שתף קטע נבחר

דו"ח: ערבים מתים פי 1.6 יותר מיהודים משבץ מוחי

בעקבות הנתונים הללו עמותת "נאמן – נפגעי שבץ מוחי", תיכנס לפעילות במגזר הערבי עם תום הרמדאן, במטרה לקיים פעילות מניעתית. ד"ר מוחמד עומרי, מנהל מחלקת קרדיולוגיה בבית החולים האנגלי: "צריך לחנך את האוכלוסייה להקפיד לשמור על משקל תקין, להפחית עישון, להימנע מכולסטרול רע, כבר מגיל צעיר"

שיעורי התמותה משבץ מוחי במגזר הערבי בישראל גבוהים בשיעור ניכר משיעורם בקרב היהודים. כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ולמרות זאת, המודעות לגורמי הסיכון למחלה, דרכי המניעה ושמירה על אורח חיים בריא אינם נפוצים בקרב האוכלוסייה הערבית.

 

בעקבות הנתונים הללו עמותת "נאמן – נפגעי שבץ מוחי", נכנסה בימים אלה לפעילות במגזר הערבי, במטרה לקיים פעילות למניעת שבץ המוחי בקרב אוכלוסייה זו. הפעילות הראשונה של העמותה צפויה עם תום חודש הרמדאן.

 

קראו עוד על שבץ מוחי:

לא תמיד תדעו שהוא תוקף: הכל על שבץ מוחי

שבץ מוחי: התסמינים הראשונים והטיפול המיידי הנדרש

מה לאכול כדי להפחית את הסיכון לשבץ מוחי?

 

שינוי דפוסי התנהגות ואימוץ אורח חיים בריא

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת 2012 שיעורי תמותה המתוקננים משבץ מוחי בקרב הגברים בישראל עמדו על 18.5 ל-100,000 איש. במגזר הערבי שיעורי התמותה עמדו על 27.9 ל-100,000– שיעור הגבוה פי 1.6 מזה של היהודים, שעמד על 17.2 מקרי תמותה ל-100,000 איש.

 

למרות שבשנים האחרונות המודעות למחלה בציבור היהודי עלתה, ועמה השתנו דפוסי התנהגות של אימוץ אורח חיים בריא, במגזר הערבי המודעות למחלה נותרה נמוכה. מסיבה זו, התמותה מהמחלה גבוהה יותר באוכלוסייה זו.

 

כדי לשנות את הדפוסים הללו, עמותת נאמן תקיים בשבועות הקרובים פעילות להגברת המודעות למחלה ולדרכי המניעה שלה במגזר הערבי, בשיתוף בית החולים האנגלי בנצרת. כמו כן, העמותה החלה להפעיל ביישוב אבו גוש מועדון לקשישים שסבלו משבץ מוחי. הפעילות היא חלק מקמפיין המודעות הארצי של העמותה, שיושק במהלך חודש המודעות למחלה שיחול באוקטובר.

 

"חינוך לבריאות מגיל צעיר"

"התוצאות לא מפתיעות אותי", אומר ד"ר מוחמד עומרי, מנהל מחלקת קרדיולוגי בבית החולים האנגלי. "כבר לפני ארבע שנים הוכחנו ומצאנו שהתמותה אצל ערבים אחרי התקפי לב גבוה יותר, מאשר היהודים. הביטויים של התקשות העורקים יכולה לבוא לידי ביטוי בהתקפי לב ויכולה לגרום לשבץ מוחי. בגלל ששתי המחלות האלו נובעות מאותו מקור - הנתונים לא מפתיעים".

 

לדבריו, צריך לעשות שינוי מהותי בחינוך כבר מגיל צעיר. "צריך לחנך את האוכלוסייה להקפיד לשמור על משקל תקין, להפחית עישון, להימנע מכולסטרול רע וכדומה. זו אחריות של הרופאים, של משרד הבריאות והמורים בבית הספר. צריך לעשות זאת כבר מגן הילדים ובתי הספר" .

 •  

  מנכ"לית עמותת נאמן, פנינה רוזנצוייג: "הגורם העיקרי לשבץ מוחי הוא חוסר מודעות לגורמי הסיכון ולשמירה על לאורח חיים בריא. במגזר הערבי מעשנים יותר, רבים סובלים מעודף משקל רב יותר ופחות מידי מתאמנים בפעילות גופנית כאורח חיים. חוסר המודעות לגורמי הסיכון לשבץ ולצורך בשמירה על אורח חיים בריא, מביאה לתוצאה הקשה של תמותה משבץ מוחי אותה יש למנוע".

   

  ההסברה תתמקד, בין השאר, בגורמי הסיכון ומניעת שבץ מוחי. במסגרת הפעילות, יוצגו גורמי הסיכון למחלה, כגון לחץ דם, שומנים בדם, סוכרת, השמנה, וכן הצורך בטיפול בנוגדי קרישה למי שסובל מפרפור פרוזדורים ונמצא בסיכון לשבץ מוחי. בנוסף, ייערכו הדרכות על איזון קרישיות הדם למטופלים בנוגדי קרישה.

   
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פעילות למניעת השבץ המוחי
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים