שתף קטע נבחר

צילום: טל שחר, AFP, אלעד גרשגורן, אביהו שפירא

חשש מדו"ח לוקר: "אפשרות שניזרק הביתה"

נגד בצריפין רואה את דו"ח ועדת לוקר כ"מכה קשה לצה"ל" ומתחרט: "אם הייתי יודע שזה מה שיקרה, לא הייתי חותם קבע". קצין בחטיבת חי"ר: ויתרתי על נוחות, אסור לפגוע בנו. דן שיתגייס לשריון טוען שקיצור שירות החובה לשנתיים יהיה קצר מדי וניב לא יהיה מוכן לעשות שנה נוספת ללא תנאי קבע

הקרב בין מערכת הביטחון וצה"ל מול מסקנות ועדת דו"ח לוקר כבר בעיצומו לאחר פרסום ההמלצות, אך כיצד יושפעו קצינים, נגדים וחיילים לעתיד? הדעות חלוקות. נגד שמשרת באחד מבסיסי ההדרכה בצריפין סיפר כי הדו"ח הפך לשיחת היום ולטענתו מדובר במכה קשה לצה"ל. "כולם ממורמרים ומתוסכלים מהאפשרות שניזרק הביתה", אמר הנגד שמשרת בצבא כבר יותר מ-15 שנה. "אם הייתי יודע בדיעבד שזה מה שיקרה, יכול להיות שלא הייתי חותם קבע ויוצא לאזרחות".

 

עבור הנגד, המלצות דו"ח לוקר יפגעו בפנסיה שלו. לפי ההמלצות, פנסיית הגישור תוענק רק לקצינים שמילאו תפקידי לחימה. הביטול לגבי השאר יחול רק על מי שגילם נמוך מ-37. הנגד בן 35 ואם הדו"ח יאומץ, הוא לא יהיה זכאי לפנסיה ויקבל מענק חד-פעמי.

"כשחתמתי קבע הסכמתי לעבוד הרבה שעות ואם משכורת סבירה מתוך מחשבה שאצא לפנסיה בגיל מוקדם. עכשיו מנסים לשנות את תנאי השרות. אני נשוי עם שתי ילדות וצריך לחשוב מה אעשה אם יחליטו לפטר אותי", אמר הנגד.

 

סרן דניאל, מפקד פלוגה באחת מחטיבות החי"ר, לא ייפגע מההמלצות אבל הוא מזהיר משינויים מרחיקי לכת. "יש הרבה 'שומנים בצה"ל', אבל הם לא נמצאים במערך הלוחם", אמר הקצין בן ה-26. "אם מקצצים, אסור שזה יפגע בלוחמים שמוכנים להקריב את חייהם למען המדינה. הדיבורים על פגיעה בפנסיה לא מוסיפה לצבא הרבה כבוד".

 

לדברי דניאל, "מי שמשרת בקבע מוותר על נוחות בגיל צעיר. בזמן שחברים שלי השתחררו ומשתכרים עכשיו פי שלושה ממני, אני ויתרתי על הדבר דברים. אני וחבריי זכאים לכך שהמדינה תחזיר לנו תמורה הולמת ותיתן לנו כבוד. ללא הטבות כלכליות ותנאי פנסיה מועדפים, אנשים איכותיים לא יישארו בצבא".

 

"להאריך שירות מעבר לשנתיים תמורת אותם תנאים - לא הוגן"

אחת ההמלצות הנוספות שעולות מדו"ח לוקר הוא קיצור שירות החובה לשנתיים. עבור דן גורביץ' מגבעתיים, שעומד להתגייס לחיל השריון, מדובר בצעד לא נכון. "שנתיים זה זמן קצר מדי לטעמי ויביא לכך שהטירונות וההכשרה המקצועית יסתיימו מהר. אסור לשכוח שאנשים לומדים כיצד להשתמש בנשק ולהגן על המדינה", הסביר גורביץ'.

"שנתיים יעברו מהר מדי". ניב משולם (צילום: לימור היב) (צילום: לימור היב)
"שנתיים יעברו מהר מדי". ניב משולם(צילום: לימור היב)

אסור לקצר את השירות. גורביץ' ()
אסור לקצר את השירות. גורביץ'

גורביץ', בן 19 מגבעתיים, עשה מכינה קדם צבאית ומחכה לגיוסו. לשאלה אם יוצע לו להאריך שירות מעבר לשנתיים תמורת הטבות, השיב הצעיר כי היה עושה זאת יותר לתחושה אישית.

 

עם זאת, דו"ח לוקר מציין כי רק במקרים בודדים תתאפשר הטבה ללוחמים בחטיבות חי"ר לשרת את השנה השלישית תמורת שכר מתגמל. ניב משולם, בן 18 מהוד השרון, מחכה לגיוסו בנובמבר וכבר אומר שלא יסכים לזה.

 

"הארכת השירות באותם תנאים זה דבר לא הוגן. מי שמתגייס כעת ומשרת שנתיים ושמונה חודשים מקבל שכר קבע לארבעה חודשים נוספים אם הוא בוחר בכך", אמר משולם שמבלה את זמנו כעת בארגון "נוער לתת".

 

ניב מחכה לראות לאן ישובץ ומקווה לשרת בקרבי. לגבי קיצור השירות לשנתיים, גם הוא חושב שהשירות יהיה קצר מדי. "השירות הוא חוויה, כמו בתיכון. אתה חווה מחזורים של אנשים חדשים. שנתיים ושמונה נראה לי אחלה, אבל שנתיים זה נראה לי יעבור מהר מדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיצור השירות - טעות. גורביץ'
מומלצים