שתף קטע נבחר

קרלובי וארי: צל"ש לאיריס זכי הישראלית

הסרט התיעודי "חפיפה" של איריס זכי זכה לציון לשבח משופטי פסטיבל הקולנוע היוקרתי בקרלובי וארי שבצ'כיה. הבמאית צילמה את ההתרחשויות תוך כדי עבודתה במספרה חיפאית ובה גילויי ידידות בין נשים יהודיות וערביות. "הסרט מוקדש לאנשים שמאמינים בדו-קיום ולנשים", אמרה

"חפיפה" (""Woman In Sink), סרטה התיעודי של הבמאית הישראלית איריס זכי זכה בציון לשבח בפסטיבל קרלובי וארי ה-50, שננעל אתמול בלילה (שבת) בעיירת הנופש והספא הצ'כית המצועצעת.

 

"חפיפה" מתעד מספרה חיפאית, אותה מנהיגה ערביה נוצריה, החל משנות ה-80, והפך לבועה של דו-קיום. הלקוחות, יהודיות וערביות הפכו לחברות טובות, שנוהגות לבלות ולחגוג יחד שמחות. בנאום התודה, אמרה זכי: "הדרך היחידה להביס גזענות ופחד הם חיים משותפים. הסרט שלי מביע תקווה לדו-קיום של ערבים ויהודים. אני מקדישים את הסרט לאנשים שמאמינים בדו-קיום ולנשים".

 

 

כדאי לציין, שזכי ביימה את הסרט וערכה את הראיונות עם הנפשות הפועלות, בעודה עובדת במספרה וחופפת את ראשי הלקוחות. ואילו "פרינסס" סרטה העלילתי של טלי שלום עזר, שהתחרה במסגרת "הפורום לסרטים עצמאים", יצא מטקס הסיום בידיים ריקות. חבר השופטים העדיף את "טאנג'רין" האמריקאי.

 

בתחרות הראשית התחרו 13 סרטים, והזוכה הגדול "הוא בוב והעצים" האמריקאי, שקטף את פרס גלובוס הקריסטל. "בוב והעצים" אותו ביים דייגו אונגרו, עוסק בגבר חובב עצים בשם בוב, שהתחתן בגיל 19, מגדל עם אשתו שלושה ילדים ושני כלבים. אונגרו, התקשה להסתיר את הפתעתו, ואמר בנאום התודה: "זאת כזאת הפתעה. פשוט מדהים. עשינו את הסרט בלי כסף. יום אחד חיפשתי כסף בכיס שלי ושל אשתי כמה דולרים, וככה התחלנו את עשיית הסרט".

 

בוב טראסוק במרכז. גלובוס הקריסטל בידיו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בוב טראסוק במרכז. גלובוס הקריסטל בידיו(צילום: AFP)
 

לבמה עלה גם כוכב הסרט בוב טראסוק, שהוא והסיפורים המרתקים שלו העניקו לאונגרו את ההשראה לתסריט. "מעולם לא שיחקתי לפני כן, מעולם לא עזבתי את ארצות הברית ומעולם לא היה לי דרכון", התוודה טראסוק.

 

בטקס הסיום החגיגי, שכרגיל שילב הומר צ'כי משובח ורגעים מרגשים, נכחו הארווי קייטל (שסרטו החדש "נעורים" שליקט פרס חביב הקהל), אייקון הקאמפ הפולחני אודו קיר (המוכר מסרטי אימה מחד ומסרטי ריינר ורנר פאסבינדר, לארס פון טרייר ואנדי וורהול מצד שני) והבמאי הדרום-קוריאני קים קי-דוק, שחשף בקרלובי וארי את סרטו החדש "Stop", המתרחש בעקבות האסון הגרעיני בפוקושימה, יפן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים