שתף קטע נבחר

סוף לסאגת פיטורי עוזרת המנכ"ל בנמל אשדוד

זהבית קינן הגיעה לתפקיד ללא מכרז, כמשרת אמון של המנכ"ל לשעבר סגיס. הוא אמנם התפטר ב-2013, אך היא נשארה וסירבה לוותר על תנאיה

כמעט שנתיים חלפו מאז ששוקי סגיס התפטר מתפקידו כמנכ"ל נמל אשדוד, ורק כעת קיבלה ההנהלה אישור לסיים את העסקתה של העוזרת האישית שלו, זהבית קינן, שמונתה בזמנו לתפקיד כמשרת אמון ללא מכרז. בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קיבל לאחרונה את בקשתה של הנהלת הנמל, שמחתה על העובדה שקינן סירבה עד כה לוותר על תנאיה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

קינן שימשה עוזרת אישית של סגיס עד שסיים את עבודתו באוקטובר 2013. מאז כיהנו שני מנכ"לים זמניים אך טרם מונה מחליף קבוע. על הנייר ניתן היה לסיים את העסקתה של קינן כבר עם פרישתו של סגיס, אבל בנמל ניסו לסדר לה תפקידים אחרים. אלא שהמהלך נתקל בהתנגדות ועד העובדים בסקטור מינהל ושירותי תפעול, שביקש לסיים את העסקתה.

 

באפריל 2014 הגיעו הצדדים להסכמה שקיבלה תוקף של פסק דין בבית הדין האזורי לעבודה, שם נקבע כי היא תעבוד באופן זמני כמתאמת רכש, "על מנת שלא לפגוע באפשרות כי המבקשת בסופו של יום תוכל לעבוד עם המנכ"ל הקבוע, אשר יש להניח יתמנה תוך זמן סביר".

 

יותר משנה וארבעה חודשים חלפו ומנכ"ל חדש לא מונה. על רקע הגישה חברת נמל אשדוד תביעה שבה ביקשה שבית הדין יצהיר כי היא רשאית לפטר את קינן. היא טענה שהעסקת עובד במשרת אמון אישי מסתיימת כשבעל האמון מסיים את תפקידו, והעובדה שקינן מועסקת בחברה במשך כ-16 חודשים לאחר שסגיס סיים את תפקידו, כשלעצמה נוגדת סדרי מנהל תקין.

 

קינן טענה מנגד שהעובדה שהחברה לא שיערה את משך הזמן עד בחירת מנכ"ל חדש מהווה טעות שלה, ואינה מצדיקה את ביטול ההסכם. לדבריה, החברה רצתה להביא לסיום עבודתה משום שחשפה התנהלות פגומה.

 

לא הפנימה את הכללים

סגן הנשיאה בבית הדין, השופט אילן סופר, קיבל את עמדתה של חברת הנמל וקבע ששנה וחצי אינן "זמן סביר", לכן ההנחה של פסק הדין הקודם פקעה למעשה. הוא הזכיר שהנמל לא היה חייב להמשיך להעסיק את קינן, וההסדר הושג מתוך הבנה שהמצב המיוחד שבו אין מנכ"ל קבוע פוגע בנתבעת.

 

לעמדת השופט סופר, דברים אלו מתחזקים כשבהתאם לפסק הדין, הנתבעת המשיכה לעבוד בתפקיד של מתאמת רכש אך קיבלה הטבות ושכר של עוזרת אישית למנכ"ל – גבוה בהרבה מחבריה לעבודה.

 

"ניתן היה להמשיך את ההסדר הנוכחי תוך הפחתת שכרה לשכר המשולם למתאמת רכש", המשיך השופט, "אך הנתבעת לא השכילה לקבל הצעה זו ולא הפנימה את כללי ההעסקה בחברה הכפופים למכרז ולהסכם הקיבוצי".

 

בסיכומו של דבר נקבע כי פסק הדין הקודם בטל, והנהלת נמל אשדוד רשאית לפתוח בהליכים לסיום העסקתה של קינן.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד חיה ארמן
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד בנימין מ. כהן
  • עו"ד מוטי בר-לב עוסק בדיני עבודה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים