שתף קטע נבחר

להפגת המתח: השוטרים יצפו בהצגה "באמהרית זה נשמע יותר טוב"

על רקע העימותים בהפגנות של העדה החליטו במשטרה לשלוח את כחולי המדים לתיאטרון. "ההצגה נותנת הרבה כבוד לקהילה האתיופית"

 

תיאטרון הנפש מציג: "באמהרית זה נשמע יותר טוב" (צילום: מתוך אתר האינטרנט של תיאטרון הנפש) (צילום: מתוך אתר האינטרנט של תיאטרון הנפש)
תיאטרון הנפש מציג: "באמהרית זה נשמע יותר טוב"(צילום: מתוך אתר האינטרנט של תיאטרון הנפש)

ניסיונות יצירתיים להפגת המתח בין המשטרה ליוצאי אתיופיה: שוטרי ישראל יצפו בהצגה "באמהרית זה נשמע יותר טוב" במטרה לעזור להם להכיר את מאפייניה הייחודיים של הקהילה ולגשר על הפער התרבותי ביניהם. כך נודע ל-ynet היום (ד').

 

בשבועות האחרונים מתקיים דיאלוג בין נציגי המשטרה לנציגי הקהילה, לאחר ההפגנות הגדולות שערכו במחאה על יחס מפלה ליוצאי העדה. הטענות לקיפוח שנשמעו במשך שנים קיבלו חיזוק עם מעצרו באלימות של החייל דמאס פיקדה מחולון. מצלמת רחוב תיעדה שוטר מכה אותו ובעקבות זאת יצאו אלפים להפגנה בכיכר רבין. זו הידרדרה לאלימות, חסימת כבישים, ירי רימוני הלם ומעצרים רבים. בחודש שעבר סערה הקהילה שוב לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט לא לפתוח בחקירה פלילית נגד השוטר המכה, שבינתיים הודח מהמשטרה.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

עימותים בהפגנה בתל אביב, מאי 2015 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
עימותים בהפגנה בתל אביב, מאי 2015(צילום: ירון ברנר)
 

בחודשים האחרונים מקיימת המשטרה שיחות הסברה לשוטרים וכן ערכה כמה פגישות עם בכירי הקהילה האתיופית. לפיכך הוחלט כי עד לסוף השנה יצפו כחולי המדים בהצגה "באמהרית זה נשמע יותר טוב" של תיאטרון הנפש, המספרת את סיפור עלייתו של יוסי וואסה מאתיופיה לישראל.

 

הבוקר (יום ד') הגיש אגף החינוך במשטרה למנהל הרכש הממשלתי לרכוש 25 הצגות כאלה, בעלות של 150 אלף שקל. "מדובר בהצגות המיועדות להטמעת נושא הכשירות התרבותית והמודעות לקהילת יוצאי אתיופיה בקרב כלל השוטרים", נכתב בבקשה.

 

ההצגה מביאה את סיפור ילדותו של יוסי וואסה בכפר באתיופיה ובהמשכה מתוארת עלייתו לישראל דרך מחנות פליטים בסודן ותהליך קליטתו בישראל. כמו כן עוסקת ההצגה בהתמודדות  עם הקשיים הכרוכים במעבר מאורח חיים כפרי-אפריקני לאורח חיים עירוני-מערבי. הארווד ריף, מנהל תיאטרון הנפש, סיפר כי המגעים עם המשטרה נמשכו כמה שבועות והמהלך נועד להכיר לשוטרים את תרבותה של הקהילה. "זו הצגת יחיד רפרטוארית שמספרת על התרבות האפריקנית שממנה הגיע הילד, ועל קליטתו בחברה הישראלית", אמר, והוסיף כי היא מציגה גם בחו"ל, לאחר שרצה כבר כעשר שנים וצברה יותר מ-1,000 מופעים בארץ. "ההצגה נותנת הרבה כבוד לקהילה האתיופית וחשוב שיכירו אותה", הוסיף ריף.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך אתר האינטרנט של תיאטרון הנפש
"באמהרית זה נשמע יותר טוב"
צילום: מתוך אתר האינטרנט של תיאטרון הנפש
מומלצים