שתף קטע נבחר

מחדשים את חוק העמותות: "נציגיהן יענדו תג"

הסערה הבאה בכנסת? ל-ynet נודע כי ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי הניח הצעת חוק שנועדה להגביר שקיפות ופיקוח על עמותות שממשלות זרות מממנות, ובין היתר תחייב ענידת תג זיהוי בכל פגישה עם נציג ממשל. שרת המשפטים שקד צפויה לקדם את החוק בוועדת השרים

"חוק העמותות" חוזר - הפעם במתכונת שונה: ל-ynet נודע כי ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הגיש היום (ג') למזכירות הכנסת את הצעת החוק המבקשת להגביר שקיפות בעמותות שמאל הממומנות בידי ממשלות זרות, ומציעה חובת דיווח על עמותות בצורה בולטת בכל דיון ופרסום. כמו כן, נדרש כי נציגי העמותות יענדו תג זיהוי בפגישה עם אנשי ממשל.

ח"כ בצלאל סמוטריץ'  (צילום: מרים צחי) (צילום: מרים צחי)
ח"כ בצלאל סמוטריץ' (צילום: מרים צחי)
 

מטרת ההצעה, לדברי סמוטריץ', היא להתמודד עם "עמותות המיוצגות בישראל באופן לא שקוף, תוך קידום אינטרסים זרים של מדינות חוץ הפועלות תחת מעטה של התארגנות מקומית המבקשת לדאוג לאינטרס הציבורי הישראלי".

 

בכנסת ה-18 וה-19 הוגשו חוקים שביקשו לתקן את חוק העמותות הקיים, במטרה להגביר פיקוח על העמותות ולהקשות את פעילותן. בכלל זה הציעו מיסוי גבוה על תרומות, הגבלת סכום התרומות ואפילו הגבלת האפשרות להירשם כעמותה. בכל פעם שהוא עלה עורר הנושא דיון נוקב וביקורת ציבורית קשה.

 

הצעת החוק הנוכחית לא נוגעת לכספי התרומות אך מבקשת להחיל על נציגי גופים הפועלים בישראל וממומנים על ידי מדינות זרות, כללי שקיפות חדשים ומחמירים יותר.

 

בהמשך צפוי החוק לעבור לוועדת השרים לענייני חקיקה, בראשות חברת מפלגתו של סמוטריץ', שרת המשפטים איילת שקד, שבעצמה הגישה בעבר חוק בעניין העמותות. לפי ההערכה, שקד תקדם את הצעת החוק בוועדה החשובה, כך שתזכה לתמיכת הקואליציה.

 

"מכרסמים באופי היהודי של ישראל"

"חלק מכללים אלה", נכתב בדברי ההסבר להצעה, "דומים בעיקרם לאלה החלים כיום על שדלנים (לוביסטים) הפועלים בכנסת ומעמדם מוסדר במסגרת חוק הכנסת. חלק מהם ייחודיים לתופעה מיוחדת זו. בדרך זו מבקשת הצעת החוק להתמודד עם תופעת העמותות המייצגות בישראל, באופן שאינו שקוף, אינטרסים זרים של מדינות חוץ ופועלות תחת מעטה של התארגנות מקומית המבקשת לדאוג לאינטרס הציבורי הישראלי".

 

על פי ההצעה, מי שדרך עיסוקו או בתמורה פועל כדי לקדם הצעת חוק או חקיקת משנה, משתתף בדיון בוועדה מוועדות הכנסת או באחת משדולותיה, או פונה לעובד, נבחר ציבור או לאחד מעובדיו - ייחשב נציג נתמך. בכל פנייה לעובד ציבור או לנבחר ציבור, בכתב או בעל פה של נציג נתמך, יציין זה באופן בולט את תמיכת הישות המדינית הזרה בו.

 

בנוסף, ההצעה קובעת כי בעת שהותו של נציג נתמך במקום עבודתו של עובד או נבחר ציבור יענוד במקום גלוי על בגדיו תג זיהוי שקיבל מידיו של רשם העמותות הנושא את שמו ואת שם הנתמך.

 

על פי ההצעה, "אם לרשם העמותות היה יסוד סביר להניח שנציג נתמך פעל בניגוד להוראות חוק זה, רשאי הוא מיוזמתו או לבקשת היועץ המשפטי לממשלה להטיל עליו קנס בגובה של 29 אלף שקלים".

 

ח"כ סמוטריץ' אמר: "ממשלות זרות מצאו דרך לכרסם באופייה היהודי של מדינת ישראל וזה חייב להיפסק". לדבריו, "דמוקרטיה היא שלטון העם, אחת הדרכים שבהן המשטר מתקשר עם אזרחיו היא דרך ארגונים חוץ-ממשלתיים המתווכים את רצון וערכי העם חזרה לממשל. לעומת זאת, משטר דמוקרטי מכלכל את יחסיו עם מדינות זרות באמצעות מערכות דיפלומטיות מורכבות".

 

הוא טוען כי דיני העמותות הקיימים במדינת ישראל כיום יוצרים פרצה חמורה המאפשרת למדינות זרות "להתחפש" לקבוצות אזרחים על ידי מימון עתק של עמותות, וכך ממשלות זרות משפיעות דרך צינור שלא היה מיועד להן ושלא בדרך המלך על תהליכים פנימיים במדינת ישראל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ סמוטריץ'. "פרצה חמורה בחוק"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים