שתף קטע נבחר

מה לומר לילדים כדי שיאמינו בעצמם?

הילדים רואים את עצמם דרך העיניים שלנו. רוצים לשפר את הדימוי העצמי שלהם? פרגנו להם על המאמץ, תעבירו את המסר שהם אהובים ללא קשר לכלום, אל תשוו אותם לאף אחד, ובעיקר הימנעו מהמשפט המעצבן "כשאני הייתי ילד"

כשהפכנו להורים לא חשבנו שהעסק יהיה מורכב כל כך. ההורות מזמנת שפע של אתגרים, שמתחילים מאוד מהר והופכים למורכבים יותר ככל שהילדים שלנו גדלים. היריעה קצרה מלהכיל את רשימת האתגרים, אבל האתגר הגדול מכולם, הוא לגדל ילדים כך שיאמינו בעצמם.

 

מה חדש בערוץ ההורים?

איך בוחרים מטפלת טובה?

ההורים שדואגים לילדים שלנו

פרויקט צילום: אמהות מאכילות בדרך שלהן

 

"מה תרצה להיות כשתגדל?" אנחנו שואלים בחדווה ומחייכים למשמע החלומות שלהם, ויודעים כי הגשמת חלומות היא ממרכיבי האושר. אבל, רק אדם שמאמין בעצמו הוא אדם שמעז להגשים את חלומותיו, כי הוא אופטימי והוא מספיק בטוח בעצמו כדי לדעת שהוא יוכל לעבור כל מכשול.

 

לכאורה האתגר הוא טריוויאלי ואין מי שיערער על חשיבותו, אבל הוא לא מושג מכוח האהבה לילדים שלנו בלבד, הוא מצריך עירנות ומאמץ.

 

כל הכבוד על המאמץ

אין ספק כי אנחנו רוצים את הכי טוב בשבילם ואנחנו מניחים שאם הם יעשו הכי טוב בכל דבר, הם יגיעו הכי רחוק שרק אפשר. אז אנחנו מבקשים לוודא שיצטיינו בכל תחום, שיביאו את התעודות הכי שוות והמדליות הכי מבריקות, יהיו חרוצים, אקטיביים, עצמאיים, אחראיים ובוגרים. הבעיה מתחילה כשזה לא קורה ואנו נלחצים, דואגים ולוחצים.

 

"רואים שהשקעת, גאים בך" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"רואים שהשקעת, גאים בך"(צילום: shutterstock)

במקום ללחוץ ולבקר, חשוב שנעודד אותם כשקשה. עידוד הוא הדלק של המוטיבציה. אנחנו צריכים להעריך את המאמץ, את הדרך ואת השיפור, כי הן תחנות חשובות בדרך ליעד.

 

תסתדר לבד

כהורים אנו מעניקים שירותי יתר. אנחנו מכינים, מקלחים, אוספים, מסדרים ומלבישים אותם, גם כשאנחנו מצפים מהם כבר לעשות הכול לבד. הם התרגלו והפנימו את המסר ולכן הם לא יכולים לבד. תנו להם לעשות דברים לבד, בהתאם לגילם, תסמכו עליהם ואל תעשו במקומם. זה לא יהיה מושלם אבל הם ילמדו וירוויחו תחושת יכולת שאין שנייה לה.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

אנחנו מספקים להם הגנת יתר ורוצים לשמור עליהם מכל רע. מהילד שתפס את הנדנדה, מהאח הגדול שמציק או מהחבר שהעליב. הם משתפים אותנו ואנחנו ממהרים לעוץ עצות ולסדר את העניינים.

 

חשוב שנאפשר להם להתמודד לבד. נכון שהם זקוקים להדרכה, לאוזן קשבת, לתמיכה וליווי, אבל תסמכו עליהם ועל שיקול דעתם. תשתפו אותם, תיוועצו בהם ותנו להם לגבש פתרון ולקבל החלטה. כך גם תחושת הבטחון תגדל ואיתה תחושת הערך והאמונה בעצמם.

 

אתה מי שאתה

הילדים שלנו שונים אלו מאלו, זהו טבעו של העולם. האחד יגדל להיות "מלך החיות" והאחר "מלך ההרים". יש מקום לכולם וצריך להפסיק להשוות.

 

המדד האמתי להצלחה הוא בשאלה - היכן אנחנו ביחס לפוטנציאל שטמון בנו, ליכולות ולחלומות שלנו ולא של אחרים. לכן, אין טעם להשוות את הילד שלנו לאחים שלו, לחברים, וגם לא אליכם כפי שהייתם בגילו.

 

הוא לא אתם ולא אף אחד אחר. תאהבו אותו ותנו לו לגיטימציה להיות בדיוק מי שהוא. זו מתנה נהדרת לדימוי העצמי שלו ולהמשך חייו. זה לא אומר שתצטרכו לוותר על הציפיות ממנו, זה רק הופך אותן לריאליות.

 

להתייחס למעשה ולא לעושה

למרות שאלו הילדים שלנו, הם יכולים לפעמים להוציא אותנו מדעתנו. הם לפעמים מעצבנים, מרגיזים ולא משתפים פעולה. גם אנחנו לעיתים יוצאים מאיפוס כשהאגו שלנו נפגע ואז אנחנו יורים מהמותן.

 

שלא במתכוון, אנחנו צועקים, מעליבים, מאשימים ומאיימים, ותוך כדי כך רומסים את תחושת הערך העצמי שלהם ואת כבודם. אז כן, אנחנו ההורים ובאירועים מסויימים אנחנו מחליטים. אבל גם בכעס הכי גדול, חשוב שנכבד. לא נשפיל, נברור מילים, נתייחס למעשה ולא לעושה.

 

אוהבים אותך בכל מצב

חשוב שנזכור, שהילד שלנו מתנהג כמו ילד. זו תשומת הלב שלנו להתנהגות שהופכת אותה לדפוס. ולבסוף, הילד שלנו מאמין לנו ומתחיל לראות את עצמו כפי שאנו רואים אותו: עקשן, מציקן, פחדן.

 

זה הדימוי העצמי שהוא יגדל איתו. לכן חשוב שנשתדל לראות מעבר להתנהגות המפריעה ונאיר עליה פחות.

 

הילדים שלנו רואים את עצמם דרך העיניים שלנו. אז נכון שלא הכל פשוט, אבל הם צריכים לדעת שהאהבה שלנו היא לא על תנאי.

 

הם צריכים להרגיש שאנחנו מאמינים בהם באמת ובתמים ושאנחנו חושבים שהם נפלאים. בדיוק כפי שהם, מאז ולתמיד. לא מושלמים - שלמים. כך בדיוק הם יגדלו להאמין בעצמם, ורק כך הם יהיו מלכי העולם.

 

 

שירי בכר היא מנחת הורים ומרצה, מחברת הספר "24/8 איך לייצר יום נוסף בשבוע ולהיות הורים מגה אפקטיביים" ומחברת המדריך המצליח 'כיצד לגדל ילדים שמאמינים בעצמם', אותו ניתן לקבל ללא עלות.

. 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תנו לו לגיטימציה להיות מי שהוא
צילום: shutterstock
מומלצים