שתף קטע נבחר

העלמתם הכנסות? רשות המסים בעקבותיכם

רשות המסים תזמן לחקירה עשרות אזרחים שלא דיווחו על הכנסותיהם. רק 65% מ-100 אלף האזרחים שהתבקשו לדווח על הכנסותיהם בשנה שעברה עשו זאת. על הכוונת מי שבבעלותו למעלה מ-3 דירות, בעלות על רכב יוקרה וריבוי נסיעות לחו"ל

כשנה חלפה מאז שפתחה רשות המסים במבצע הנרחב שלה למלחמה בהעלמות מס של יחידים, אשר במסגרתו קיבלו כ-100 אלף אזרחים מכתבים שבהם נתבקשו ליצור קשר עם רשות המסים ולדווח על היקף הכנסותיהם. היום הודיעה הרשות כי היא עולה שלב במבצע ותזמן בימים הקרובים לחקירה עשרות אזרחים שלא נענו לפנייה.

 

>>> רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

"כחלק מפעולות אכיפת הדיווח צפויים בשלב ראשון להיחקר בימים הקרובים עשרות אזרחים מכל רחבי הארץ שקיבלו את דרישות הדיווח ולא הגישו דוחות וצפויים מעצרים נוספים", נמסר בהודעת הרשות.

 

ההודעה יצאה על רקע שיעורי היענות נמוכים למדי למכתבים ששלחה הרשות בשנה שעברה ולמכתבי התראה שנשלחו בחודשים האחרונים. ל-ynet נודע כי רק כ-65% מהאזרחים שקיבלו את המכתבים הללו נענו לפנייה ודיווחו על הכנסותיהם. מתוכם, 17% פתחו תיק ודיווחיהם של השאר עדיין נמצאים בבדיקה.

 

מכתבים אלה נשלחו לאזרחים שלא החזיקו בתיק במשרדי הרשות. חלקם שילמו מס כשכירים וחלקם היו תושבי חוץ שלא שילמו מס בישראל כלל. המכתבים נשלחו לאחר שברשות המסים הבחינו בסימנים שונים העשויים להעיד על כך שלאזרחים אלה ישנן הכנסות לא מדווחות.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

"החזיק ב-5 דירות והעלים מיליון וחצי שקל"

כך, למשל, כמחצית מהמכתבים נשלחו לאחר שברשות המסים הצליבו את נתוני האזרח עם נתוני הטאבו וגילו כי בבעלותו למעלה מ-3 דירות. אינדיקציות נוספות שהביאו למשלוח מכתב היו בעלות על רכב יוקרה וריבוי נסיעות לחו"ל.

 

קבלת מכתב אינה אומרת, כמובן, שהאזרח הוא עבריין מס. המכתב נועד רק על מנת ליצור קשר עם האזרח ולקבל ממנו דיווח על היקף הכנסותיו. אולם רשות המסים עדיין יכולה לפתוח בחקירה ולבצע מעצר בגין אי ציות לדרישת הדיווח.

 

היום דיווחה רשות המסים על מעצר אחד כזה, שנעשה בעקבות אי ציות לדרישת דיווח. העצור, שעל שמו ופרטיו המלאים הוטל צו איסור פרסום, הינו תושב חוץ שהחזיק ב-5 דירות שנרכשו בעשור הקודם, ורכש באחרונה שתיים נוספות בהרצליה.

 

אמש הוא הובא בפני בית משפט השלום בתל-אביב, ששחרר אותו לביתו תמורת הפקדת ערבויות כספיות גבוהות. ברשות המסים חושדים כי הוא משכיר ארבע מתוך חמש הדירות שרכש בעשור הקודם והעלים מרשות המסים את ההכנסות בסך כולל של כ-1.5 מיליון שקל.

 

בגין השכרת דירות נהנים אזרחי ישראל מפטור ממס עד להכנסה של כ-5,000 שקל בחודש. מעבר לסכום זה יכול האזרח לבחור האם לשלם מס של 10% או לשלם מס שולי על ההכנסות, בניכוי הוצאות על אחזקת הדירה והשכרתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים