שתף קטע נבחר

משעל: מסרים מישראל בנוגע להחזרת הגופות

לטענת מנהיג חמאס, ישראל העבירה מסרים באמצעות מתווך אירופי וביקשה להעביר לידיה שתי גופות. אף שלא ציין שמות, משעל כנראה התכוון לגופותיהם של אורון שאול והדר גולדין ז"ל. עם זאת, הבהיר משעל: "אין מו"מ". שנה לצוק איתן הצהיר משעל: "עזה עלולה להתפוצץ בכל רגע"

 

אורון שאול והדר גולדין ז"ל ()
אורון שאול והדר גולדין ז"ל

התבטאות רצינית או ספין? ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל טען היום (ד') כי ישראל העבירה מסרים לארגון באמצעות מתווך אירופי ובהם ביקשה מחמאס להעביר לישראל שתי גופות שנמצאות בידי ארגון הטרור מאז סיום מבצע צוק איתן. משעל לא ציין שמות, אך ככל הנראה התכוון לגופותיהם של סמ"ר אורון שאול ז"ל וסגן הדר גולדין ז"ל שנהרגו במבצע בשנה שעברה.

 

לדבריו, חמאס נמנע מלתת את תגובתו לכך והודיע למתווך כי הארגון לא ינהל מו"מ על הגופות שהוא מחזיק, ולא יספק שום מידע עליהם עד שישראל תשחרר את משוחררי עסקת שליט שנעצרו מחדש.

 

סמ"ר אורון שאול נהרג בתקרית "נגמ"ש המוות" בשכונת סג'עייה ב-20 ביולי אשתקד. שישה מחבריו נהרגו עמו ושאול הוכרז כנעדר. חמישה ימים מאוחר יותר הגיעו ראשת אכ"א דאז האלופה אורנה ברביבאי והרב הצבאי הראשי, תת-אלוף רפי פרץ, והודיעו למשפחה את הבשורה הקשה על מותו של בן המשפחה.

 

גולדין נהרג בתקרית שכונתה לאחר מבצע צוק איתן "יום שישי השחור" ברפיח. במהלך ההיתקלות נהרגו מפקד פלס"ר גבעתי, רס"ן בניה שראל ז"ל וסמ"ר ליאל גדעוני ז"ל. גולדין הוכרז כנעדר ולאחר מעשה נועז של כוח צה"ל בהובלת סגן איתן פונד אותרו ממצאים שהובילו למסקנה ברורה כי גולדין נהרג בתקרית.

 

זו לא הפעם הראשונה שחמאס טוען שישנם מגעים בין הארגון לישראל להשבת הגופות. בסוף חודש אוקטובר האחרון טען חבר הלשכה המדינית של חמאס, מוחמד נזאל, כי ישנן הכנות לפתיחת ערוץ משא ומתן עקיף בין הצדדים. נזאל טען כי המו"מ יחל בקרוב, אך לא ידוע דבר על מו"מ פעיל בין ישראל לחמאס.

 

"שיקום הרצועה - לא על חשבון ההתנגדות"

משעל הבהיר גם כי לא הציג תוכנית מדינית או רגיעה לפרק זמן ארוך עם ישראל. הוא ציין כי המאמצים המושקעים נועדו לבסס את הפסקת האש שנחתמה בקהיר לאחר הלחימה בעזה בתמורה לשיקום הרצועה.

מסרים אבל לא מו"מ. משעל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסרים אבל לא מו"מ. משעל(צילום: AFP)

לדבריו, אנשי חמאס נפגשו עם גורמים אירופים ובינלאומיים, בין היתר בדוחא שבקטאר, כדי לקדם את שיקום הרצועה. עם זאת, הוא הבהיר שהמאמצים לא מהווים תחליף להתנגדות המזוינת של ארגונו. "עזה יכולה לפגוע בישראל ועלולה להתפוצץ בכל רגע".

 

מנהיג חמאס הוסיף כי ארגונו לא יקבל תוכנית שתפריד את הגדה מפלסטין. בנוגע למדיניות חמאס ביהודה ושומרון, משעל ציין כי האג'נדה היא לחזק את עמידתו של העם הפלסטיני והשמירה על האחדות וההתנגדות לכיבוש. הוא גם קרא להשלמת הליך הפיוס הפנים-פלסטיני מול פתח.

 

חמאס גם מתמודד עם בעיית דאעש או שמא מסייע לה לגדול. לכך אמר משעל כי עזה מאחלת למצרים רק טוב והכחיש כמו שאר בכירי הארגון על מעורבות כלשהי של חמאס במתקפות האחרונות שביצע דאעש בסיני שגבו את חייהם של עשרות חיילים של צבא מצרים. לדבריו, חמאס מחויב לביטחון מצרים וסיני.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים