שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  "למדתי על הנגב שיעור שלא אשכח"

  "המפגש עם כוכבי המדבר, בחורים בדואים צעירים, חברותיים וכובשים עם שמחת חיים ורצון להנהיג ולהיות משמעותיים, האירוח במכינה שלהם, האוכל, השיחות סביב המדורה, הצחוקים, וכמובן המפגשים השבועיים היו חוויה משמעותית מאוד ומלמדת עבורי". 'כולאננה' - פרויקט לכידות מיוחד מבית "רוח טובה" קורא לעמותות ליצור פרויקטים משותפים, 'מעיין במדבר' הוא דוגמא לאחד מהם

  46 סטודנטים יהודים בוגרי פרויקט "קטיף ישראלי" של עמותת ציוני דרך, ותלמידים בדואים מהמכינה הקדם אקדמית של עמותת " כוכבי המדבר", חברו יחד לפרויקט "מעיין במדבר" שהתאפשר במסגרת "כולאננה יום מעשים טובים" - פרויקט מחבר מבית עמותת "רוח טובה".  

   

  השנה לראשונה סמוך לפרויקט הדגל "יום מעשים טובים" יצאה העמותה בקריאה לעמותות שאין קשר ביניהן, לחבור יחד לפרויקט לכידות שנתי משותף.

   

  עשרים וארבע עמותות משתתפות בפרויקט ומייצגות את הרבגוניות בחברה הישראלית. לפרויקט "מעיין במדבר" חברה מצד אחד תנועת "ציוני דרך"- צעירים לחיזוק החברה הישראלית - הדוגלת בחיבור ציבור הסטודנטים להעמקת ההיכרות וההתמודדות עם אתגריה העדכניים של החברה הישראלית, ומפעילה מודלים של אקטיביזם חברתי ופוליטי לטובת ביסוס חברה סולידרית, שוויונית וסובלנית יותר בישראל, מתוך זיקה לערכי היהדות והציונות.

   

  מהצד השני הצטרפה עמותת "כוכבי המדבר" – חממה למנהיגות ויזמות חברתית בקרב צעירים בדואים בנגב שהוקמה כדי לטפח דור חדש של מנהיגות בקרב הקהילה הבדואית. חזון העמותה הוא ליצור דור שייקח אחריות ויוביל את הקהילה הבדואית כולה ליצירת חברה טובה, צודקת ושוויונית יותר ויאפשר חיים משותפים וטובים יותר במרחב הנגב.

   


  "ליצור מפגש בלתי אמצעי ולשבור את הסטיגמות והמחיצות בין המגזרים"

   

  מטרות "מעין במדבר" הן לסייע לתלמידים הבדואים להשתלב באקדמיה, ליצור דיאלוג בין סטודנטים יהודים לתלמידים בדואים, להעביר מסרים של דיאלוג וחיבור בין קהילות לתלמידי תיכון באזור הדרום. במסגרת הפרויקט התלמידים הבדואים נהנו מחונכות מתמשכת על ידי סטודנטים באוניברסיטת בן-גוריון בעוד הסטודנטים היהודים זכו במפגשי לימוד ערבית, התרבות הבדואית או מבוא לאיסלם.

   

  "המטרה היא ליצור מפגש בלתי אמצעי בין סטודנטים לתלמידים הבדואים ולשבור את הסטיגמות והמחיצות בין המגזרים", מסבירים אנשי ציוני דרך, "הסטודנטים היהודים לא פגשו תלמידים בדואים מעולם, והתלמידים הבדואים לא פגשו סטודנטים יהודים. החיבור בין הארגונים מאפשר מפגש שכזה ופעילות משותפת".

   

  "נחשפתי לתרבות שלמה שהכרתי קודם רק מסיפורים"

  "עבורי מעיין במדבר, הוא מעיין של קירוב לבבות עם כוכבים אמיתיים במדבר". מספרת גוני גורן, סטודנטית לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון.

   

  "כוכב המדבר שלי היה מוסטפא. נפגשנו מידי שבוע וכל מפגש היה יותר מיוחד מהקודם. הכרתי בחור מקסים, שכבש אותי מהרגע הראשון. החיוך, שמחת החיים, האור בעיניים, הדרייב ללמוד ולהיות איש משפיע בקהילה שלו. נחשפתי בזכותו לתרבות שלמה שהכרתי קודם רק מסיפורים.

   

  השיחות עם מוסטפא התחילו בעזרה בלימודים ולימודי ערבית אך עד מהרה גלשו לשיחות על דת, תרבות, מסורת ועל החיים. השיחות איתו פקחו לי את העיניים והרחיבו לי את הלב. בהתלהבות שלו לימד אותי לדבר ערבית, התאהבתי בשפה מיד, הרגשתי את המשמעות והחשיבות של למידת השפה שסובבת את חיי.

   

  המפגש עם כוכבי המדבר, בחורים בדואים צעירים, חברותיים וכובשים עם שמחת חיים ורצון להנהיג ולהיות משמעותיים, האירוח במכינה שלהם, האוכל, השיחות סביב המדורה, הצחוקים, וכמובן המפגשים השבועיים היו חוויה משמעותית מאוד ומלמדת עבורי. למדתי על החברה שלנו, על הנגב בו אני חיה, על השכנים שלי ועל עצמי, שיעור שלא אשכח עוד זמן רב".

   

  "חברות פשוטה ונכונה בין שני בחורים צעירים"

  חסן אלצאנע מרהט מוסיף: "הרווחתי חבר לחיים, לא פחות. הקשר שנוצר ביני לבין אלון  שותפי  לפרוייקט הפתיע אותי: במהלך המפגשים המשותפים בינינו לימדנו אחד את השני – אני לימדתי אותו ערבית והוא לימד אותי עברית. אבל אלון לא היה סתם תלמיד לערבית, הוא היה התלמיד הראשון שלי כמורה לערבית, וככזה הוא היה סבלני ותומך ונתן לי להרגיש כמו מורה אמיתי, כולל שיעורי בית ובוחן פתע על המילים האחרונות שלמדנו.

   


  "נוצר בינינו חיבור שלא ציפיתי לו, חיבור מיוחד ושונה מכל מה שהכרתי"

   

  מעבר ללימודים, אלון לימד אותי שפערים יכולים להיות דווקא הבסיס הכי טוב לקירבה יוצאת דופן, ונוצר בינינו חיבור שלא ציפיתי לו, חיבור מיוחד ושונה מכל מה שהכרתי. דווקא בזכות העובדה שאלון מגיע מרקע כל כך שונה ממני, בזכות העובדה שהוא לא נמצא בסביבה המיידית שלי ולא קשור, כמו חברי הבדואים, בקשרי משפחה ושכנות והיכרות עם כל מי שאני מכיר, יכולתי להיפתח בפניו.

   

  הרשיתי לעצמי לספר לו על דברים שבלב ולהתייעץ איתו על נושאים שלא הייתי מעז לחלוק עם חברים אחרים שלי. ושמחתי לגלות שהחבר היהודי שלי, שכל כך שונה ממני, מקשיב ומייעץ ומשתדל להשתמש בכלים שהוא למד בעולם 'שלו' כדי לעזור לי למצוא את הפתרון שלי.

   

  אלון הוא חבר אמיתי ומנהיג אמיתי. אני מאחל לנו שנמשיך לשמור על קשר מעולה שכולל הרבה מעבר ללימודי שפה – קשר של הפרייה הדדית ולימוד הדדי, של חברות פשוטה ונכונה בין שני בחורים צעירים שבאים ממקומות כל כך שונים, ובכל זאת הם כל כך דומים".

   

  "כשדיברו סביבי בעברית הייתי בטוח שהם מדברים עליי"

  יזאיד אלטורה מתאר את הפרויקט מנקודת מבטו: "לפני שפגשתי את חן, סטודנט להנדסה בבן גוריון, לא יכולתי לדמיין לעצמי שאני אשב יום אחד עם כמה חבר'ה יהודים בדירה שכורה בבאר שבע, נשמע ביחד מוזיקה בעברית ובערבית ונצחק כל הערב.

   

  בכלל לא דיברתי עברית לפני שהצטרפתי לתכנית כוכבי המדבר, ובכל פעם שהיו סביבי יהודים שדיברו בעברית הייתי בטוח שהם מדברים עליי.

   

  חן ואני התחלנו להיפגש פעם בשבוע ללימוד משותף – הוא לימד אותי עברית ואני לימדתי אותו ערבית. ממפגש למפגש התקרבנו יותר והתחלנו לדבר על דברים שמעניינים את שנינו: המצב במדינה, סרטים, מוזיקה וחברים.

   

  חלק מהפעמים נפגשנו בדירה שלו – דירת שותפים בבאר שבע. בהתחלה המצב הזה, של שלושה בחורים שלא מכירים אחד את השני וגרים ביחד, רחוק מהמשפחה והחברים, נראה לי מוזר, כמעט תלוש. הדבר היחיד שעזר לי להאמין שאני באמת ובתמים בדירה הזאת היה ריח האוכל שהוכיח לי שאני לא חולם.

   

  באחד הערבים ישבנו ביחד בדירה של חן, עם השותפים שלו, חברה של אחד מהם וחבר נוסף שהגיע לחופשה מהשירות הצבאי ועדיין לבש את המדים. ישבנו ושוחחנו וצחקנו. כל החבר'ה שיתפו פעולה כי הם שמחו לדבר איתי בעברית.

   

  הרגשתי בנוח כמו שאני מרגיש עם החברים שלי בבית, אפילו יותר, וכל הזמן הזה היה לי חיוך ענק על הפנים. כשהתחלנו לדבר על החלומות שלנו ועל המטרות שלנו זה היה מדהים לגלות שכולנו רוצים דברים די דומים ופשוט רוצים לחיות ביחד.

   

  כשיצאתי משם עדיין חייכתי וכל הדרך הביתה שאלתי את עצמי אם באמת כל כך פשוט לנו להתחבר ולצחוק וגם לחיות ביחד. כל הדרך הביתה עלו בי שאלות קשות שלא מצאתי להן תשובה. אבל כשישבתי על גג הבית והבטתי אל השמיים, יכולתי לראות איך הכוכבים זוהרים במבנה שדומה לפניו חן, מחייך ומושיט אליי את ידו".

   

  • מיזם "כולאננה" של רוח טובה פועל לקידום לכידות חברתית המבוססת על שלושה מושגי יסוד: אזרחות, רבגוניות והוגנות, באמצעות יוזמת פרוייקט משותף עם ארגון אחר.

   

  • ב-22 ליולי יתקיים כנס חשיפה לקראת "יום מעשים טובים כולאננה" 2016 במסגרתו ינתן הסבר על המיזם ועל תהליך הגשת הבקשות ותינתן אפשרות לחשיפה ולהכרות בין עמותות וארגונים חברתיים שונים, שתסייע למצוא את השותפים המתאימים לגיבוש הפרויקט המשותף.

   

  • עמותות וארגונים המעוניינים להרשם לכנס או לקבל פרטים נוספים מוזמנים לפנות במייל אל אפרת שרגא: Efrat@ruachtova.org.il . להגשת בקשות להצטרפות ומילוי טפסים היכנסו לאתר רוח טובה

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גוני ומוסטפא (מימין) - "מעיין של קירוב לבבות עם כוכבים אמיתיים במדבר"
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים