שתף קטע נבחר

המג"ד שהורשע: לא מסוגל להתנצל בפניה

בקול חנוק ניסה המג"ד שהודח והורשע בהתנהגות בלתי הולמת, סא"ל לירן חג'בי, לשכנע את השופטים לא להוריד את דרגתו. "די, גם אחרים חצו קו", אמר. נציג התביעה: "מעשיו כלפי מאי פאטל פסולים ופליליים. זו לא מעידה חד-פעמית"

 

 

סא"ל לירן חג'בי ניסה היום (ה') לשכנע את השופטים לא להוריד את דרגתו בעקבות הרשעתו בחמישה סעיפים של התנהגות בלתי הולמת, חלקם בעלי אופי מיני כלפי חיילת פקודה שלו, מאי פאטל . בסיום דיון הטיעונים לעונש אמר חג'בי כי הוא "לא מסוגל להתנצל" בפני המתלוננת. אלוף יוסי בכר העיד לטובתו בדיון, ומח"ט גבעתי, אל"מ עופר וינטר, התייצב אף הוא לצדו.

 

"אני יודע איפה לא הייתי בסדר, חציתי קו כמפקד וחרגתי מהנורמה המקובלת. אני מביע חרטה רבה על כך", אמר חג'בי בבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב. "האירוע הראשון שלי כלוחם היה ב-99' בלבנון, שם איבדתי חיילים חברים, והאירוע האחרון היה בצוק איתן שם לא נהרגו לי חיילים".

 

לדברי חג'בי, "כל אחד נתן ביס - החברה נתנה ביס, התקשורת נתנה ביס בלי קשר לעובדות והאלוף נתן ביס כשהדיח אותי. אני מבקש לומר 'די, גם אחרים חצו קו'. המחירים שאני משלם כבדים מנשוא. אני לא מפחד מכלום ואני יודע לקחת אחריות על החלטות שגויות שלי. אני גם לא מפחד להתנצל והייתי מתנצל בפני המתלוננת לולא היה מסע פרסום פוגעני נגדי לא מידתי ושקרי, אבל אני לא מסוגל להתנצל בפניה".

המתלוננת מאי פאטל, הבוקר בבית הדין (צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר
המתלוננת מאי פאטל, הבוקר בבית הדין(צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות")

חג'בי. התחבק עם קציני גבעתי שבאו ללוותו (צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר
חג'בי. התחבק עם קציני גבעתי שבאו ללוותו(צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות")

חג'בי הטיח בשופטים כי הקרב האחרון שלו הוא על דרגתו: "אני אוהב את העם הזה וגם את החיילים שלי. היה לי מביך לראות את מכתבי ההערכה שהוצגו עליי. לקיחת הדרגות לא תפגע בי כלכלית כי אני כבר לא מפקד, והן מסמלות שנים - מציר כיסופים, נצרים, לבנון ועזה. הן מסמלות חיילים. גם אם תיקחו לי את הדרגות לא תיקחו את מה שעשיתי".

 

המג"ד לשעבר אמר זאת כשקולו נחנק, ובתום הדיון יצא נרגש והתחבק עם קציני גבעתי שבאו ללוות אותו. נציגיה של פאטל מחו על כך שסירב להתנצל: "המעשים שלו מחייבים התנצלות בפניה. מאי שנכנסה לצה"ל לשרת את מדינתה זו לא אותה מאי שיצאה מהצבא". לדברי באת כוחה, "המוסריות של הצבא מתחילה בהתנהגות של המפקדים. חג'בי הניף את ידו בדיון בתנועה לעבר פטאל, תוך שהוא סרב להתנצל".

 

פאטל התלוננה כי סא"ל לירן חג'בי הטריד אותה מינית ובחרה בזמנו להיחשף בשמה ותמונתה ולצאת נגד עסקת הטיעון. במסגרת עסקת טיעון סא"ל חג'בי הורשע בחמישה סעיפים של התנהגות שאינה הולמת. הבוקר פורסם ב"ידיעות אחרונות" שמפקד חטיבת גבעתי, אל"מ וינטר, ביקש מבית הדין הצבאי להתחשב בעונשו של חג'בי. במקביל הוא זכה לעדות אופי מאלוף יוסי בכר ומשורה של קצינים זוטרים. בתגובה פנתה פאטל לרמטכ"ל ואמרה: "מפליא שמפקד חטיבת גבעתי לא טרח במשך כל השנה האחרונה להתעניין בשלומי, אך יוצא מגדרו להגן על המג"ד".

אלוף יוסי בכר. לצד חג'בי (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
אלוף יוסי בכר. לצד חג'בי(צילום: יואב זיתון)

מכתב התמיכה של אל"מ וינטר בחג'בי ()
מכתב התמיכה של אל"מ וינטר בחג'בי
 

בדיון עצמו אמר נציג התביעה הצבאית: "נעתור במשותף עם ההגנה לעונש מאסר מותנה ופיצויים של 5,000 שקלים שהועברו כבר למתלוננת. בנוסף, נדרוש שחג'בי יורד בדרגה אחת לפחות. נוכח הרגישות שביחסים בין מפקדים לפקודים והצורך לשמור על אמות מידה ביחסים אלה. עבירת ההתנהגות שאינה הולמת מכסה מגוון עבירות והמשותף להם הוא הצורך בשמירה על התנהגות ראויה מתד מפקדי צה"ל".

 

"מקריאת עובדות כתב האישום ברור וזועק שרצף המעשים שביצע הנאשם בשתיים מפקודותיו היו בעל אופי מיני", אמר נציג התביעה הצבאית. "התנהגות חג'בי כלפי המתלוננת היא פסולה ופלילית. הענישה שמתאימה לנאשם היא בגין מהות המעשים. להתנהגות חג'בי אין מקום בקרב קציני צה"ל. מפקד מעז לשלוח לחיילת תמה שלו בשירות חובה עשרות SMS'ים ומעז לחבקה ולנשקה על שפתייה ללא הסכמתה. אין מדובר במעידה חד פעמית או בהתנהגות קצרת מועד. אלו מעשים שכוונו כלפי שתי פקודות שונות. מעשי חג'בי פוגעים באופן מוסרי בעוצמת צה"ל. מעשיו הובילו אותו מאיגרא רמה לבירה עמיקתא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות"
פאטל וחג'בי
צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות"
מומלצים