שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  פסיקה: האזנות ה-NSA לאמריקנים לא חוקיות

  בית משפט בניו יורק אישש את טענתו העיקרית של סנואודן: ציתותי הסוכנות לאזרחים אמריקנים שאינם חשודים בדבר אינם חוקיים. אף שמדובר בפסיקה סמלית, משמעותה גדולה לקראת אישורו מחדש של "חוק הפטריוטיות"

  בית המשפט הפדרלי לערעורים בניו יורק פסק אתמול (יום ה') כי פעולות הציתות של ה-NSA (הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי) לטלפונים של האזרחים האמריקנים אינן חוקיות והן מבוצעות מעבר להיתר שנתן הקונגרס. מפסיקה דרמטית זו עולה כי גילויי אדוארד סנואודן, שממשיך להסתתר ברוסיה מפני הרשויות האמריקניות, רק הביאו להגברה מוצדקת של הפיקוח על פעולות הסוכנות, האחראית על האזנות בארה"ב וברחבי העולם.

   

  עוד חדשות בעולם :

  לראשונה: אבולה בעינו של אדם שהבריא

  מדגם בבריטניה: 316 לשמרנים, 239 ללייבור

  "נמצא האוצר של הפיראט קפטן קיד"

   

  בית המשפט לערעורים, בהרכב של שלושה שופטים, שפסק בעתירה של האיגוד האמריקני לחירויות האזרח, התייחס למורכבות הרבה שעלתה עם חשיפותיו של סוכן ה-NSA לשעבר לגבי הצורך לאזן בין ביטחון המדינה לבין זכויות הפרט. השופטים הגיבו גם לחקיקה הגורפת של הקונגרס בעקבות פיגועי 11 בספטמבר 2001, אז ביקשו הממשל והקונגרס לאפשר ל-NSA לצותת לשיחות טלפון חשודות בין גורמי טרור ברחבי העולם לבין אזרחים על אדמת ארה"ב במטרה לאתר תאי טרור רדומים, או מתכנני פיגועים. התוצאה של חקיקה זו כונתה "חוק הפטריוטיות".

  התריע מפני פעולותיה הנרחבות של הסוכנות. סנואודן בראיון לג'ון אוליבר (צילום: מתוך יוטיוב) (צילום: מתוך יוטיוב)
  התריע מפני פעולותיה הנרחבות של הסוכנות. סנואודן בראיון לג'ון אוליבר(צילום: מתוך יוטיוב)

   

  אולם סנואודן חשף ב-2013 כי ה-NSA הרחיב את ההיתר שניתן לו על ידי הקונגרס ובעצם הקים מאגר נתונים שלם הכולל מידע מקיף על מי דיבר עם מי ומתי ולמשך כמה זמן. הסוכנות לא הקליטה את מלל השיחות. המטרה הייתה לאפשר לסוכנויות הביון והחקירה לשלוף בשעת הצורך שמות של משוחחים חשודים ולבקש אישור של בית המשפט לצותת להם.

   

  המסמכים הסודיים של ה-NSA הודלפו בשנת 2013 לכמה עיתונאים, בעיקר ל"גרדיאן" הבריטי, "ניו יורק טיימס" ו-"וושינגטון פוסט" על ידי סנאודן, שעבד עבור חברה קבלנית שהעניקה ל-NSA שירותי מחשוב. סנאודן חשף שה-NSA אוספת הקלטות של שיחות הטלפון ותקשורת אלקטרונית אחרת של מיליוני

  אמריקנים שאינם חשודים כלל בעבירות פליליות.

   

  בערכאה הנמוכה יותר פסק השופט שהציתות חוקי. אולם בית המשפט לערעורים הפך את הפסיקה. עם זאת, בית המשפט לערעורים סירב להכריע באשר לחסימת התוכנית והעביר את ההכרעה לקונגרס עצמו. החלטת בית המשפט אומנם סמלית ואינה מחייבת, אבל מדובר בפעם הראשונה שבית משפט בארה"ב קובע קבל עם ועדה מה שטען סנואודן - ציתותי ה-NSA אינם חוקיים.

   

  "חוק הפטריוטיות" עומד לפוג בעוד שלושה שבועות והקונגרס יצטרך להחליט על המשך תוכנית הציתותים. רבים בסנאט ובבית הנבחרים, הודיעו כי החוק לא יכול להימשך במתכונתו הנוכחית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מתוך יוטיוב
  סנואודן. חשף את הפרשה
  צילום: מתוך יוטיוב
  מומלצים