שתף קטע נבחר

טבע רוכשת חטיבה באלרגן האירית ב-40.5 מיליארד דולר

עסקה היסטורית: החטיבה הגנרית של אלרגן נרכשת על ידי טבע תמורת 40.5 מיליארד דולר. אלרגן עצמה נסחרת לפי שווי של 121 מיליארד דולר ואת הרבעון הראשון של השנה היא סיימה עם מכירות של כ-4.2 מיליארד דולר. בתגובה, מניית טבע מזנקת בכ-8% ומיילן צונחת בטרום מסחר ב-13%

טבע רוכשת את החטיבה הגנרית של אלרגן האירית (Allergan) ב-40.5 מיליארד דולר. רכיב המזומן יעמוד על 33.75 מיליארד דולר והיתרה במניות טבע – 6.75 מיליארד דולר, שמהוות פחות מ-10% ממניות טבע.

 

בכך, טבע תוותר על רכישת המתחרה מיילן. עם חידוש המסחר בבורסת תל אביב, מניית טבע מזנקת בכ-8%. שווי השוק של טבע קופץ ב-25 מיליארד שקל - החברה נסחרת לפי שווי שוק של 256 מיליארד דולר

 

גם בניו יורק בטרום המסחר זינקה טבע ב-12% אך מיילן לעומתה, צללה ב-13%.

 

כתבות נוספות בנושא טבע:

 

טבע עצמה צופה כי העסקה תהיה רווחית באופן מיידי מבחינת הרווח למניה ותהיה רווחית ברמה הדו ספרתית ברווח למניה החל מ-2016, ותעלה בכ-20% אחרי שנתיים מסגירת העסקה. העסקה אושרה פה אחד על ידי הדירקטוריונים של טבע ואלרגן וצפויה להיסגר ברבעון הראשון של 2016.

"עסקה זו עולה בקנה אחד עם יעדיה האסטרטגיים של טבע הן בתחום הגנרי והן בתחום תרופות המקור," אמר ארז ויגודמן, נשיא ומנכ"ל טבע. "באמצעות הרכישה של חברת הגנריקה הגלובלית של אלרגן, אנו נבנה תשתית חזקה לצמיחה ארוכת טווח ובת קיימא, המבוססת על יכולות מובילות בגנריקה ועל צבר מוצרים מהשורה הראשונה בעולם אשר יאיץ את יכולתנו לבנות פורטפוליו מוצרים ייחודי בתחום הגנרי, בתרופות המקור ובשילוב שביניהם".

 

"פורטפוליו התרופות והמוצרים הגנריים של שתי החברות משלימים זה את זה, ומספקים לטבע צמיחה איכותית ורווחיות משופרת, כמו גם את קנה המידה והמשאבים להרחבת יכולותינו בתחום תרופות המקור".

 

מי זאת אלרגן?

רכישת אלרגן על ידי טבע - עסקה שלוותה על ידי בנק ברקליס ו-Greenhill & Co, אמורה להגדיל את מחזור המכירות של טבע בתחום הגנרי ב-6.6 מיליארד דולר ותקנה לה את היתרונות לגודל שאותן ביקשה להשיג ברכישת מיילן – ניסיון שנכשל לפי שעה.

 

חשוב להזכיר, כי רכישת עסקיה הגנריים של אלרגן הייתה אופציה מועדפת מבחינתו של ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, שניסה מיד עם היכנסו לתפקיד לרכוש אותה כבר בפברואר2014 ועוד לפני שאקטוויס השלימה את רכישת אלרגן. אולם אקטוויס דחתה באותה עת את ההצעה.

 

עסקיה הגנריים של אלרגן שנסחרת בשווי שוק של 121 מיליארד דולר כוללים 1,000 תרופות שחלקן תרופות גנריות ממותגות, תרופות ללא מרשם רופא וגרסות גנריות של תרופות רבות מכר, בהן, משכך הכאבים Oxycontin והתרופה לטיפול בהפרעת קשב Concerta . כאשר החטיבה הגנרית של אלרגן הייתה השלישית בגודלה בעולם, אחרי טבע עם מכירות של 9.1 מיליארד דולר ב-2014. את הרבעון הראשון של השנה סיכמה אלרגן עם מכירות של כ-4.2 מיליארד דולר

 

במקביל לרכישת אלרגן, עם הודעת החברה על הפסקת המסחר במניה, מנהלת טבע מאבק שליטה על חברת מיילן שמוערכת בשווי דומה. אך כאמור, מאמציה של טבע לרכוש את מיילן הסתבכו ביום חמישי האחרון כאשר קרן חיצונית שהוקמה ע"י מיילן באפריל 2015 במטרה לעצור את ניסיונות הרכישה מצד טבע, רכשה 50% מזכויות ההצבעה בחברה בתמורה סמלית ובכך חסמה בפני טבע אפשרות להשתלטות עוינת.

 

היתרון המשמעותי במהלך רכישת החטיבה מידי אלרגן בהשוואה לעסקת מיילן: שבמקרה הראשון מדובר בעסקה על בסיס הסכמה בין שני הצדדים. "בלומברג" דיווח לפני מספר ימים שאלרגן מבקשת לפצל את עסקיה, ולכן מהלך כזה אינו מצריך מהלך עוין ומאבקים אדירים, כפי שקרה בחודשים האחרונים עם חברת מיילן. 

 

בפועל המהלך מבצר את מעמדה של טבע בשוק הגנריקה העולמי. החברה המתאחדת עשויה להגיע בעתיד לשווי הקרוב ל 100 מיליארד דולר ולהציב את טבע בשורה אחת עם ענקיות הפארמה הבינלאומיות המובילות.

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

לא עסקה מושלמת עבור טבע

אלא שלא כמו בעסקת רכישה במניות רגילה, שבעלי המניות של החברה הציבורית מקבלים את המניות ואין גוף מסוים ששולט, הרי שכאן נמכרת חטיבה של אלרגן ולכן מי שיחזיק בסופו של דבר במניות שיוקצו זו אלרגן עצמה.

 

כאן המקום להבהיר כי זו עיסקה מאולצת עבור טבע שמאבדת מעט מהשליטה שלה בחברה. אם רכישת מיילן היתה מתקיימת, המניות שהיו מוקצות לבעלי מניות מיילן, היו מדללות את בעלי המניות הקיימים, והנהלת טבע היתה הופכת לחזקה יותר. אלא שבמקרה הזה - רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן, ההנהלה של טבע אמנם עדיין הגוף הדומיננטי, אבל פחות. ההנהלה של אלרגן מכירה את עולם התרופות, ויכולה בהחלט לנסות ולהתערב. אולי זה לא יקרה, ייתכן וסביר כי ההתייחסות להשקעה תהיה פיננסית בלבד, אולם הסיכון לאיבוד זהותה של טבע, ולהחלשתה של ההנהלה, קיים.

 

"העסקה בין טבע לאלרגן היא עסקה מעניינת שמתקבלת באהדה גדולה בשוק, גם בגלל שהיא מסירה את חוסר הוודאות ואת האווירה השלילית שנוצרה סביב טבע בעקבות מאבק השליטה במיילן", מציין עדו אגמון, מנהל קרן אביב ביו-אינווסט. "על הנייר, חברת מיילן היתה עשויה להיות תוספת טובה יותר לפורטפוליו של טבע, אבל הצורך בביצוע השתלטות עוינת וההתנגדות הגורפת של הנהלת מיילן למהלך, כולל הפעלת "גלולת הרעל", הפכה את העסקה הפוטנציאלית לבעלת סיכון גבוה מדי, עד בלתי אפשרית".

 

אגמון תוהה מדוע טבע המשיכה להילחם על מיילן ואף רכשה מניות של מיילן בכמיליארד וחצי דולר והגבירה את חוסר הוודאות בקרב המשקיעים כאשר החטיבה הגנרית של אלרגן מועמדת למכירה כבר כשנה. "ככל הנראה לא מדובר בעסקה של הרגע האחרון, אלא עסקה שמתבשלת כבר תקופה ארוכה. לכן לא ברור כל כך למה". אך למרבה האבסורד, כרגע, כשטבע עולה ביותר מ-10% ומיילן נופלת בשיעור דומה - התוצאה היא שטבע עשויה להפסיד מאות מיליוני דולרים דווקא מנפילתה של יריבתה. 

 


פורסם לראשונה 27/07/2015 11:34

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
ארז ויגודמן מנכ"ל חברת טבע
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים