שתף קטע נבחר

סוף עידן: eBay ופייפאל נפרדות סופית

eBay ופייפאל כבר אינן יחד. חברת התשלומים הגדולה בעולם שנרכשה על ידי ענקית המסחר באינטרנט eBay, תיסחר ממחר בנפרד בבורסה - מהלך שמאז פרסומו הביא לזינוק ערך החברות ב-20 מיליארד דולר. מהן הסיבות לכך, וכמה כסף צפויים בעלי המניות להרוויח מהמהלך?

ככה מציפים ערך: ענקית המסחר באינטרנט, eBay הודיעה לפני כשנה על כוונתה לפצל (spin off) את שירות התשלומים PayPal. עכשיו זה קורה - החל ממחר תיסחר פייפאל בנפרד, כאשר בעלי מניות eBay יזכו לקבל מניות בפייפאל, ויחזיקו למעשה בשתי החברות. כאשר על פניו מדובר בעסקה לא רעה בכלל.

 

עוד בשוק ההון

למדריכי השקעות של מהון להון, מדריכים פיננסים

הכירו: כלי המסחר שעומדים לרשות המשקיע

 

עם ההודעה על הכוונה לפצל את פייפאל, נסחרה מניית eBay במחיר של כ-50 דולר למניה, שביטא שווי של 60 מיליארד דולר. עכשיו, רגע לפני הפיצול היא במחיר של 66 דולר ובשווי של מעל 80 מיליארד דולר - כאשר הצפת הערך הזו מיוחסת בקרב האנליסטים בעיקר לפיצול החברות. הרציונל בפיצול בענקית המסחר האינטרנטי ובפיצולים באופן כללי, הוא פשוט - לחברה יש פעילויות שלא מקבלות את ערכן המלא וכאשר מפוצלות הפעילויות לחברות נפרדות ניתן להעריכן מחדש בתמחור נכון יותר.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

השווקים הפיננסים אוהבים חברות ברורות, עם פעילות בסיסית ולא פעילויות מעורבבות, או קשרים בין-חברתיים. השוק "קונס" חברות המתחזקות מספר פעילויות ופעילויות שאינן קשורות אחת לשנייה. פייפאל היא תמיד היתה פייפאל, ותמיד eBay שלטה בה, אבל השוק לא ידע איך לאכול את החיה המוזרה הזאת - פעילות סחר באינטרנט שפיתחה תוך כדי תנועה את שירות התשלומים האינטרנטי גדול ביותר בעולם. לכן השוק נתן דיסקאונט (מחיר נמוך מהשווי האמיתי) לפעילות החבויה הזו, ועכשיו רגע לפני הפיצול הדיסקאונט הזה נמחק.

 

לא רק eBay

התהליך של הצפת הנכסים החבויים עומד להתרחש גם בסימנטק, חברת אבטחת המידע מהגדולות בעולם, וב-HP חברת המדפסות והמיחשוב מהמובילות בעולם. כולן צופות להשבחה, אבל צריך לזכור שלא תמיד זה פועל, בסופו של דבר - מעבר להצפת החברה החבויה, עליה גם לספק את הסחורה, ובינתיים פייפאל עושה זאת ומבחינתה דווקא הפיצול הופך אותה לחזקה יותר בתחום פעילותה.

 

פייפאל מאפשרת תשלומים דרך האינטרנט. אבל כאשר היא היתה תחת החסות של חברת האם, פיפאל לא ממש יכלה לפנות למתחרות של eBay. עכשיו היא יכולה. בנוסף, עכשיו היא גם עשויה להיות יעד לרכישה. עד עכשיו בתוך eBay היא היתה חלק אינטגרלי מעקית המסחר האינטרנטי והיה מסובך לפרום את החבילה בשביל רוכשת פוטנציאלית. עכשיו זה קל - חברה נפרדת, ועל פי האנליסטים עשויה להיות אטרקטיבית לגופים לא מעטים.

 

גם eBay אגב, על פי הדיווחים עשויה להיות יעד לרכישה, כשבין הרוכשות הפוטנציאליות - עליבאבא הסינית שהונפקה לפני עשרה חודשים בבורסה האמריקאית ונסחרת בשווי של 210 מיליארד דולר.

 

הפיצול הצפוי כבר התבטא במחירי המניה כפי שציינו - לטובה, אבל מה יהיה רגע אחרי? שאלה הזו מחייבת הכרה וניתוח התוצאות של שתי החברות. eBay עצמה (זירת המסחר) היא חברה שצופה לצמוח בהכנסות ב-3%-5% בשנה (כך על פי ציפיות החברה המופיעים בדוחותיה). היקף הכנסות מסתכם בקצב שנתי של כ-17 מיליארד דולר, והרווח הצפוי על פי  התחזית שסיפקה הנהלת החברה עומד על כ-2.2-2.3 מיליארד דולר (1.75 דולר למניה).

 

פייפאל לעומתה מוכרת בקצב של כמעט 9 מיליארד דולר והיא צופה צמיחה של 15%-18% בהיקף הפעילות השנתי. הרווח הצפוי על פי תחזית ההנהלה קרוב ל-1.5 מיליארד דולר (1.25 דולר למניה). אמנם כל אחד יכול לנסות ולהעריך את שווי החברות רגע אחרי הפרידה, אולם המסחר המוקדם בוול-סטריט מאפשר להעריך בזהירות את הצפוי. במסחר בימים האחרונים על מניות עוקבות מניות פייפאל עתידיות, נסחרת פייפאל בכ-40 מיליארד דולר כאשר השווי הכולל של החברה כולה הוא 80 מיליארד דולר. מה שלכאורה משאיר ל-eBay שווי דומה - 40 מיליארד דולר. האם הגירושין בין 2 החברות יהיה נכון גם בעתיד? זאת נדע בימים הקרובים.

 

הכותבת נמנית על מערכת מהון להון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נפרדת סופית מ-PayPal
צילום: shutterstock
מומלצים