שתף קטע נבחר

סרבן גט נעלם. קצין משטרה זומן לתת הסברים

בית הדין הרבני בנתניה קץ בזימונים החוזרים של גבר שמסרב להתגרש מאשתו. הדיינים קראו למפקד התחנה בעיר כדי "להסביר את מחדליה"

בית הדין הרבני האזורי בנתניה חייב בעל לתת גט לאשתו והוציא נגדו צווי מעצר בזה אחר זה, אך דבר לא עזר: המשטרה לא קיימה את הוראות בית הדין, האישה נותרה עגונה, והבעל המשיך בשלו. לאחרונה החליטו הדיינים לא להסתפק בצו מעצר נוסף (חמישי), אלא זימנו את מפקד משטרת נתניה לתת הסברים בדיון בשבוע הבא.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בהחלטתם ציינו הדיינים שיהיה עליו להופיע "ולהסביר את מחדליה של משטרת נתניה, ומדוע לא קיימה את החלטות בית הדין".

 

ראשית הפרשה ביולי 2014, אז הגישה האישה תביעה לגירושים בבית הדין הרבני בטענה שבעלה נוהג בה באלימות פיזית ומילולית, ובוגד בה עם נשים אחרות. היא סיפרה שכבר זמן רב הם גרים בנפרד. בית הדין קבע שישה מועדים לדיונים. האישה הופיעה לכולם ואילו הבעל הסתפק בפעם אחת, שבה טען שהוא רוצה שלום בית. אולם בית הדין לא השתכנע שטענתו כנה, וציין שבפועל הבעל לא עשה דבר למען המטרה.

 

האישה הגישה בקשה להמשך ההליכים מכיוון שהבעל אינו באמת מעוניין בשלום בית, לא משלם מזונות, ממשיך במעשיו וממשיך לעגן אותה. הבעל שוב לא הגיע לדיונים, מלבד פעם אחת שבה התבקש להמתין בחוץ ואז נמלט ממסדרון בית הדין ויצא.

 

לפני כמה שבועות קבעו שלושת הדיינים – הרב שלמה שפירא, הרב אברהם מייזלס והרב רפאל י' בן שמעון – שהבעל חייב לתת לאישה גט מיידית, מאחר שהוא מונע ממנה כל ענייני אישות ומעגן אותה (אפילו אם לא יוכחו קשריו של הבעל עם נשים אחרות). עוד נקבע כי "מכיוון שהבעל ברח ממסדרון בית הדין, בית הדין מורה להזמין את הבעל בצו הבאה ללא אפשרות שחרור".

 

הבעל המשיך להתחמק ובשלב זה איבדו הדיינים את סבלנותם: הם הוציאו פקודת מעצר רביעית למשטרת נתניה וחייבו את הבעל ב-10,000 שקל הוצאות משפט.

 

בשבוע שעבר קיבלו הדיינים החלטה נוספת שלפיה מכיוון שהבעל חייב לתת גט לאשתו ומתחמק מדיונים, בית הדין ישקול להוציא צו הגבלה המורה על מאסרו למשך שישה חודשים או עד שייתן גט.

 

במקביל הטיחו הדיינים במשטרה דברים קשים: "בית הדין הוא רשות משפטית במדינת ישראל, וחובה על המשטרה לאכוף את צווי ההבאה שהוא מוציא. הבעל הוא פורע חוק ומעגן את אשתו באכזריות, ולכאורה מחדליה של משטרת נתניה גורמים גם הם להנצחת מצב זה. בית הדין תמה על הודעות המשטרה שלפיהם דיברו עם הבעל והלה הבטיח לבוא. חובת המשטרה לקיים צווי בית הדין ולא להסתמך על הסכמות התנדבותיות (שלא קוימו) של הבעל".

 

בית הדין חייב את הבעל בהוצאות בסך 20 אלף שקל בגין אי הופעתו לדיון האחרון, והוציא צו הבאה נוסף – חמישי במספר – המורה לזמן את מפקד תחנת המשטרה ולהביא את הבעל מיידית לבית הדין.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחשה: הרצל יוסף
אילוסטרציה
המחשה: הרצל יוסף
מומלצים