שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: עוד שרים, ושרים בלי תיק

בישיבת הממשלה האחרונה תמכו השרים פה אחד במהלך שיאפשר את הגדלתה. מחר תדון בכך הכנסת. נתניהו נאם ולא אמר מילה על ההרחבה: "הנחתנו על חמאס בצוק איתן מכה קשה". צפו: כמה עולה לנו שר בלי תיק?

 

 

ממשלה חדשה עדיין אין, אבל ממשלת המעבר אישרה באחת ההחלטות האחרונות שלה את ההצעה שתאפשר את הרחבתה. הממשלה אישרה הבוקר (יום א') את טיוטת חוק יסוד: הממשלה (תיקון מספר 3 והוראת שעה לכנסת ה-20), שהגיש ראש הממשלה בנימין נתניהו, ותאפשר להגדיל את מספר השרים ולמנות שרים בלי תיק.

 

המהלך מעורר המחלוקת עבר פה אחד, ומחר תובא ההצעה בפני הכנסת - יממה לפני שנתניהו יפרסם את רשימת השרים בממשלתו החדשה. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מאיים לעתור נגד המהלך. הבוקר סקר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה את פעולות ממשלתו היוצאת, ולא אמר דבר על הרחבת הממשלה.

 

"אנחנו מציינים היום את הישיבה האחרונה של הממשלה ה-33 ונערכים לישיבה הראשונה של הממשלה ה-34", אמר נתניהו. "אני מתייחס לתפקיד הובלת המדינה כקבלת פיקדון יקר. האחריות שלי כראש ממשלה ושלנו כממשלה היא להחזיר אותה לציבור בטוחה יותר, משגשגת יותר ומפותחת יותר. כשאני מסכם את הפעילות של הממשלה אני יכול לומר בהחלט שלמרות הקשיים, שהיו בכל הגזרות, קידמנו את מדינת ישראל בשלושת התחומים האלה".

 

 

נתניהו אמר כי "האזור לא פסק לגעוש ולסעור. למרות הניסיונות הרבים לאתגר אותנו בגבולות שמסביבנו הדפנו את כל הניסיונות האלה, בלי יוצא מהכלל - מחיזבאללה בדרום לבנון, דרך הניסיונות של איראן לפתח נגדנו חזית חדשה, הניסיונות הבלתי פוסקים להחדיר נשק מסוריה ללבנון ועד מאמצי חמאס לבצע נגדנו פגיעה אסטרטגית".

 

ראש הממשלה התייחס גם למערכה בדרום בקיץ האחרון. לדבריו, "הנחתנו על חמאס בצוק איתן את המכה הקשה ביותר שהוא ספג מאז הקמתו. אנחנו ערוכים לכל התפתחות שתהיה בחזית הזו. מעל הכול פעלנו בלי הפסק נגד ניסיונה של איראן להתחמש בנשק גרעיני. בתחום המדיני עשינו ניסיון נוסף לקדם הסדר עם הפלסטינים, אבל כשהיה צריך לקבל החלטות קשות אבו מאזן נטש את המשא ומתן ונכנס לברית עם החמאס. אני מבטיח לעשות הכול כדי שהממשלה הבאה תמשיך לעשות פעולות רבות".

 

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר כי "ממשלת ישראל קיבלה היום החלטה מבזה, אין לי מילה אחרת: להרחיב את הממשלה, להחזיר את השרים ללא תיק. הם לא מרחיבים את הממשלה ל-20 שרים כמו שהם אומרים אלא להרבה יותר מזה. הם לוקחים כספים שמיועדים לרווחה, לבריאות ולחינוך ולביטחון ומבזבזים אותם על סידורי עבודה פוליטיים וג'ובים לחבר'ה".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר בתגובה כי "נתניהו ממשיך במכירת החיסול של האינטרסים הלאומיים של כולנו – אחרי כתב הכניעה שכלל את מכירת השוויון בנטל, פגיעה בחינוך הממלכתי והתחייבויות עתק לישיבות ולהתנחלויות באה ההחלטה המבישה הזאת על הגדלת הממשלה. אין כאן שום דאגה לעם ישראל, רק דאגה למקורבים. מה השלב הבא? אולי קניית מטוס פרטי לראש הממשלה, אולי בניית מעון חדש ותוספת של עוזרים ומאבטחים לכל שר?".

 

ד"ר ראובן פרנקנבורג, לשעבר בכיר באגף התקציבים, אמר באולפן ynet בהתייחסותו לנושא כי "הבעיה לטעמי היא בכיוון אחר לגמרי, זה שניפוח הממשלה על פי כל המידע שיש לנו הוא לרעת הממשלה ולא לטובתה. כל המחקרים האקדמיים שאני מכיר אומרים שממשלות קטנות הן יעילות יותר, עובדות מהר יותר ומדויק יותר. הנזק אם בכלל הוא מסביב לשולחן הממשלה שבמקום שתהיה ממשלה בגודל המקובל באירופה של 12 עד 15 איש, יש מעל 20 איש וככה אי אפשר לקיים דיון נורמלי".  

 

אטילה שומפלבי ואביטל להב השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
צילום: EPA
מומלצים