שתף קטע נבחר

האימא שבה לבית הבוער, בנה נרצח: "הצילו"

עדויות השכנים חושפות את הזוועה בדומא, שם על פי החשד הציתו מחבלים יהודים רעולי פנים שני בתים - וברחו. "תצילו אותנו", צעקה האימא - אבל לא הצליחה לחלץ את בנה. ההורים והבן הנוסף נפצעו אנוש, עלי נרצח: "שמענו אותו בוכה". ירי על רכב ישראלי, המשטרה בכוננות שיא

 

"תצילו אותנו, תצילו אותנו", צעקה האימא. היא לא היססה להיכנס אל הבית הבוער, אבל לא הצליחה לחלץ את בנה הפעוט. עלי דוואבשה, רק בן שנה וחצי, נרצח מהשלכת בקבוקי התבערה על ידי מחבלים יהודים לבית בכפר דומא, הוריו ואחיו בן ה-4 נפצעו אנושות, ובבתי חולים בישראל נאבקים על חייהם. השכנים של משפחת דוואבשה בכפר שבשומרון סיפרו על רגעי האימה, לאחר פשע השנאה הלילה, שבעקבותיו תגבר צה"ל את כוחותיו באזור והקפיץ אלפי חיילים מחשש למהומות. היום מובא הפעוט למנוחות.

 

היום בצהריים נורתה אש מרכב חולף ליד כוכב השחר. אין נפגעים, נזק נגרם לרכב הישראלי. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר בסיור בירושלים כי המשטרה נמצאת בכוננות שיא כדי למנוע הפרות סדר ב"יום הזעם" שעליו הכריז חמאס, ועל רקע הטרור היהודי בדומא. הוא הוסיף כי "עם שילדיו נשרפו בשואה צריך לעשות חשבון נפש בזמן כזה".

גופת התינוק, בתחילת מסע הלוויה (צילום: מוחמד	שנאוי) (צילום: מוחמד	שנאוי)
גופת התינוק, בתחילת מסע הלוויה(צילום: מוחמד שנאוי)

ארדן ליד הכותל (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
ארדן ליד הכותל(צילום: רועי ינובסקי)


ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה בדומא (צילום: אליאור לוי) (צילום: אליאור לוי)
ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה בדומא(צילום: אליאור לוי)

"הבן שלי ישן הלילה במרפסת, ופתאום הוא שמע את האבא של הפעוט שנרצח צועק ואומר 'הגיעו, רצחו אותנו'", סיפר ל-ynet אבו בשאר דוואבשה, תושב דומא. "הבן שלי קם וקרא לנו, וכולנו הלכנו לכיוון הבית שנשרף, האבא והאמא היו במרחק 20 מטר מהבית, כשהם על הרצפה ולידם שני רעולי פנים לבושי שחורים, שניסו לרדוף אחרי הבן שלי ולפגוע בו".

 

לדבריו, "כשהבן שלי הרגיש בסכנה הוא עזב את המקום. תוך דקה חזרנו יחד לבית, לקחנו את הפצועים אלינו, וטיפלנו בהם והזעקנו את הצוות הרפואי". אבו בשאר דוואבשה סיפר כי אבי המשפחה, שנפצע אנושות והועבר אחר כך במסוק לטיפול בבית החולים סורוקה, אמר "תביאו את הילד שלי שנמצא, עדיין בתוך החדר'".

 
 

 

 (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
(צילום: חסן שעלאן)

בני משפחת דוואבשה שביתם הוצת (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
בני משפחת דוואבשה שביתם הוצת(צילום: חסן שעלאן)

 (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
(צילום: מוחמד שינאווי)

הילד בן ה-4 שנפצע בהצתה ()
הילד בן ה-4 שנפצע בהצתה

הכפר דומא הבוקר  (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
הכפר דומא הבוקר (צילום: מוחמד שינאווי)

קרוב המשפחה מוחמד דוואבשה תיאר אף הוא את שהתרחש: בשעה 1:50 הלכנו לישון והכול היה שקט. בשעה 2:25 שמענו את צעקות האמא של הפעוט שנרצח כשהיא אומרת 'תצילו אותנו, תצילו אותנו'. הגענו למקום וראינו את הבית עולה באש ולמרות מצבה הקשה של האמא היא ניסתה כל הזמן להציל את בני משפחתה. הצלחנו להוציא את ההורים, אבל לצערי הפעוט נשאר בפנים. ניסינו להיכנס לתוך הבית והגענו עד המטבח שם סגרנו את בלון הגז וניסינו להיכנס לתוך חדר השינה. שמענו אותו בוכה".

 

הוא אמר כי מבצעי הפיגוע "הם לא בני אדם". לדבריו, "אנחנו צריכים להיות יחד, צריכים להיאבק נגד הטרור מול מהגזענים". ג'מיל נעסאן, תושב כפר אלמריר שהגיע לדומא, הוסיף: "זאת לא הפעם הראשונה שקורה דבר כזה. המתנחלים ממשיכים לפגוע בנו ואין מי שיעצור אותם. ילדים קטנים שרואים מקרים מסוג זה יחשבו איך לנקום. מדינת ישראל תמיד טוענת שפניה לשלום, אבל האמת היא לא שהיא מעודדת את הטרור נגד העם הפלסטיני".

 

תושב אחר מדומא האשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "היא האחראי הראשי לטרור. כששומעים את נתניהו מדבר על הרחבת ההתנחליות ועל בנייה במזרח ירושלים זה גורם למתנחלים הגזענים לפגוע בנו. אפילו אם ממשלת ישראל תגנה את הטרור היהודי קשה לנו להאמין לה. זאת ממשלה טרוריסטית שרוצה לגרום לעוד אינתיפאדה". לדבריו, "מדינת ישראל לא למדה את הלקחים מרצח מוחמד אבו חדיר. לא נעבור את הרצח בשתיקה. צריך לקבור את האנשים שאחראים לשריפת התינוק". ברשתות החברתיות הופצו כמה תמונות שמפנות אצבע מאשימה כלפי ישראל נוכח הפיגוע.

  

עלי דוואבשה. נשרף למוות  ()
עלי דוואבשה. נשרף למוות


בית המשפחה הוצת, כתובות נאצה במקום (צילום: זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (צילום: זכריא סדה, ארגון
בית המשפחה הוצת, כתובות נאצה במקום(צילום: זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")
 


תמונות שהופצו ברשתות החברתיות ()
תמונות שהופצו ברשתות החברתיות

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן השווה את האירוע לרצח של אבו חדיר. "זהו פשע נוסף שמבצעים המתנחלים וממשלת ישראל. ממשלת ישראל ממשיכה לבנות התנחלויות בכל מקום בגדה ובכך מעודדת את המתנחלים לבצע את מה שהם עושים. אנו מגנים את הפשעים הישראליים - זהו פשע מלחמה ופשע נגד האנושות".

הוא הביע דרישה "מהעולם לפעול. מה דעתה של ארה"ב על הפשעים האלה? אנו לא שומעים ממנה. אם ממשלת ישראל והצבא הישראלי היו רוצים למנוע את המקרים הללו, הם היו יכולים לעשות זאת". 

 

בינתיים, בבתי החולים תל השומר וסורוקה נאבקים על חייהם של שלושת הפצועים - הוריו של הפעוט ואחיו בן ה-4. "השעות הקרובות גורליות", אמר ד"ר עמית פרנקל, רופא בכיר במחלקה לטיפול נמרץ בסורוקה, בנוגע למצבו של האב. "הוא הגיע במסוק של צה"ל סמוך לשעה 8 בבוקר, כשהוא מורדם ומונשם. תוך זמן קצר מערך מציל חיים נערך לקלוט אותט בחדר הטראומה, ובתוכו פלסטיקאים, מרדימים וכירורגים. מצבו אנוש ונשקפת סכנה לחייו. הוא טופל היטב בשטח אך הכוויות הן נרחבות, על כ-80% מגופו". 

 

 

רותם אליזרע ואילנה קוריאל השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
תמונות הפעוט בבית שהוצת
צילום: חסן שעלאן
מומלצים