שתף קטע נבחר

FDA קבע: שומן הטראנס מסוכן - להסירו מכל מוצרי המזון

מינהל המזון והתרופות האמריקני קבע כי שומני הטראנס המצויים במרגרינה ומוצרי מאפה מסוכנים לבני אדם והורה להסירם מכל מוצרי המזון בתוך 3 שנים

החלטה תקדימית של מינהל המזון והתרופות האמריקני: ה-FDA הורה הערב (ג') לכל יצרניות המזון בארה"ב להסיר את שומני הטראנס מכל מוצרי המזון. ליצרניות ניתנה תקופה של 3 שנים לבצע את ההוראה. ה-FDA קובע עוד כי שומני הטראנס מסוכנים לצריכה לבני אדם.

 

החלטת ה-FDA נובעת מעבודה מחקרית רחבת היקף שקבעה כי שמנים מסוג PHO, המהווים את המקור העיקרי לייצור שומני טראנס, אינם בטוחים לבריאות הציבור. ה-FDA כתב בהחלטתו כי שומני הטרנס מגבירים את הסיכון למחלות לב וכלי דם, והסרתם מהמדפים תמנע אלפי מקרי התקפי לב קטלניים מדי שנה.

 

קראו עוד

למה אתם לא רוצים שומן טראנס באוכל שלכם

 

 

צריכת שומני הטראנס צנחה בכ-80%

מאז שנת 2006, יצרניות המזון נדרשו לכלול מידע לציבור אודות ההרכב התזונתי של מוצרי המזון. בין השנים 2003 ל- 2012, מעריך ה-FDA כי צריכת שומני הטראנס צנחה ב- 78% בזכות המידע התזונתי, שגם הוביל יצרניות מזון לשווק מוצרים מופחתי שומן טראנס.

 

 (צילום: ירון ברנר, shutterstock) (צילום: ירון ברנר, shutterstock)
(צילום: ירון ברנר, shutterstock)

 

"ההחלטה היום נועדה לשפר את בריאותם של תושבי ארצות הברית", אמרה ד"ר סוזן מיין, ראש המחלקה התזונתית ב-FDA, "קביעה זו מבוססת על מחקר רחב היקף שבדק את השפעות שומני הטראנס על בריאות האדם.

 

ה-FDA קבע כי בתוך 3 שנים על יצרניות המזון להסיר את שומני הטראנס מכל מוצרי המזון. לאחר תקופת הסתגלות זו, לא יותר עוד שיווק של מוצרים מעובדים המכילים שומני טראנס ברחבי ארצות הברית.

 

"נחשב לשומן המזיק ביותר"

"שומן טראנס מעניק למוצרי מאפה מירקמים שלא ניתן להשיג אותם בשימוש משמן", אומרת הדיאטנית רקפת אריאלי, "אבל בתהליך של יצירת שומן הטראנס, שינוי מבנה המולקולה גורם לו להיות שומן מאוד מסוכן.

 

"הרבה מאוד מחקרים נעשו עליו, ומצאו שהוא מעלה את הכולסטרול הרע, מוריד את הכולסטרול הטוב, קשור לעמידות לאינסולין ולשיעור גבוה של התקפי לב. הוא נחשב לשומן המזיק ביותר, הרבה יותר מסוכן משומן רווי מן החי שנמצא למשל בחמאה".

 

איך אם כן ישרדו יצרניות המזון ללא שומן הטראנס? "תעשיית המזון ידעה שהיום הזה יגיע ונערכה לכך", מסבירה אריאלי, "ניתן כיום למצוא בצקים ומרגרינות ללא שומן טראנס. ליצרניות המזון לא תהיה בעיה לעבור ליצור ללא שומן הטרנס, ואנחנו נצטרך להתרגל לטעם ולמירקם שיהיו מעט שונים".

 

החל ב-1 באפריל 2014 מחוייבים יצרני המזון בישראל לסמן את תכולת השומנים במוצרי המזון. על פי ההחלטה, כל מזון המכיל מעל שני אחוזי שומן יחוייב בסימון של כל סוגי השומנים, ובהם שומן רווי, שומן בלתי רווי, כולסטרול ושומן טראנס. בקליפורניה, החוק הזה כבר מיושם ומשנת 2010 נאסר על מסעדות להגיש מזונות המכילים מעל חצי גרם שומן טראנס למנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שומן הטראנס מסוכן לבריאות
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים