטי

  דו"ח: עלייה חדה בהידבקות במחלות מין ב-2011

   

  על פי הנתונים, בשנים האחרונות נצפית עלייה בתחלואה בעגבת בתחומי מחוז תל אביב מ-38 מקרים בשנת 2012 ל-112 מקרים בשנת 2014. מחלת הסיפיליס הנגרמת על ידי החיידק טרפונומה פאלידום, עוברת בהדבקה ביחסי מין אנאליים, וגינליים וגם אוראליים. 

   

  המחלה עלולה "להתחבא" בגוף גם במשך שנים עד לשלב קשה בו חלה פגיעה באיברים רבים בגוף ובהם כלי דם, עיניים כבד מוח ומערכת העצבים.

   

  קיום יחסי מין לא מוגנים

  גורם בכיר במשרד הבריאות מסר ל-ynet כי מנתוני המשרד עולה שמרבית הנדבקים החדשים בסיפיליס הם הומואים שנדבקו באמצעות קיום יחסי מין אוראליים ויחסי מין אנאליים ללא קונדום - BareBack.

   

  "ההומואים מתברבקים בשנים האחרונות", אומר הגורם, "הרבה מהם נדבקו בברלין, ועובדה שאנחנו רואים את העלייה המשמעותית בישראל דווקא בתל אביב, מעוזם של רבים מאנשי הקהילה הגאה.

   

  "הם מקיימים יחסי מין לא מוגנים מתוך המחשבה כי HIV היא מחלה כרונית  ואפשר לטפל בה בקוקטייל. בנוסף מקיימים נשאי HIV יחסי מין ביניהם, ללא שימוש בקונדום. התוצאה היא עלייה משמעותית בסיפיליס".

   

  "הנתונים מדאיגים ביותר", אומר הגורם, "הם משקפים לא רק התפשטות של סיפיליס בקרב ההומואים, אלא סביר להניח שגם מצביעים על היתכנות להמשך העלייה בהדבקה גם ב-HIV ובמחלות מין אחרות".

   

  סיפיליס: חיידק חמקמק וקטלני

  סיפיליס (עגבת) נגרמת על ידי החיידק טרפונמה פאלידום. המחלה נקראת פעמים רבות "החקיין הגדול", בשל התסמינים והסימנים הרבים שמקשים להבחין בינה למחלות רבות אחרות.

   

  בעבר רווחה המחלה בעיקר בקרב גברים ונשים הטרוסקסואלים, אולם בשנים האחרונות חלה עלייה תלולה בקרב הומוסקסואלים העוסקים במין אוראלי ונדבקים במחלה.

   

  בקרב חולי איידס שכיחות המחלה גבוהה עד פי 5, בשל הקלות בה חודר החיידק לגוף הלוקה בכשל חיסוני. גם אלה שנדבקו במחלות מין אחרות פגיעים יותר להדבקה בחיידק.

   

  סיפיליס עובר מאדם לאדם דרך מגע ישיר עם הפצעים המופיעים לרוב על הנרתיק, פי הטבעת או החלחולת (רקטום). הנגעים עשויים להופיע גם על השפתיים. דרך קיום יחסי מין מדממים פצעי הסיפיליס בקלות וכך עוברים מאדם לאדם.

   

  העברת החיידק מתרחשת בעיקר באמצעות מין לא מוגן – וגינלי, אנאלי או אוראלי. נשים הרות שחולות בסיפיליס עלולות להעביר את המחלה לעובר.

   

  רבים מאלה שנדבקים בחיידק הגורם לסיפיליס אינם לוקים בתסמינים במשך שנים, אולם הם עומדים בפני סיכון לסיבוכים קשים ללא טיפול. אף שההעברה מתרחשת מאדם נגוע לאדם אחר, רבים מהנגעים המדביקים אינם נראים על פני השטח. כך שמרבית אלה שנדבקים בסיפיליס כלל אינם יודעים על כך.

   

  שלושה שלבים עד לגילוי

  המחלה מתחלקת לשלושה שלבים.

   

  בשלב הראשון (10 עד 90 יום מההדבקה) מופיע נגע בודד הקרוי שאנקר, או מספר נגעים כאלה. הנגע נוקשה, עגול, קטן ואינו מכאיב, ומופיע בנקודת החדירה של החיידק לגוף. הנגע מופיע למשך שלושה עד שישה שבועות, ומתרפא ללא טיפול. עם זאת, אם אין מתחילים בטיפול מתאים, הזיהום מתקדם לשלב הבא.

   

  בשלב השני מופיעה פריחה על העור והריריות. הפריחה לרוב אינה מגרדת והיא עלולה להופיע במקום שבו התרפא הנגע הראשוני, או כמה שבועות אחר כך. הפריחה מופיעה כנקודות חומות-אדומות נוקשות על כפות הידיים והרגליים, או במקומות נוספים בגוף. לעתים הפריחה כה בהירה עד שקשה להבחין בה.

   

  בנוסף לפריחה מופיעים תסמינים הכוללים חום, בלוטות לימפה נפוחות, גרון כואב, נשירת שיער, כאבי ראש, איבוד משקל, כאבי שרירים ועייפות. הסימנים והתסמינים של סיפיליס משני יחלפו, אולם בלי טיפול המחלה תתקדם לשלב האחרון.

   

  השלב השלישי של המחלה מופיע כשהנגעים נעלמים. בלי טיפול, האדם הנגוע ימשיך לשאת את המחלה עד שהחיידק יגרום להרס איברים שונים ובהם מערכת העצבים, עיניים, לב, כלי דם, כבד, עצמות ומפרקים - ואף המוח.

   

  הרס האיברים עשוי להתרחש גם שנים אחרי ההדבקה, ויתבטא בשיתוק, אובדן תחושה, עיוורון ודמנציה. הפגיעה הזו כה חמורה, עד שהיא מסתיימת במוות.

   

  חיידק הסיפיליס עלול להדביק גם את העובר ברחם, מה שעלול להביא ללידת יילוד מת, או למוות זמן קצר לאחר הלידה. תינוק שנדבק מאמו בחיידק עלול תחילה לא לגלות תסמינים כלל, אולם ללא טיפול מיידי הוא יפתח סיבוכים קשים בתוך מספר שבועות ובהם שיתוקים, פרכוסים ומוות.

   

  ניתן לטפל - אם המחלה מתגלה בזמן

  קל לטפל בסיפיליס בשלבים הראשונים – עד שנה מרגע ההדבקה - וזאת באמצעות זריקת אנטיביוטיקה לתוך השריר. לא קיימות תרופות ביתיות היעילות

  לטיפול במחלה. לאלה המחליפים בני זוג ומקיימים יחסי מין לא מוגנים ומין אוראלי, מומלץ להיבדק מספר פעמים בשנה.

   

  אלה שנדבקו במחלה עלולים ללקות בה שוב, גם לאחר טיפול מוצלח. הסיבה לכך היא שנגעי הסיפיליס עלולים להישאר חבויים בנרתיק, בפי הטבעת או בפה, ולא תמיד ניתן לדעת אם בני הזוג נגועים.

   

  הדרך הטובה ביותר להימנע מהמחלה היא להיות ביחסי זוגיות מונוגמיים עם בן זוג קבוע, שנבדק ונמצא נקי. גם הימנעות מצריכת סמים ואלכוהול עשויה להפחית את סיכון ההדבקה, משום שאלה מקדמים התנהגות מינית סיכונית. שימוש בקונדום, גם במין אוראלי, מפחית את סיכון ההדבקה אך יש להקפיד שיכסה את הנגעים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים