שתף קטע נבחר

ישראל עונה לאירופה: הפסיקו לממן ארגונים הפועלים נגדנו

על רקע הגינוי של האיחוד פנתה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי לשרי חוץ ושגרירים וטענה: אתם משקיעים 200-100 מיליון יורו בשנה בדה-לגיטימציה. בפירוט שהגישה להם: מיליונים ל"שוברים שתיקה" ו"בצלם" ו"קואליציית נשים לשלום". חוטובלי הזהירה: אם המימון לא ייפסק - נעצור אותו בחקיקה

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
רק אתמול (ב') פרסמו שרי האיחוד האירופי הודעה חריפה המגנה את מדיניות ישראל בשטחים, וכעת זהו תורו של משרד החוץ לתקוף בחזרה: ישראל דורשת ממדינות האיחוד להפסיק להעביר מימון לארגונים שלטענתה פועלים לדה-לגיטימציה שלה במסווה של ארגוני זכויות אדם. במשרד החוץ טוענים שעל פי הנתונים שבידם מעבירות ממשלות אירופה מדי שנה בין 100 ל-200 מיליון יורו לארגונים כאלה - במישרין או באמצעות קרנות - ומציגים טבלה מפורטת בנושא.

 

למסמך של משרד שמפרט את מימון העמותות - לחצו כאן

 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מקיימת בימים אלה מרתון פגישות עם שרי חוץ אירופים, סגני שרי חוץ ושגרירים, והציגה לכל אחד מהם הוכחות לכאורה שלפיהן הממשלות שלהם העבירו סיוע כספי לארגונים אנטי-ישראליים מובהקים, שלדבריה מקדמים את תנועת החרם על ישראל, "משחירים את פניה בעולם, מאשימים אותה ישראל בטיהור אתני, אפרטהייד ופשעי מלחמה; שוללים את זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית, קוראים להעמיד לדין את ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ותומכים בזכות השיבה". לדברי סגנית השר חוטובלי, חלק מהארגונים האלה מזוהים ותומכים בפעילות של ארגוני טרור.

 

בין השאר נפגשה חוטובלי עם שר החוץ ההולנדי ברט קונדרס, סגן שר החוץ הספרדי והשגרירים של שבדיה, האיחוד האירופי, בריטניה, דנמרק ושוויץ. לטענת חוטבלי, היא הציגה בפניהם מסמכים מפורטים שנאספו בין השאר על ידי משרד החוץ וארגון NGO מוניטור, המצביעים על הזרמת הכספים. היא הדגישה בפניהם שישראל רואה כחציית קו אדום תמיכה בארגונים המערערים על זכות קיומה של ישראל, פועלים למימוש זכות השיבה ומבקשים להוציא דיבה על חיילי צה"ל.

במקביל הנחתה חוטובלי את כל שגרירי ישראל באירופה לפנות למשרדי החוץ השונים ולדרוש ממדינות אירופה להגביר את הפיקוח על הכספים שהן מעבירות לארגונים אלה כדי לוודא שהכסף מגיע אכן לנושאים של זכויות אדם ולא לדה לגיטימציה בישראל.

 


 

חוטובלי מאיימת שאם המהלך הדיפלומטי ייכשל, לא יהיה מנוס מלקדם חקיקה נגד העברת מימון ממשלות זרות ל"ארגוני דה-לגיטימציה", דוגמת חוק "סוכן זר" האמריקני.

 

לטענת סגנית השר חוטובלי, אלה חלק מההשקעות האירופיות בארגונים המדוברים בשנים האחרונות:

 

* ארגון "זכויות האדם והמשפט ההומניטארי הבינלאומי", הפועל מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת ביר זית, קיבל 10.5 מליון דולר מממשלות דנמרק, שבדיה, שוויץ והולנד. הם נועדו לממן בשנים 2016-2014 24 ארגונים פוליטיים הפעילים בסכסוך הישראלי-פלסטיני, בהם: מי מרוויח מהכיבוש, אל חאק, בדיל, סביל, בצלם, רופאים למען זכויות אדם, עדאללה, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, במקום ועוד.

 

* ב-2014 העבירו ממשלות גרמניה, שבדיה, נורבגיה והאיחוד האירופי 415,741 שקל לארגון "קואליציית נשים למען שלום", ארגון הקורא לחרם ולהפעלת סנקציות בינלאומיות על ישראל, דוחף למשיכת השקעות וסירוב לשיתוף פעולה כלכלי ותרבותי. הארגון קורא למתן דין וחשבון על פשעי מלחמה שבוצעו על ידי ישראל .

 

* הולנד העבירה בשלוש השנים האחרונות 13 מיליון שקל לעמותות מי מרוויח, מרכז למידע אלטרנטיב, אל חק, קואליציית נשים למען שלום, אל מזן.

 

* דנמרק העבירה בשלוש השנים האחרונות 23 מיליון שקל לשוברים שתיקה, בדיל, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם וגופים פלסטינים נוספים.

 

* שוויץ העבירה בשלוש השנים האחרונות 5 מליון שקל למרכז למידע אלטרנטיבי, זוכרות, Terrestrial Jerusalem, Applied Research Institute, Jerusalem ARIJ, NRC.

 

* ספרד העבירה בשלוש השנים האחרונות 3.8 מליון שקל לשוברים שתיקה, קואליציית נשים למען שלום, מרכז למידע אלטרנטיבי, ו-NOVA - ארגון BDS ספרדי.

 

* בריטניה העבירה 12 מליון שקל בשנים 2011-2008 לשוברים שתיקה, יש דין, גישה, במקום, Terrestrial Jerusalem; ומשפט ללא גבולות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים