שתף קטע נבחר

המבקר: הממשלה מקשה על קבלת נכים לעבודה

מבקר המדינה תקף את הממשלה שמערימה קשיים ביורוקרטים שמונעים כניסת נכים לשוק התעסוקה. "נציבות שירות המדינה פרסמה מכרזים המיועדים להעסקת בעלי מוגבלויות – אבל אתר המכרזים אינו נגיש לעיוורים וללקויי ראיה", נאמר בוועדה לביקורת המדינה בכנסת

מבקר המדינה יוסף שפירא תקף היום (א') בכנסת את הממשלה שבשל חוסר תיאום בין משרדיה נערמים מכשולים ביורוקרטים שמונעים קבלת נכים לעבודה, למרות "שהם יכולים ומעוניינים לפרנס את עצמם במקום לחיות בקושי מהקצבאות". המבקר אמר זאת בוועדה לביקורת המדינה אשר דנה ביישום לקחי דו"ח הביקורת שלו בנושא.

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ הכלכלה:

 

ליאורה שמעוני, מנהלת ביקורת הרווחה במשרד המבקר, ציינה כי רק 18% מ-460 אלף הנכים בארץ מתקבלים לעבודה. חוקר המשרד בנימין גולדמן הדגיש כי 26% מהנכים לא קיבלו אפילו הדרכה או ייעוץ כלשהו שיביאו להשמתם בעבודה התואמת את כישוריהם. זאת בגלל שאין שום תכנית ממשלתית מערכתית לקידום העסקת נכים.

 

דפנה מאור, מנהלת תחום פיתוח אנשים עם מוגבלויות במשרד הכלכלה, טענה כי הם פועלים להקמת מרכז שיבצע התאמות להעסקת מוגבלים, וכן באבחונים לצורך השמה בעבודה. עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה, הגיב שאכן "קיים רצון טוב במשרדים, אבל בבדיקת הפרטים, מתגלה כי הטיפול הממשלתי לא רק שאיננו עוזר - אלא דווקא מערים קשיים".

 

רוזנר ציין לדוגמה את נציבות שירות המדינה שפרסמה מכרזים המיועדים להעסקת בעלי מוגבלויות – אבל אתר המכרזים אינו נגיש לעיוורים וללקויי ראיה. "גם מי שכבר מצא עבודה במגזר העסקי, משרדי הממשלה המעורבים בהליך דורשים שהמעסיק יתחייב ולהעסיקו שנה אחת לפחות, כאשר חלק מחברות ההיי-טק אינן בטוחות שיתקיימו בעוד כשנה".

 

כרמל סטינגר, מנהלת השיקום בביטוח הלאומי, ציינה כי מדי שנה מבקשים השמה בתעסוקה כ-20 אלף בעלי מוגבלויות, אבל נקלטים רק כ-4,300 עובדים נוספים. גיא שמחי, הממונה על תעסוקת אנשים עם מוגבלויות בהסתדרות הוסיף כי בעלי המוגבלויות מהווים רק כ-2.2% מכלל העובדים בשרות הציבורי.

 

יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) העירה כי שיעור נמוך זה הוא פחות ממחצית הכמות עליה החליטה הממשלה בהנחייתה לנציבות שירות המדינה להקצות למוגבלים לפחות 5% מהמשרות במגזר הציבורי. "המצב עדיין מאכזב ומתסכל. הביורוקרטיה המסואבת עדין חוסמת אנשים מוכשרים נמרצים וראויים רבים להיקלט בעבודה ולהתפרנס בכבוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת נכים מול עזריאלי (ארכיון)
מומלצים