שתף קטע נבחר

לוחם הודח לאחר שהעביר מתנחלים במחסום

החייל, תושב התנחלות בשומרון, התיר למתנחלים לעבור במחסום בגזרת בית אל בניגוד להוראות הצבא. אף שהתנצל על מעשיו הוא יועבר לתפקיד אחר לאחר ריצוי עונש ריתוק של 28 יום לבסיס

 

מחסום צבאי (ארכיון) (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחסום צבאי (ארכיון)(צילום: גיל יוחנן)

לוחם צה"ל בגדוד החרדי נצח יהודה הודח אתמול מתפקידו לאחר שהעביר מתנחלים במחסום בגזרת בית אל בניגוד להוראות. כך דווח הבוקר (ג') בגלי צה"ל.

 

החייל התיר למתנחלים לעבור במחסום בשעה שבה אסרו על כוחות צה"ל לעשות כן, מחשש להסלמה בין מתנחלים לפלסטינים, בין השאר על רקע פיגוע השנאה בכפר דומא ביום שישי לפנות בוקר, שבו נרצח עלי דוואבשה בן השנה וחצי ונפצעו אמו, אביו ואחיו. 

 

החייל מתגורר בהתנחלות בשומרון. הוא התנצל על מעשיו, אך בגדוד ששייך לחטיבת כפיר החליטו להדיחו נוכח חומרת המעשה. מפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף, גזר עליו 28 ימי ריתוק בבסיס, שבסיומם ישובץ ככל הנראה כתומך לחימה במפקדת הגדוד.  

  

באוגדה הצליחו לשמור על שקט יחסי בשטח בין היתר באמצעות עיבוי הכוחות בצירי התנועה ומניעת חיכוך פוטנציאלי בין מתנחלים לפלסטינים במוקדי עימות ידועים. כך למשל בשעת הלווייתו של הפעוט אסרו כוחות הביטחון על ישראלים לנסוע בכביש חוצה שומרון (5).

 

מדובר צה"ל נמסר: "החייל התנהג בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל והפריע לכוחות הביטחון לבצע את משימתם. כתוצאה מכך, הוא הושעה מלחימה ונשפט ל-28 ימי ריתוק על ידי מפקד הגדוד".

  

נצח יהודה, הגדוד החרדי היחיד בצה"ל, פעל במשך שנים בגזרת ג'נין בלבד, בין היתר כיוון שבה לא נדרשים לפנות מאחזים בלתי חוקיים. אלא שלוחמים ומפקדים בגדוד דרשו אשתקד ממפקדי האוגדה לעבור לגזרה אחרת כדי למנוע שחיקה של החיילים באותו מיקום. זאת גם לאחר שהגדוד זכה בהצטיינות אוגדתית על פעילותו נגד תשתיות טרור בצפון השומרון. בסופו של דבר הבקשה נענתה והגדוד פועל מתחילת השנה בגזרת רמאללה. במהלך הריסת בתי דריינוף בשבוע שעבר בבית אל מנעו מראש השתתפות חיילים מהגדוד הזה באבטחת ההריסה, וגם לא במעגל שלישי ככוח מעטפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
(אילוסטרציה)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים