שתף קטע נבחר

שופט: "צה"ל אחראי לכאבי הגב של האפסנאי"

למרות פטור מהרמת משא כבד שובץ חייל סדיר באפסנאות, ואובחן עם 2 פריצות דיסק. משרד הביטחון הכחיש שתנאי השירות אחראים למצבו

חייל בשירות סדיר שובץ כאפסנאי למרות פטור מהרמת משא כבד, ובעקבות זאת אובחן עם שתי פריצות דיסק. קצין התגמולים במשרד הביטחון דחה את טענתו שלפיה תנאי השירות הם שהביאו למצבו הרפואי, והחייל נאלץ לפנות לבית משפט השלום בחיפה, שקבע לבסוף: הבעיות בגב נגרמו במלואן בגלל השירות, וכך גם תיקבע זכאותו לגמלה ממשרד הביטחון.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

החייל, היום כבן 25, התגייס לצה"ל ב-2008 ונקבע לו פרופיל 64 עקב בעיות ברגליים. לאחר כחודש בשירות הוא קיבל פטורים רפואיים שונים, בהם פטור זמני מהרמת משקל כבד. כעבור שנה שובץ לתפקיד של אפסנאי בחיל האוויר.

 

ב-2010 החל החייל להתלונן בפני מפקדיו על כאבי גב חזקים, עד שנשלח לעבור תצלום CT, שחשף שתי פריצות דיסק. ב-2012 נבדק החייל על ידי אורתופד מטעם צה"ל, ובהתאם לתוצאות הבדיקה קבע קצין התגמולים שכאבי הגב התחתון של החייל הוחמרו רק באופן חלקי של 50% עקב תנאי השירות הצבאי, מה שמפחית את זכאותו לגמלת נכות ממשרד הביטחון.

 

החייל לא הסכים עם קביעה זו, והגיש באמצעות עו"ד יואב צח וכס ערעור לבית משפט השלום בחיפה. לטענתו, כאשר התגייס לצה"ל לא סבל מכאבים או חבלות בגבו, ואלה החלו רק לאחר שנאלץ להרים ולשאת ציוד במשקל רב במסגרת תפקידו כאפסנאי. לדבריו, לאחר שפריצות הדיסק אובחנו הוא עבר שורת טיפולים, כמו פיזיותרפיה וזריקות, אך מאחר שלא היה שיפור במצבו, נאלץ לעבור ניתוח שלאחריו נותר עם נכות בשיעור של 10%, שכולה נובעת משירותו הצבאי.

 

קצין התגמולים טען שהחייל התלונן על כאבי גב עוד לפני ששובץ לתפקיד. לדבריו, למערער לא אירע אירוע טראומתי במסגרת שירותו הצבאי, מה גם שהוא קיבל פטורים מהרמת משאות כבדים, אך לא ניצל אותם בפועל. משכך, יש לקבל את החלטתו המקורית שלפיה הקשר הסיבתי בין כאבי הגב לשירות הצבאי עומד רק על 50%.

 

סחב לבד

במהלך הדיון סיפר החייל כי בתקופת שירותו נדרש לשאת לבדו ארגזי תחמושת במשקלים הנעים בין 20 ל-40 ק"ג, בנוסף לעמודי ברזל וציוד משרדי, וזאת למרות המגבלה ברגליו.

 

שניים מחבריו, שהוזמנו להעיד, אישרו את דבריו וציינו שלא פעם היה מתלונן בפניהם על כאבי גב לאחר סחיבת המשאות. בנוסף ציינו החברים כי לא זכו לסיוע ממשי מהקצין והנגד האחראים עליהם, וכי הנגד נמנע מסחיבת משאות שכן סבל מבעיות גב בעצמו. עוד לדבריהם, הם לא ידעו שלמערער היו פטורים מהרמת משאות, והעריכו שלא ניצל אותם כדי לא להכביד עליהם.

 

יו"ר הוועדה, השופט יואב פרידמן, האמין לעדויותיהם וקיבל את הערעור של החייל. הוא קבע כי בניגוד לעמדת קצין התגמולים, הבעיות בגב התחתון של המערער נגרמו במלואן, ולא בחלקן, עקב תנאי השירות.

 

השופט חייב את קצין התגמולים להשיב למערער את עלות חוות דעתו של המומחה מטעמו ובנוסף לשלם שכר טרחה עו"ד בסך 8,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים