שתף קטע נבחר

הדרך לקריירה מוצלחת: איך לפתח ביטחון?

אל תקטינו את עצמכם, דעו מה המסלול שלכם בחיים, וחזקו את המקומות החלשים בדימוי העצמי - כדי להצליח בראיונות עבודה או במפגשים עסקיים, חשוב שנדע מה עוזר ומה מפריע לנו להצליח במפגשים אנושיים שיכולים לקדם אותנו. 5 טיפים שיעזרו לכם לעשות זאת

במהלך ראיונות עבודה או מפגשים עסקיים עם גורמים בכירים, מה שמשפיע יותר מכל על ההתנהגות שלנו ועל המסר שאנחנו מעבירים הוא הפסיכולוגיה שלנו, הדרך שבה אנחנו מתוכנתים מבפנים. כדי להצליח במצבים דוגמת אלו, חשוב שנדע מה עוזר לנו ומה מפריע להצליח במפגשים אנושיים שיכולים לקדם אותנו. כיצד עושים זאת?

 

 

חפשו התאמה ולא הצלחה

הרצון שיקבלו אותנו, מוביל אותנו פעמים רבות להקטין את עצמנו בראיונות עבודה, אל מול המראיין ששוקל את הקבלה שלנו לעבודה - אך זו תפישה שיכולה להכשיל.מומלץ להגיע עם הכוונה לחפש מקום מתאים עבורכם ולצאת מתוך נקודת הנחה שאתם מגיעים גם כדי להכיר את הארגון ולא רק על מנת להתקבל בכל מחיר. מי שינסה את הגישה הזו יגלה שהתגובות אחרות לגמרי. מי שפוגש אדם מועצם חווה חוויה שונה ובאופן אוטומטי מעריך את המתראיין יותר.

 

מציאת מסלול

יותר חשוב לדעת מה המסלול שלכם, מאשר רק מהי העבודה הבאה. עיסוק מקצועי הוא הדרך הפסיכולוגית שלנו לבטא את עצמנו בעולם. חשוב שנכיר את עצמנו ומה חשוב לנו לבטא אופן מהותי, ולא רק מעבר למשרה כזאת או אחרת.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

ברמה הטכנית זה עוזר לענות על השאלה "איפה אתם רואים את עצמכם בעוד חמש או עשר שנים. ברמה האנרגטית, המסר שאתם תשדרו או שאתם אנשים יציבים, מתוכננים, רציניים ובוגרים, שיודעים מה הם רוצים וכך משרים אווירת בטחון מול כפיפים, מנהלים או משימות בשטח.

 

שנו אמונות מחלישות

חשוב לעבוד על שינוי אמונות מחלישות עוד לפני המפגש עם העולם החיצוני. אמונות עבורנו, בני האדם, הן כמו מים עבור דגים. אנחנו שוחים בהם, חושבים שזה העולם ולא מבינים פעמים רבות שאם רק נשנה אותן - כל התכנות הפנימי שלנו ייצר חוויה אחרת לגמרי מבחוץ. לואיז היי, מרצה ידועה בתחום המטאפיזיקה, אמרה שלכל אחד מאתנו יש איזו אמונה של "אני לא מספיק....חכם, חרוץ, מרשים וכיוצא בעלו - ושהאמונה היחידה הזו זה מה שמכשיל אותנו.

 

אז לפני שאנחנו אפילו מתחילים במפגשים חשובים עם אחרים רצוי שנברר היכן האמונה שמכשילה אותנו. אמונה אפשר לשנות על ידי זה שניצור אמונה הפוכה לה ונעבוד איתה כהצהרה חיובית. תת המודע שלנו לא מבדיל בין מציאות לדמיון ולכן אמונה מחזקת תקלט כעובדה ותקדם אותנו - אפילו אם אנחנו לא מאמינים בה רגשית.

 

דימוי עצמי חשוב מביטחון עצמי

פעמים רבות אנחנו טועים לחשוב שאם אדם מתנהג באופן מוחצן כמישהו שבטוח בעצמו, זה מעיד על משהו חיובי לגביו, אך לרוב ההפך הוא הנכון. הגורם הפסיכולוגי שגורם לנו להצליח הוא לא הרובד השטחי או ההתנהגותי בו אדם אחד יכול להיות מוחצן והשני מופנם, אלא האמת לגבי האופן שבו רואים את עצמנו.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

התפיסה שלנו את עצמנו כחכמים, מוצלחים או בעלי ערך - זה מה שמשפיע על האינטראקציה שלנו עם הסביבה ובסופו של דבר על כל משימה שנבצע. אם יש לנו מקומות חלשים בדימוי העצמי, עדיף לחזק אותם מאשר לנסות להרשים רק דרך בטחון עצמי שיכול להיות שקרי.

 

הנאה היא הנעה

נסו להמנע מלעשות את ה"דבר הנכון" ובמקום זאת גלו מה באמת ממלא אתכם. ייתכן שההורים אמרו לכם שחשוב להיות רואה חשבון, כי כך כולם במשפחה, אבל אתם נמשכים לאמנות. כאשר לא הולכים עם מה שאנחנו אוהבים באמת - נגמרת לנו המוטיבציה. אפשר לשרוד חוויות שכאלה, אך הן שוחקות לאורך זמן ומונעות התפתחות.

 

מוטיבציה מורכבת גם מפחד או כאב וגם מהשתוקקות או אהבה. אז גם אם ההורים אמרו שאין כסף באמנות וזה מפחיד - אבל מצד שני יש לי משיכה גדולה לתחום, בטווח הארוך הרבה יותר נכון להשתמש בשני הכוחות המניעים האלה, מאשר רק ללכת עם השכל ולעשות משהו שאין חיבור אליו. זה כמו לנסות לנהוג ברכב מאוד יפה - ללא דלק.

 

דלית אליהו, בעלת תואר שני בפסיכולוגיה רוחנית, מלווה תהליכי שינוי ומאמנת. מנחה פעילות בנושא קריירה על פי הפסיכולוגיה הרוחנית ב 14.5.15 בתל אביב. להרשמה .

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים