שתף קטע נבחר

איראן: רוצים להתגרש? רק אחרי טיפול זוגי

המדינה מודאגת מהעלייה במספר המתגרשים ומחייבת זוגות שרוצים להתגרש לפגוש יועץ, שיוכל לזמן אותם למפגשים נוספים ולהעביר את ההחלטה לשופט: "הייעוץ יחזק את יסודות המשפחה וישכין שלום בית"

זוג בטהרן. אחד משלושה זוגות מתגרש בבירה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זוג בטהרן. אחד משלושה זוגות מתגרש בבירה(צילום: רויטרס)

חוק חדש באיראן מחייב זוגות שרוצים להתגרש ללכת קודם לייעוץ זוגי בחסות המדינה - הצעד האחרון בניסיונותיה של הרפובליקה האיסלאמית לבלום את העלייה במספר המתגרשים.

 

עוד חדשות בעולם:

כלת נובל לשלום בת 18: פתחה בי"ס לפליטות

לא רצה לשלם על מזוודה, לבש כל בגדיו וקרס

"מבצעי הטבח בסרברניצה - אנשים בלי נשמה"

 

"אישור גירושים בהסכמה הדדית ללא ייעוץ אסור", אמרה פרמיאן גוואם, ראש מחלקת העבודה הסוציאלית במערכת המשפט. "בלי ההליך הזה לא יתאפשר להעניק גירושים בהסכמה", ציינה גוואם.

 

"מטרת הייעוץ היא להפחית את מספר המתגרשים", הוסיפה. לדבריה הייעוץ נועד "לחזק את יסודות המשפחה, למנוע עלייה בסכסוכים משפחתיים ולנסות להשכין שלום בית ופיוס".

 

אחרי מפגש אחד היועץ מטעם המדינה צריך להעריך אם לכל אחד מבני הזוג יש הפרעות בהתנהגותו או באופיו. אם כן הוא יכול לזמן אותם למפגשים נוספים, ולהחליט אם לערב שופט שיאשר את בקשת הגירושים או ידחה אותה. הסיבות שמציינת המדינה לגירושים הן היעדר תשוקה, התערבות של המשפחה בחיי הנישואים, אלימות והתמכרות לסמים.

 

שיעור הגירושים באיראן עלה בשנה שעברה ל-21%. בערים הגדולות המספרים גבוהים יותר: אחד מכל שלושה זוגות בטהרן מתגרש, ובשנה שעברה התגרשו יותר מ-30 אלף זוגות. בצפון העיר, שבו התרבות המערבית מורגשת יותר, שיעור

המתגרשים גבוה מ-40%. יותר מ-90% מהגירושים הם בהסכמה.

 

המנהיג העליון עלי חמינאי, שרוצה שמספר התושבים בארצו (קרוב ל-80 מיליון) יוכפל עד 2050, קרא בשנה שעברה לנקוט צעדים חדשים כדי להעלות את שיעור הילודה. מאז הממשלה הפכה מדיניות ממשלתית קודמת כדי לפקח על שיעור הילודה, וביטלה סבסוד של אמצעי מניעה וניתוח לכריתת צינור זרע. בינואר אף השיקה אתר שידוכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"אישור גירושים בלי ייעוץ אסור"
צילום: רויטרס
מומלצים