שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל מגיב לדו"ח לוקר: "לא אתן לפגוע באנשי הקבע"

על רקע הגשת דו"ח הוועדה שדנה בתקציב הביטחון מבהיר רא"ל איזנקוט באיגרת ששלח לחיילי צה"ל כי הצבא מודע לצורך בוויתורים כבדים, אך יעמוד על זכויות המשרתים. "לצה"ל אין ועד עובדים וגם לא זכות לשביתה", כתב. "לפיכך, עלינו לדאוג לאנשינו". הדו"ח יפורסם לציבור בעוד כשבועיים. אנשי הקבע: "לא מבינים איך הפכנו לאויבי העם"

 

האיגרת ששיגר איזנקוט לכלל חיילי צה"ל ()
האיגרת ששיגר איזנקוט לכלל חיילי צה"ל

יריית הפתיחה של צה"ל נגד מסקנות ועדת לוקר: רב-אלוף גדי איזנקוט שיגר אמש (ד') איגרת לכלל המשרתים בצה"ל והבהיר כי הצבא ימשיך בהתייעלות בכוח האדם הכרוך בוויתורים כבדים, אך יעמוד על זכויות המשרתים. איזנקוט רומז לפרסומים, שלפיהם דו"ח ועדת לוקר בנושא תקציב הביטחון יכלול פגיעה באנשי הקבע ובכך מדגיש שלא ייתן יד לפגיעה בהם.

 

שלשום הגיש אלוף (מיל') יוחנן לוקר את הדו"ח של הוועדה בראשותו לראש הממשלה בנימין נתניהו. עם זאת, הדו"ח לא פורסם לציבור אלא יפורסם רק בעוד שבועיים. ב"כלכליסט" דווח כי לפי ההערכה שבדו"ח מומלץ להעלות את תקציב הביטחון ל-58 מיליארד שקל. הנקודה החשובה ביותר בדו"ח היא אנשי הקבע, שתכלול שינוי בהסדרי הפנסיה שלהם.

רב-אלוף גדי איזנקוט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רב-אלוף גדי איזנקוט(צילום: AFP)
 

"אני נכון לשינויים מרחיקי לכת בצה"ל, אך לא אתן יד לפגיעה במשרתי הקבע, שבחרו להקדיש את חייהם למען ביטחון ישראל והבטחת קיום המדינה", כתב איזנקוט באיגרת. "חלק מהמלצות ועדת לוקר הן בעקבות עבודות מטה שנעשו בצה"ל והן מצויות בבחינה במסגרת התוכנית הרב-שנתית. בכוונת צה"ל ללמוד את ההמלצות לעומקן".

 

לפי הפרסום שלשום בערוץ 2, בין ההמלצות של דו"ח לוקר ביטול פנסיית הגישור של אנשי הקבע וקבלת מענק חד-פעמי של מאות אלפי שקלים בהתאם למשתנים שונים כמו בתקופה שבה שירתו ביחידה קרבית אם בכלל.

 

השינוי המסתמן יחול על מרבית אנשי הקבע המשרתים כיום שטרם עברו את גיל 35, וכך ניתן יהיה לפרוש בגיל צעיר יותר לקראת גיל 30 או בגיל 40. בנוסף, אגף השיקום במשרד הביטחון, שמטפל בעשרות אלפי נכים ומתוקצב במיליארדי שקלים, יטפל אך ורק בחיילים שנפצעו בפעילות מבצעית.

 

איזנקוט יצא נגד הפרסומים וטען כי הם יצרו גל שמועות מיותר בצבא שאין מקורו בצה"ל. "עוצמתו של צה"ל נשענת על איכות ההון האנושי שבו ובמרכזו עומד מערך הקרב".

 

בדבריו הוא רומז למלחמה של ממש בין בכירי מערכת הביטחון לבכירי האוצר בקרב השנתי על תקציב הביטחון. "לצה"ל אין ועד עובדים וגם לא זכות לשביתה. לפיכך, עלינו המפקדים מוטלת האחריות הכבדה לדאוג לאנשינו בצורה הוגנת וראויה".

 

"רוצים בצבא אנשים מליגה ד'?"

גורמים בצה"ל מדווחים על רוחות שליליות שמנשבות בימים האחרונים בקרב משרתי קבע, בעיקר עורפיים, שצפויים להיפגע בעקבות הכרסום הניכר הצפוי בתנאי הפנסיה. "אנשי הקבע לא מבינים איך הפכנו להיות אויבי העם ולא מבינים מה רוצים מחיינו", אמרו קצינים עורפיים. "איך יכול להיות שרוצים שצה"ל ינצח במלחמה, יפנה שלג ויטפל בדרוזים ויישאר עם האנשים הכי טובים? תסתכלו מה קרה במשטרה שאין מאחוריה ציבור. רוצים שיישארו בצה"ל אנשים מליגה ד'?"

 

עוד קבלו: "אין לנו זכות לשרוף צמיגים בכיכר רבין. מצפים שנהיה הסמן הימני של כל מדינת ישראל, אנשים כמו חג'בי בשירות הציבורי מעולם לא היו הולכים הביתה. זו שיחת היום בצבא".

 

תסכול נוסף שצף בקרב המשרתים נוגע לאיפול שהטיל ראש הממשלה על מסקנות הדו"ח, מה שגרם לגל שמועות על גורלם ועתידם של אנשי הקבע. "בושה שאנו צריכים להיאבק כאחרוני הפועלים", אמרו קציני קבע בשנות ה-30 לחייהם. "פעם קצינים התחתנו על מדים כמו דן חלוץ, בגלל גאוותם בצבא, והיום אנשי קבע מחליפים לאזרחי לפני שיוצאים מהבסיס כי הם מתביישים מתגובות ברחוב. נותר לנו רק הכבוד שלנו וגם את זה רוצים לקחת לנו".


פורסם לראשונה 08/07/2015 20:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתייצב לצד אנשי הקבע
צילום: רויטרס
מומלצים